pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 26 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 449

Czym są i do czego służą magnesy ferrytowe?

Materiał partnera:

Na rynku możesz otrzymać różnego rodzaju magnesy, których właściwości i czas użytkowania zależą od zastosowanych w czasie produkcji materiałów. Jednym z ciekawszych rodzajów elementów tego typu są magnesy ferrytowe. Czym się charakteryzują i gdzie można je stosować?

Silesia


Magnesy ferrytowe to tak naprawdę jedna z najpowszechniejszych wersji magnesów, stosowanych w szerokiej produkcji w wielu branżach. Są wszechstronne, a przede wszystkim - stosunkowo niedrogie. To wszystko sprawia, że zapotrzebowanie na nie od lat tylko się zwiększa.

Co to jest magnes ferrytowy?
Magnesem ferrytowym (ceramicznym) możemy nazwać klasyczny, czarny magnes, którego forma stosowana jest powszechnie w wielu produktach. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo prosty skład. Z tego względu ich cena jest stosunkowo niższa od np. magnesów neodymowych (choć jednocześnie trzeba zaznaczyć, że udźwig takich elementów również jest niższy).

Zaletą magnesów ferrytowych jest forma antykorozyjna (z tego względu mogą pracować np. w wilgotnych miejscach) oraz wytrzymała konstrukcja, która może znieść nawet temperaturę powyżej 250 stopni Celsjusza. Magnesy ferrytowe wykorzystuje się więc w miejscach gorących, w praktycznie każdych warunkach pogodowych. Trzeba przyznać, że ich możliwości znane są od wielu lat, a nawet najnowocześniejszy sprzęt w praktyce nie funkcjonuje bez magnesowych elementów.

Gdzie można wykorzystywać magnesy ferrytowe?
Przede wszystkim elementy te stosowane są w przestrzeni biurowej. To świetny materiał do przygotowania tablic magnetycznych. Jednak ze względu na odporność na wysokie temperatury i wszelkiego rodzaju wpływ czynników zewnętrznych, tego typu produkty stosowane są również w branży przemysłowej (o czym szerzej piszemy niżej).

Otóż magnesy ferrytowe spotkasz w silnikach (również elektrycznych), sprzęgłach, separatorach, urządzeniach elektrycznych wymagających zasilania, oraz w produkcji uchwytów (np. na tzw. magnesy na lodówkę) i głośnikach, gdzie są konieczne, aby wygenerować pożądany przez obsługującego dźwięk. Spotkasz je też w zabawkach czy zaawansowanym sprzęcie pomiarowym np. geodezyjnym.

Co ciekawe, użytkownicy wielu urządzeń nawet nie zdają sobie sprawę jak wiele tego typu elementów istnieje wokół ich funkcjonowania. Branża usługowa, przemysłowa, medyczna, narzędziowa, RTV, AGD, a właściwie każda, gdzie w grę wchodzi emisja pola elektromagnetycznego, kwestie zasilania i podobne wymagają wysokiej klasy magnesów ferrytowych.