pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 16 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 652

Implantacja Esperalu we Wrocławiu

Materiał partnera:

Implantacja Esperalu to metoda mająca wspomóc trudną i długotrwałą walkę z uzależnieniem alkoholowym. Polega na wszyciu pacjentowi domięśniowo specjalnych tabletek, które blokują enzym odpowiadający za trawienie etanolu w wątrobie. Efektem tego procesu jest zbieranie się w organizmie metabolitów, powodujących uczucie wyjątkowo dokuczliwego kaca, przez co osoba poddana zabiegowi odczuwa wstręt do alkoholu i zachowuje trzeźwość.

Czym jest Esperal i jak działa?Esperal to lek, który ułatwia uwolnienie się od nałogu alkoholowego i rozpoczęcie terapii odwykowej. W naturalnym procesie metabolizacji alkohol przekształca się w aldehyd octowy, który wchłaniany jest do organizmu, a następnie wydalany wraz z moczem. Esperal zawiera disulfiram - substancję, która po wszczepieniu i przedostaniu się do krwi blokuje proces wchłaniania się alkoholu w organizmie. Sprawia, że nawet mała ilość etanolu nie może być metabolizowana. Dopóki pacjent nie spożywa alkoholu disulfiram jest nieszkodliwy. Alkohol staje się bardzo niebezpieczny dla zdrowia osoby posiadającej wszywkę, ponieważ zostaje zablokowana dehydrogenaza acetaldehydowa, w skutek czego zwiększa się zawartość aldehydu octowego, co powoduje mocne zatrucie.

Nawet przy niewielkiej ilości alkoholu w organizmie pojawiają się takie nieprzyjemne objawy, jak: ból i zawroty głowy, kołatanie serca, nudności i wymioty, wzrost ciśnienia krwi, trudności w oddychaniu, strach, problemy z mową i orientacją w terenie. Wszystkie te niepożądane działania mogą wystąpić już po 10 minutach od spożycia alkoholu i utrzymują się przez około godzinę.

Posiadając wszywkę w żadnym wypadku nie powinniśmy pić alkoholu, nawet w minimalnej ilości, jak również spożywać wyrobów leczniczych oraz słodyczy, które zawierają go w swoim składzie.

Czy Esperal jest bezpieczny?Wielu pacjentów ma obawy przed Esperalem, jednak niesłusznie - nie stanowi on zagrożenia dla naszego zdrowia, a lekarze podkreślają jego istotną rolę w zwalczaniu długotrwałego nałogu. Skutki uboczne występują u nielicznych pacjentów: są wśród nich przede wszystkim łatwe męczenie się, nudności, senność, wymioty, metaliczny posmak. Ryzyko pojawienia się działań ubocznych minimalizuje stosowanie się do zaleceń lekarskich. Najważniejszym zaleceniem jest oczywiście wystrzeganie się alkoholu. Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu może pojawić się podrażnienie, zaczerwienienie i lekki ból w miejscu podania leku - jest to naturalna reakcja organizmu na ingerencję w skórę.

Na czym opiera się skuteczność Esperalu?Dla nałogowego alkoholika nagłe odstawienie wysokoprocentowych napoi jest zadaniem niezwykle trudnym, wręcz niemożliwym. Sama psychoterapia może okazać się niewystarczająca. Esperal jest środkiem awersyjnym, dzięki któremu osoba uzależniona negatywnie postrzega alkohol i skutki jego długotrwałego spożywania. Celem jego zastosowania jest wywołanie - poprzez nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące piciu - obrzydzenia, niechęci do alkoholu. Dzięki przykrym objawom pociąg do kieliszka zostaje skutecznie wyeliminowany. Tylko połączenie terapii psychologicznej z leczeniem Esperalem gwarantuje oczekiwane efekty. Po zastosowaniu wszywki alkoholowej należy włączyć spotkania z terapeutą, istotne są także spotkania grupowe, wsparcie rodziny i bliskich. Wszystko po to, aby problem nie powrócił, gdy Esperal przestanie działać.

Czas działania EsperaluCzas działania preparatu zależy od indywidualnych cech pacjenta i wielkości zaaplikowanej dawki, jednak z reguły jest to od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po tym czasie należy podjąć decyzję o zakończeniu lub kontynuowaniu terapii.


Jak przebiega zabieg wszycia Esperalu?Czas trwania zabiegu w https://esperalwroclaw.com/ to około 20 minut. Zabieg implantacji Esperalu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest on bezbolesny, a pacjent nie ma zaburzonej świadomości. Wszywkę umiejscawia się pod skórą, domięśniowo, najczęściej w górnej części pośladka lub w okolicach łopatki. Dawka leku dobierana jest przez lekarza indywidualnie. Po podaniu leku pacjentowi zakłada się szwy skórne, które mogą zostać zdjęte kilka dni po implantacji. Implantacja wszywki alkoholowej może być wykonana nie wcześniej niż 48 godzin po ostatnim spożyciu alkoholu. Przed zabiegiem pacjent poddawany jest badaniu na obecność substancji odurzających. W przypadku osób będących w tzw. ciągu alkoholowym konieczne jest wykonanie detoksykacji (odtrucia).

Przeciwwskazania do leczenia EsperalemLeczenie Esperalem jak niemal każdy lek czy zabieg medyczny posiada pewne przeciwwskazania. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zastosowania wszywki alkoholowej są: niewydolność wątroby i nerek, choroby onkologiczne, cukrzyca, zapalenia mięśnia sercowego, nadczynność tarczycy, zapalenie tarczycy, padaczka, choroby neuropsychiczne, stan przed zawałem.