pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 22 sierpnia 2021
  • 7 września 2021
  • wyświetleń: 17246

[ZDJĘCIA] Dożynki gminno-powiatowe w Pawłowicach

Dożynki to symbol szacunku dla ciężkiej pracy rolników. W pierwszą niedzielę września w gminie Pawłowice świętowano zakończenie tegorocznych żniw podczas Dożynek Gminno-Powiatowych. Zobaczcie fotorelację!

Korowód dożynkowy Dożynek gminno-powiatowych w Pawłowicach - 05.09.2021 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Podziękowanie za plony rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach. Następnie zobaczyliśmy korowód dożynkowy. Główne wydarzenia miały miejsce na rynku przy Urzędzie Gminy w Pawłowicach. Tam odbyły się obrzędy dożynkowe. Wystąpiła Orkiestra Dęta "Pniówek" oraz zespoły "Jarząbkowianki", "Niezapominajki", "Pielgrzymowianie" i Talizman".

W programie pojawiły się również: występ Pawła Gołeckiego z zespołem oraz góralski stand up w wykonaniu Mariusza Kurowskiego i Sławomira Trojaka. Wieczór to z kolei zabawa taneczna z zespołem PartyBand.

Na uczestników dożynek czekały dodatkowe atrakcje m.in. Festiwal Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej, Powiatowe Pokazy Jeździecki i zabawy dla dzieci.

Mieszkańcy włożyli wiele wysiłku i serca w przygotowanie uroczystości, zwłaszcza widowiskowego korowodu, w którym zaprezentowali się m.in. pawłowiccy rolnicy, instytucje, organizacje, kluby i stowarzyszenia oraz firmy. Uczestnicy dożynek zobaczyli, jak kiedyś wyglądała praca na roli, ale także rozwój rolnictwa, gdzie dzisiaj praca opiera się na nowoczesnych maszynach.

Dożynki Gminno-Powiatowe w Pawłowicach - 05.09.2021 · fot. powiat


Gospodarze uroczystości starosta Barbara Bandoła wraz z wójtem Gminy Pawłowice Franciszkiem Dziendzielem z rąk starostów dożynkowych - Natalii Domin i Krzysztofa Szmidta odebrali chleb upieczony z tegorocznego ziarna. Pani Natalia wraz z mężem prowadzi gospodarstwo specjalizujące się w hodowli trzody chlewnej, kurczaków i produkcji zbóż. Starosta dożynkowy wraz z żoną specjalizują się w hodowli trzody chlewnej, uprawie zbóż, kukurydzy oraz warzyw, które w każdy czwartek można nabyć na pawłowickim eko-targu.

Starosta podziękowała rolnikom za trud pracy, umiłowanie ziemi i pielęgnowanie tradycji.

- Rolnictwo ma w Polsce szczególnie dwa ważne wymiary. Oba było widać w pięknym korowodzie. Pierwszą misją polskiego rolnictwa jest tradycja, szanowanie tego, co zostawili nam przodkowie, gestów, które czynimy wobec chleba, poszanowane mowy, stroju i wszystkich zwyczajów, które towarzyszyły naszym ojcom od lat. Drugi wymiar rolnictwa to nowoczesność, innowacje, rozwój. Z dumą patrzyliśmy, jak jechały w korowodzie nowoczesne maszyny. Dzisiaj rolnik to przedsiębiorca, ten, który daje pracę i ten który daje nam chleb - mówiła Barbara Bandoła.

- Dziękuję rolnikom za ten bochen chleba i przyrzekam sprawiedliwie go dzielić - mówił Franciszek Dziendziel.

- Na przestrzeni lat wiele wydarzeń zmieniło swój charakter, ale dożynki pozostały świętem ludzi pracujących na roli. Rolnicy, to wasze święto, jesteście nam potrzebni tutaj w gminie Pawłowice, powiecie pszczyńskim, województwie i całej Polsce - dodał wójt.

Wręczono Statuetki Żubra PszczyńskiegoUroczystości dożynkowe to także okazja, aby uhonorować rolników. Statuetką Żubra Pszczyńskiego wyróżniono osoby szczególnie zasłużone dla rolnictwa powiatu pszczyńskiego. Nagrodę otrzymali:

Ryszard Harazin - oprócz pracy na gospodarstwie rolnym zawsze potrafił znaleźć czas dla innych. Udzielał się społecznie w wielu organizacjach związanych z wsią i terenami wiejskimi m.in. był wieloletnim prezesem Kółka Rolniczego w Brzeźcach, członkiem Zarządu Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Katowicach i Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej. Był także radnym powiatowym I i IV kadencji w latach 1999-2002 oraz 2010-2014. Przez szesnaście lat pełnił funkcję sołtysa Brzeźc.

Kazimierz Kiełkowski - z rolnictwem pierwszy kontakt nawiązał poprzez pracę w gospodarstwie rodziców. W 1982 roku przejął gospodarstwo, które prowadził do 2017 roku. Był jednym z założycieli i pierwszym prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Jarząbkowicach. W latach 1999 - 2015 pełnił funkcję sołtysa Jarząbkowic.

Eugeniusz Pająk - doprowadził do ponad dziesięciokrotnego powiększenia gospodarstwa rodziców. Od roku 1979 społecznie pełni funkcję wiceprezesa Banku Spółdzielczego w Pawłowicach, a od lat 80-tych jest czynnym działaczem OSP Pawłowice. Był przewodniczącym Rady Gminy Pawłowice, a także sprawował funkcję przewodniczącego Rady Powiatu Pszczyńskiego.

Tomasz Waloszek - w jego rodzinie ojciec i dziadek zajmowali się pszczelarstwem. Swoje pierwsze ule dostał od rodziców tuż po ukończeniu szkoły podstawowej. Wszystkie te okoliczności sprawiły, że pszczoły stały się jego wielką pasją. Od 1985 roku jest Mistrzem Pszczelarskim, a od 2009 roku - prezesem Powiatowego Koła Pszczelarzy w Pszczynie. W roku 2010 został odznaczony honorową odznaką "Zasłużony dla rolnictwa" Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wręczono także Nagrodę dla Firmy z TradycjamiPodczas uroczystości wręczono także Nagrodę dla Firmy z Tradycjami 2021, którą otrzymała Rolnicza Spółdzielnia "Przyjaźń " z Golasowic.

ar / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.