pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 12 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 1468

Trądzik różowaty - czym się różni od trądziku młodzieńczego i w jaki sposób się go leczy

Materiał partnera:

Trądzik różowaty wiąże się z charakterystycznym zaczerwienieniem cery w okolicach nosa, brody, policzków i czoła. Mogą występować też nieestetyczne krostki i grudki. Co należy wiedzieć na temat tej przewlekłej choroby? Czym różni się trądzik różowaty od młodzieńczego? Jak leczyć to schorzenie?

Linkhouse


Czym jest trądzik różowaty i co go wywołuje?Trądzik różowaty to przewlekła choroba o podłożu zapalnym. Obejmuje skórę twarzy i występuje wyłącznie u osób dorosłych. Przyczyny choroby nie zostały do końca zbadane. Wiadomo jednak, że na jej powstawanie wpływają czynniki genetyczne, nieprawidłowo funkcjonujący układ immunologiczny lub pokarmowy (w tym zakażenia Helicobacter pylori), zaburzenia gospodarki hormonalnej czy zwiększona reaktywność naczyń krwionośnych obecnych w skórze twarzy.

Wystąpieniu trądziku różowatego sprzyjają też długotrwały stres, spożywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta, błędy pielęgnacyjne oraz stosowanie pewnych leków (np. maści z glikokortykosteroidami). Na chorobę są szczególnie narażone osoby o jasnej karnacji, z jasnym kolorem oczu i włosów.

Trądzik różowaty a trądzik młodzieńczyTrądzik różowaty i trądzik młodzieńczy są dwiema różnymi jednostkami chorobowymi. W przypadku pierwszego z nich stan zapalny występuje wokół aparatu mieszkowo - łojowego. Może dochodzić do naciekania gruczołu łojowego i mieszka włosowego. Przy trądziku młodzieńczym proces chorobowy toczy się w samym obszarze aparatu mieszkowo - łojowego. Obie choroby różnią się też patogenezą, choć nie jest ona do końca zbadana. Głównym podłożem trądziku różowatego okazują się nieprawidłowości w ukrwieniu skóry twarzy. Towarzyszą mu rumień utrwalony oraz rozszerzone naczynka. Tego typu objawy nie są charakterystyczne dla trądziku młodzieńczego, przy którym dochodzi do wzmożonej pracy gruczołów łojowych i nadprodukcji sebum oraz zablokowania przewodów odprowadzających tę wydzielinę.
Trądzik różowaty dotyczy jedynie osób dorosłych, a młodzieńczy pojawia się najczęściej u młodzieży w wieku od 12 do 17 lat. Pierwsze ze schorzeń rozpoznaje się najczęściej wśród kobiet. Mężczyźni chorują na nie rzadziej, ale przechodzą je ciężej. Trądzik młodzieńczy obserwuje się równie często u chłopców, co u dziewcząt.

Objawy trądziku różowategoPierwszymi symptomami trądziku różowatego są zaczerwienienia czoła, nosa, brody i policzków. Pojawia się szczypanie i pieczenie skóry, a także umiarkowany świąd i miejscowy wzrost temperatury. Na skórze zauważa się też poszerzone drobne naczynka krwionośne. Wraz z rozwojem choroby występują kolejne objawy: grudki, krosty oraz obrzęk twarzy. Zmiany pojawiają się w miejscach, gdzie wcześniej obecne było zaczerwienienie. Cera staje się chropowata, sucha i nadwrażliwa. Poza rumieniem i wykwitami występuje zgrubienie tkanki łącznej. Staje się ona porowata, formują się w niej  guzy i dochodzi do zniekształcenia miękkich partii twarzy.

Leczenie trądziku różowategoPostępowanie przy trądziku różowatym zależy od zaawansowania choroby. Jakie preparaty pomagają złagodzić uciążliwą dolegliwość? Leki na trądzik różowaty to m.in. metronidazol, iwermektyna, klindamycyna, erytomycyna, kwas azelinowy oraz retinoidy. Środki te działają przeciwzapalnie lub bakteriostatycznie i bakteriobójczo. Pomagają zredukować nieestetyczne zmiany skórne. Poza stosowaniem leków ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Zaleca się stosowanie delikatnych, nieuczulających dermokosmetyków. Pożądanymi składnikami produktów do pielęgnacji skóry są nawilżająca gliceryna, kojący pantenol oraz uzupełniające lipidy oleje roślinne.

W leczeniu trądziku różowatego duże znaczenie ma również dieta. Należy usunąć z jadłospisu ciężkostrawne i pikantne potrawy, żywność wysokoprzetworzoną oraz fast foody. Tego typu żywność nasila rumień i zmiany skórne. Problemy mogą wywoływać również kawa i czekolada. Zalecanymi produktami są z kolei warzywa, owoce, ryby oraz oleje roślinne. Ponadto należy spożywać przynajmniej 2 litry wody dziennie, aby zadbać o właściwe nawilżenie skóry.

Trądzik różowaty nie jest tą sama chorobą, co trądzik młodzieńczy. Ma odmienne przyczyny i objawy, występuje w innej grupie wiekowej i leczy się go nieco inaczej. Gdy zauważy się u siebie symptomy omówionej dolegliwości, warto jak najszybciej udać się do dermatologa. Specjalista zaleci leczenie dostosowane do nasilenia zmian i stadium choroby, dzięki czemu szybciej uda się uporać z nieestetycznym problemem.