pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 10 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 2589

Nie słabnie zainteresowanie wymianą starych kotłów

Mimo wakacji nie słabnie zainteresowanie wymianą kotłów w gminie Pszczyna. Mija pół roku od wyodrębnienia Referatu ds. Jakości Powietrza w Urzędzie Miejskim, a liczbę osób zainteresowanych liczyć można w tysiącach. Przypominamy, że mieszkańcy mogą skorzystać z kilku programów wsparcia.

Kocioł, piec, palenie
Stary kocioł węglowy · fot. UG Pawłowice


Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego uruchomiony został 8 lutego. Obecnie mieści się w budynku przy ul. 3 Maja 11 w Pszczynie. To miejsce, gdzie mieszkańcy otrzymują pomoc w wyborze właściwego programu związanego z dofinansowaniem wymiany kotłów lub termomodernizacji. Dowiadują się także jak wypełnić wniosek.

W okresie od 8 lutego w referacie pomocy udzielono osobiście 1988 osobom, natomiast aż 2315 razy informacji udzielano telefonicznie. Te statystyki pokazują, że zainteresowanie wymiana kotłów nie tylko nie maleje, ale wręcz rośnie. Dla porównania w okresie od 8 lutego do 30 czerwca oscylowały one na poziomie 1499 osób obsłużonych w budynku oraz 2011 rozmów telefonicznych.

- Nasze półroczne doświadczenie pokazuje, że decyzja o wyodrębnieniu Referatu ds. Jakość Powietrza okazała się słuszna. Mieszkańcy w jednym miejscu mogą otrzymać wszystkie niezbędne informacje, a w konsekwencji podejmują decyzję o wymianie starych kotłów na nowe, bardziej ekologiczne źródła energii - mówi burmistrz Dariusz Skrobol. Jak podkreśla, cieszy również rosnąca świadomość pszczynian dotyczącą ochrony środowiska. - Inwestycje w ekologię to działania, które będą służyć nie tylko obecnym pokoleniom, ale również przyszłym. Dbając o otoczenie dziś, sprawimy, że nasze dzieci i wnuki będą mogły żyć w bezpiecznym, zdrowym i przyjemnym miejscu.

W siedzibie referatu składać można dokumenty w ramach programu "Czyste Powietrze". Dotychczas za pośrednictwem Urzędu Miejskiego złożonych zostało 267 wniosków. Doświadczenie poprzednich miesięcy pokazuje, że drugie tyle mieszkańcy składają osobiście w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Równocześnie w siedzibie Referatu ds. Jakości Powietrza przyjmowane są wnioski w ramach Programu Pilotażowego, z którego korzystać mogą wspólnoty mieszkaniowe i właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych. Takich wniosków złożono kilkanaście.

Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie
Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie · fot. UM Pszczyna


- Zapraszamy mieszkańców zainteresowanych wymianą kotłów lub termomodernizacją do kontaktu. Jak pokazują nasze doświadczenia, często ten pierwszy krok jest właśnie najtrudniejszy. Na miejscu wyjaśnimy działanie programów związanych z dofinansowaniem, wytłumaczymy na jakich zasadach można z nich korzystać i pomożemy wypełnić wniosek - mówi Magdalena Polok, kierownik Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Warto nadmienić, że w gminie Pszczyna za pośrednictwem operatora można złożyć także wniosek o dofinansowanie w ramach programu STOP SMOG oraz Słoneczna Gmina Pszczyna - Etap I. Oba punkty znajdują się w Koszarach Ułańskich. W przypadku drugiego z wymienionych programów wsparcie przekazywane jest na montaż instalacji fotowoltaicznych, będących coraz bardziej popularną alternatywą dla kotłów na paliwo stałe.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego terminy wymiany kotłów przedstawiają się następująco:

  • do końca 2021 roku - kotły powyżej 10 lat od daty produkcji (instalacje z 2006 r. i starsze oraz bez tabliczki znamionowej),
  • do końca 2023 roku - kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2007 r. do 2012 r.),
  • do końca 2025 roku - kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2013 r. do 31.08.2017 r.),
  • do końca 2027 roku - kotły klasy 3 lub 4 (według normy PN-EN 303-5:2012).

ar / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.