pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 8 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 915

Profesjonalna dezynfekcja - jak do tego podejść?

Materiał partnera:

W dobie pandemii dużo mówi się o dezynfekcji, która ma uchronić nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa powodującego chorobę COVID-19. Jednak nie tylko po to odkaża się różnego rodzaju powierzchnie i sprzęty. Dezynfekcja ma na celu ogólnie zniszczyć mikroorganizmy takie jak wirusy, bakterie i grzyby, szczególnie te chorobotwórcze. Jakie są metody dezynfekcji? O czym trzeba pamiętać, by dezynfekcja była skuteczna? Odpowiadamy!

Silesia


Dezynfekcja narzędzi i powierzchni - jakie mamy możliwości?Środek do dezynfekcji w postaci płynu (do kupienia tutaj: https://tedan.pl/sklep/dezynfekcja-odkazanie/) pozwoli odkazić dłonie i niewielkie powierzchnie użytkowe, ale na dłuższą metę się nie sprawdzi, gdy nieustannej dezynfekcji będzie wymagać licząca kilkaset metrów kwadratowych podłoga czy powietrze w dużym pomieszczeniu. Do dyspozycji oprócz płynów do dezynfekcji mamy jednak mnóstwo narzędzi. Kilka słów o paru z nich poniżej.

OzonatoryOzonator, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie generujące ozon. Ozon wykazuje silne właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne, dlatego wykorzystywany jest m.in. do oczyszczania powietrza. W sprzedaży znaleźć można zwykłe ozonatory, jak i urządzenia posiadające dodatkowo funkcję jonizacji. Zastosowanie tych drugich jest znacznie szersze, gdyż nie tylko oczyszczają powietrze, ale też je jonizują. Dzięki jonizacji poprawia się jakość powietrza, ponadto zostaje ono wzbogacone w jony ujemne.

Duży wybór ozonatorów do samochodu czy użytku domowego, jak również ozonatory przemysłowe znajdziesz w sklepie Tedan: https://tedan.pl/sklep/dezynfekcja-odkazanie/ozonatory/.

Maty dezynfekcyjneZnajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie chorobotwórcze drobnoustroje mogą przedostawać się do środka na butach czy kołach środka transportu. Są to więc zakłady farmaceutyczne, laboratoria, magazyny, zakłady spożywcze, kliniki weterynaryjne, schroniska dla zwierząt czy obiekty inwentarskie. W miejscach tych trzeba bowiem utrzymać sterylność na wysokim poziomie.

Maty dezynfekcyjne układa się na ziemi na zewnątrz lub na podłodze w środku pomieszczenia. Nie ma konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Cechują się odpornością na wycieranie, działanie środków chemicznych i szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych, dzięki czemu są w stanie służyć przez długi czas.

Maty dekontaminacyjneDekontaminacja to oczyszczenie powierzchni. W odróżnieniu od mat dezynfekcyjnych, maty dekontaminacyjne nie tylko likwidują mikroorganizmy, lecz także usuwają i unieszkodliwiają substancje potencjalnie toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia. Do tej grupy należą chemikalia, materiały zanieczyszczone biologicznie oraz substancje radioaktywne. Dekontaminacji w tym przypadku poddawane są powierzchnie i tereny użytkowane przez ludzi, które nieustannie ulegają zanieczyszczeniom. Maty dekontaminacyjne, jak i maty dezynfekcyjne, zamówić można w sklepie Tedan: https://tedan.pl/sklep/dezynfekcja-odkazanie/maty-dekontaminacyjne-antybakteryjne/.

Jak przeprowadzić dezynfekcję, by była skuteczna?Na skuteczność dezynfekcji wpływają nie tylko wykorzystane do jej przeprowadzania narzędzia i środki, ale także szereg innych czynników. Na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę, by dezynfekowanie miało sens?

Stężenie środka dezynfekcyjnegoNie bez powodu na opakowaniu preparatu do dezynfekcji widnieją informacje dotyczące stężenia. Od tego czynnika zależy bowiem szybkość procesu dezynfekcji. Zasada jest prosta - im wyższe stężenie, tym szybciej przebiega proces. Warto jednak podkreślić, że zależność ta nie jest proporcjonalna. W przypadku niektórych preparatów podwojenie ich stężenia kilkukrotnie skraca czas potrzebny do zabicia wybranych drobnoustrojów. Wyniki dezynfekcji zależą także od właściwości chemicznych i fizycznych środka dezynfekującego oraz czasu jego działania.

Temperatura


W przypadku fizycznych metod dezynfekcji o tym, czy przeprowadzone czynności zadziałają, decyduje m.in. temperatura. Można śmiało powiedzieć, że skuteczność dezynfekcji wzrasta wraz ze wzrostem temperatury, w której przebiega proces, np. przy wyparzaniu. Jeśli temperatura będzie zbyt niska, dezynfekcja może okazać się nieskuteczna i konieczne będzie jej powtórzenie.


Wilgotność i pH środowiskaDla skuteczności środka dezynfekcyjnego niebagatelne znaczenie ma również wilgotność środowiska, w jakim jest on stosowany. Zdecydowana większość preparatów działa wyłącznie w środowisku mokrym. Właściwa wilgotność zapewnia prawidłową kondensację czynnika dezynfekcyjnego na powierzchni komórek i wnikanie do ich wnętrza.

Oprócz wilgotności ważne jest także pH. Niektóre preparaty mogą wykazywać się skutecznością wyłącznie podczas stosowania w ściśle określonym pH.