pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 3 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 1298

Jaką wybrać ościeżnicę do drzwi wewnętrznych?

Materiał partnera:

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy zrobić, gdy wymieniamy stare skrzydło drzwi, jest zamontowanie nowej ościeżnicy. Ościeżnica, czyli inaczej mówiąc futryna, służy do tego, by po jej zamontowaniu w otworze lub na ścianie zawiesić na niej skrzydło drzwi. Nie kupimy jednak skrzydła drzwiowego w komplecie z ościeżnicą - te dwa elementy występują osobno, dlatego musimy zadbać o to, by elementy te były dopasowane do siebie. Odpowiedni wybór ościeżnicy, dopasowanej do stylu wnętrza należy do nas, ale już montaż powinniśmy zlecić fachowcom, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas eksploatacji. Co to są ościeżnice i jakie rodzaje możemy wykorzystać?

Źródło: unsplash.com


Ościeżnice stałeOścieżnice dzielą się na dwa rodzaje - ościeżnice stałe oraz ościeżnice regulowane. Ościeżnice stałe powinniśmy zastosować, gdy mamy do czynienia z murem o typowej grubości, czyli 60 mm lub 100 mm. Szerokość ościeżnicy jest dostosowana do grubości muru i nie można jej zmienić. Futryny stałe są elementami o prostej konstrukcji, dlatego często stosuje się opaski maskujące oraz elementy zakrywające miejsca łączenia ze ścianą. Ościeżnice stałe, mimo prostoty wykonania, są trudne w montażu. Ponieważ szerokość ościeżnicy stałej jest jednakowa, zachodzi konieczność dokładnego dopasowywania poszczególnych elementów, co często sprawia problemy podczas ich montowania. Stałe ościeżnice łączy się wstępnie na powierzchni płaskiej - belka pozioma przykręcana jest do pionowych za pomocą wkrętów, a następnie całość umieszcza w otworze, w którym będzie ona montowana. Należy upewnić się, iż belki umieszczone są względem siebie pod kątem prostym, a następnie zabezpieczyć je drewnianymi klinami lub specjalnymi uchwytami montażowymi. Jeżeli wszystko jest w porządku, a montaż przebiegł prawidłowo, ościeżnica stała zostaje za pomocą kołków rozporowych zamontowana na stałe, a powstałe szczeliny zamaskowane pianką montażową.

Ościeżnice regulowaneRegulowana ościeżnica pozwala na zmianę jej szerokości w celu dopasowania do grubości ściany, w zakresie określonym przez producenta. Zazwyczaj jest to około 20 milimetrów, co jest wartością pozwalającą na dużą swobodę podczas jej montażu. Ościeżnica regulowana, mimo wyższej ceny niż ościeżnica stała, jest chętnie wykorzystywana ze względu na jej konstrukcję, jednak nadaje się tylko do murów o grubości większej niż 75 milimetrów. Regulowana ościeżnica jest bardzo łatwa w montażu. Mocuje się ją przy pomocy pianki montażowej oraz odpowiednich kołków, dzięki czemu zachowuje stabilność. Nie musimy również martwić się, by zakryć miejsca łączenia tak, jak ma to miejsce w przypadku ościeżnicy stałej. Przy obu typach ościeżnic montaż przebiega podobnie, jednak w przypadku ościeżnicy regulowanej po wyciągnięciu podpórek musimy jeszcze zadbać o prawidłowe zamocowanie elementu regulowanego. Najważniejszą rzeczą, a jakiej musimy pamiętać mocując zarówno ościeżnice stałe, jak i regulowane, jest zachowanie kąta prostego oraz montowanie przy użyciu kołów - zastosowanie samej pianki do mocowania futryny jest wysoce niewskazane.

Ościeżnice renowacyjne - co zrobić, kiedy wymieniamy stare skrzydło drzwiStare, metalowe futryny, pełne zarysowań i zadrapań sprawiają niekorzystne wrażenie na naszych gościach, jak i na nas samych. Metalowe ościeżnice były tanie i cechowała je duża solidność wykonania, dlatego przetrwały sporo czasu, zachowując swą funkcjonalność, jednak tracąc dobry wygląd. W dodatku były one bardzo solidnie mocowane do ściany, ich wymiana nie jest zatem tak prosta, jak w przypadku innych ościeżnic. Rozwiązaniem będzie wykorzystanie ościeżnic renowacyjnych, które umożliwią odświeżenie wnętrza bez konieczności dużej ingerencji w strukturę budynku. Ościeżnica renowacyjna to rodzaj opaski, wykonanej z różnych materiałów (na przykład profili pcw) która zakładamy na starą futrynę. Jej konstrukcja umożliwia całkowite zakrycie starej futryny bez konieczności jej wymiany. Ościeżnice renowacyjne dostępne są w sklepie Castorama w różnych wariantach kolorystycznych, bez trudu dopasujemy je zatem do planowanej aranżacji pomieszczenia. Musimy tylko pamiętać, iż ich zastosowanie zmniejsza szerokość okna drzwi o około 28 milimetrów i wysokość o 14 milimetrów, co może stanowić pewną niedogodność.

Ościeżnica dopasowana do skrzydła drzwiowego - z jakiego materiału mogą być wykonane futryny?
Dobrze dobrana futryna powinna być dopasowana kolorystycznie do drzwi wewnętrznych, by uzupełnić aranżację pomieszczenia. Ważne jest też, z jakiego materiału jest ona wykonana, powinna pasować zarówno do skrzydła drzwiowego, jak i reszty mebli. Do drzwi wewnętrznych doskonale pasuje drewno i płyty MDF, wykonane z nich ościeżnice oraz dodatkowe listwy ozdobne nadają wnętrzu ciepły i przytulny klimat. Futryny z PCV oraz aluminium mają dobre właściwości termoizolacyjne, są więc doskonałym rozwiązaniem w przypadku montażu drzwi wejściowych. Materiały te są także bardzo odporne na zniszczenia mechaniczne, będą zatem przydatne w pomieszczeniach, w których panuje duży ruch lub przebywają dzieci. Jednak największą odporność na uszkodzenia wykazują ościeżnice stalowe, dlatego stosuje się je w zakładach przemysłowych lub podczas montażu drzwi antywłamaniowych.