pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 26 lipca 2021
  • wyświetleń: 1010

Doświadczenie zawodowe dla uczniów: czego potrzebujesz i jak to zdobyć

Materiał partnera:

Dowiedz się o różnych sposobach zdobycia doświadczenia zawodowego, którego potrzebujesz, aby zaimponować pracodawcom i zostać zatrudnionym, niezależnie od tego, czy wybierasz się na studia, czy nie.

Whitpress


Pracodawcom zależy na doświadczeniu zawodowym, a raczej na tym, co ono zapewnia: pewność siebie i praktyczne umiejętności potrzebne do spełniania się w miejscu pracy. Niezależnie od tego czy wybierasz się na studia, zdobycie doświadczenia zawodowego jeszcze w szkole ustawi cię ponad konkurencją w procesie rekrutacji.

Jeśli chcesz aplikować na praktykę, twoje doświadczenie zawodowe uczyni cię znacznie silniejszym kandydatem; jeśli planujesz ukończyć studia, możesz skorzystać z doświadczenia przy ubieganiu się o staże i inne praktyki. Pozwoli ci to również lepiej wyczuć to, co chcesz robić, oraz wybory zawodowe, których chcesz dokonać.

Prawdopodobnie odbyłeś kiedyś praktyki zawodowe zorganizowane przez twoją szkołę, być może więcej niż raz. Jednakże może okazać się, że pracodawcy rozumieją przez to o wiele więcej niż myślisz. Przeróżne zajęcia i doświadczenia mogą pomóc w rozwijaniu cech, których potrzebujesz w pracy. Niektóre z tych możliwości mogą być trudniejsze do znalezienia, gdy firmy są zamknięte, a sytuację dodatkowo utrudniają ograniczenia dotyczące dystansu społecznego z powodu koronawirusa, ale są też inne, o które możesz zadbać w domu lub w szkole.

Oto kilka przykładów różnych sposobów zdobycia doświadczenia zawodowego:

  • Formalne, zorganizowane praktyki. Zazwyczaj do tygodnia w miejscu zaaranżowanym przez twoją szkołę lub samodzielnie. Zazwyczaj nieodpłatnie, stanowią okazję do poznania świata pracy i zobaczenia go w akcji.
  • Targi kariery absolwentów i imprezy organizowane przez pracodawców. Takie wydarzenia to możliwość spotkania wielu pracodawców za jednym razem lub dokładnego poznania jednego pracodawcy, na przykład podczas wieczoru otwartego w jego biurach. Wypatruj wirtualnych wydarzeń podczas pandemii Covid-19.
  • Dzień lub tydzień pracodawcy dla absolwentów. Niektóre organizacje, które prowadzą praktyki zawodowe, oferują również możliwość spędzenia jednego lub kilku dni, aby zobaczyć na własne oczy, jak wyglądałaby tam praca i poznać pracowników, którzy dołączyli do firmy bezpośrednio ze szkoły. Firmy świadczące usługi i pracodawcy IT mają w zwyczaju organizować takie akcje.
  • Zajęcia dodatkowe. Bycie częścią drużyny sportowej lub innego koła lub grupy, na przykład grupa teatralna lub chór.
  • Wolontariat i działalność charytatywna. Istnieje mnóstwo możliwości wolontariatu. Możesz wyprowadzać psy ze schroniska na spacery, być wolontariuszem jako sprzedawca w sklepie charytatywnym, pomagać w projektach ochrony przyrody na świeżym powietrzu, zbierać fundusze lub wspierać młode osoby niepełnosprawne w dniach aktywności.
  • Przedsiębiorczość. Może chcesz kiedyś założyć własną firmę, albo masz pomysł na biznes i chcesz, żeby wypalił. Pracodawcy poszukują kandydatów przedsiębiorczych, więc warto dbać o te umiejętności niezależnie od tego, czy chcesz spróbować sił we własnej działalności.
  • Praca na pół etatu. Praca w niepełnym wymiarze godzin, na przykład w sklepie, może pozwolić ci rozwinąć umiejętności obsługi klienta i zarządzania czasem oraz pomaga rozwijać świadomość handlową. Wydawanie gazet lub opieka nad dziećmi wymaga odpowiedzialności i odporności. Dowód na to, że potrafisz być punktualny, niezawodny, oraz, że potrafisz dokończyć robotę, jest dla pracodawcy bardzo cenny.
  • Odpowiedzialne stanowiska. Czy jesteś naczelnikiem lub przewodniczącym albo kapitanem sportowym? Czy uczestniczyłeś w samorządzie uczniowskim, zabierałeś przyszłych uczniów i rodziców na wycieczki i rozmawiałeś z nimi lub byłeś zaangażowany w sprawy szkoły? Czy pełnisz rolę lidera lub członka komitetu w grupie lub kole naukowym? Tego rodzaju doświadczenie doskonali umiejętności komunikacyjne i przywódcze, których oczekują pracodawcy.


Wykorzystaj swoje doświadczenie zawodowe, aby znaleźć pracęWażne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób pracodawcy widzą doświadczenie zawodowe - w przeciwnym przypadku, możesz na przykład nie powiedzieć o czymś wartościowym w trakcie rozmowy, co mogłoby zwiększyć twoje szansę. Twoje najlepsze umiejętności, które zapewnią ci pracę po ukończeniu szkoły pozwolą ci zaprezentować się jako mocny kandydat, podając przykłady umiejętności, których poszukują pracodawcy. Poza tym, zdecydowanie radzimy nauczyć się, jak przygotować dobre CV przy niewielkim doświadczeniu zawodowym; przeczytaj tę stronę, gdzie znajdziesz kilka pomysłów.

Wykorzystaj swoją inicjatywę, aby zwiększyć swoje doświadczenie w pracy

Możesz skontaktować się bezpośrednio z renomowanymi pracodawcami, aby sprawdzić, czy możesz zorganizować sobie kilkudniowe praktyki zawodowe. Nazywa się to zgłoszeniem spekulacyjnym.

Masz pomysł, co chciałbyś robić w przyszłości? Jeśli rozważasz jedną lub dwie konkretne kariery, czy to dziennikarstwo, inżynieria czy medycyna, pomoże ci to zawęzić wyszukiwanie i zdecydować, gdzie kandydować.

Zapoznaj się z naszymi poradami na temat różnych karier, aby znaleźć pomysły. Porozmawiaj z członkami rodziny, przyjaciółmi i kontaktami, przejrzyj lokalną prasę lub znajdź w Internecie odpowiednich pracodawców w twojej okolicy.

Gdy już wiesz, gdzie chcesz aplikować, musisz się skontaktować, aby dowiedzieć się, czy pracodawca który cię interesuje oferuje tego rodzaju możliwości oraz jak złożyć podanie. Skontaktuj się telefonicznie lub mailowo, aby poinformować, że jesteś zainteresowany kilkudniowym stażem i zapytać, czy istnieje jakiś preferowany przez firmę sposób aplikowania.