pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 14 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 1943

Wspinaczka po 30. Pan Tomasz szkoli i robi podcast o tej dyscyplinie

Tomasz Przewoźnik, mieszkaniec Góry zainteresował się wspinaczką w wieku 30 lat. Teraz trenuje amatorów. Tworzy też podcast o tematyce wspinaczkowej pod nazwą "Piątek bularza" i prowadzi stronę internetową.

Tomasz Przewoźnik
Wspinaczka po trzydziestce · fot. Wspinaczka po trzydziestce


Pan Tomek na co dzień prowadzi sekcje wspinaczkowe dla początkujących i zaawansowanych na ściance w bielskim GoClimb, a oprócz tego kursy i treningi on-line wspinaczy, kursy skałkowe i warsztaty treningowe dla osób z całej Polski. Czasami startuje w lokalnych zawodach amatorskich. Zaprojektował specjalny trenażer do rozwijania siły palców.

Treningi dla dorosłych z Tomaszem Przewoźnikiem
Treningi dla dorosłych z Tomaszem Przewoźnikiem · fot. archiwum prywatne


- Trenuję głównie osoby po 30. roku życia - sam w tym wieku zacząłem się wspinać, ale młodsze też. - Jestem pewien, że osoby już niemłode, a dopiero rozpoczynające swoją przygodę ze wspinaniem, mogą wspinać się dobrze i osiągać założone cele. Pracuję przede wszystkim z amatorami i tzw. poważnymi amatorami, czyli osobami, które nie są profesjonalnymi sportowcami, ale bardzo poważnie podchodzą do swojej dyscypliny, poświęcają jej wiele czasu i energii. Czasami startują w amatorskich zawodach - opowiada o swojej działalności Tomasz Przewoźnik.

Treningi dla dorosłych z Tomaszem Przewoźnikiem
Treningi dla dorosłych z Tomaszem Przewoźnikiem · fot. archiwum prywatne


- Nie da się jasno powiedzieć, dlaczego zainteresowała mnie wspinaczka. To bardzo uzależniająca aktywność i wcale nie chodzi o adrenalinę, co raczej o duży poziom nieprzerwanego skupienia, przypominający medytację, a więc tzw. stan flow. Poza w tym we wspinaczkę wpisany jest element gamifikacji, a więc pokonywania dróg o coraz większej trudności - mówi pan Tomasz.

- Ten sport również dosyć dobrze pasuje do mojej budowy: jestem z natury szczupły i lekki, a wiadomo że waga jest we wspinaczce istotna. I rzecz kolejna, równie istotna, to wyjazdy wspinaczkowe z fajnymi ludźmi na skały, które często są po prostu pięknymi miejscami, jak np. nasza Jura, Sokoliki, Tatry, czy rejony zagraniczne - dodaje.

Pan Tomek szczegółowo opowiada o swojej pasji i trenowaniu innych w swoim podcaście o wspinaniu.Wszystkie odcinki znajdziecie w serwisach Spotify oraz YouTube:
open.spotify.com/show/3meeSApWaciY4XrqgS0Toi
www.youtube.com/channel/UCWjM85bDxDZZJv_WiOvZCNw

Strona na Facebooku: www.facebook.com/wspinpotrzydziestce

Link to strony internetowej: wspinaczka.edu.pl/

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.