pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 8 lipca 2021
  • wyświetleń: 1565

Pszczyńska policja: jak działają oszuści na portalach sprzedażowych?

Sprzedajesz na OLX, a następnie kupujący kontaktuje się z Tobą za pomocą komunikatora WhatsApp, e-mailem lub SMS-owo? Prosi o wysłanie towaru i podanie danych karty płatniczej, by rzekomo przelać na nią kwotę należną za towar. Tak przebiega najpopularniejszy schemat oszustwa na OLX.

oszustwo, sklep internetowy, kradzież, internet


Pszczyńscy policjanci apelują o rozwagę i ostrożność w związku z działaniami cyberprzestępców. W ostatnim czasie zaobserwowano wzrost wyłudzeń dostępu do kont bankowych przy wykorzystaniu platformy OLX i niewiedzy ofiar tego procederu, którymi najczęściej stają się sprzedawcy.

Oszust wyszukuje ofertę i nawiązuje kontakt ze sprzedawcą, używając komunikatora WhatsApp, e-maili oraz SMS-ów. Wszystko po to, by za wszelką cenę "uciec" od oficjalnego kanału, podesłać fałszywy link do przelewu i wyłudzić pieniądze. Oszust dopytuje, czy oferta jest wciąż aktualna, pyta o szczegóły przedmiotu. Chce wzbudzić tym samym zaufanie. Następnie deklaruje chęć kupna przedmiotu i nalega by całą transakcję ze względów bezpieczeństwa lub darmowej dostawy sfinalizować poprzez nową formę płatności w serwisie ogłoszeniowym. Oszust udziela wskazówek, w jaki sposób to zrobić. Proponuje natychmiastową wpłatę środków, a następnie przesyła instrukcję wraz z linkiem do rzekomego odbioru płatności. Klikając trafiamy na fałszywą stronę, ale łudząco podobną do strony portalu aukcyjnego. Na stronie znajduje się formularz z prośbą o podanie danych. Cyberprzestępcy nakłaniają swoje ofiary do podania numeru karty płatniczej, kodu CVV, imienia i nazwiska, na które wystawiona jest karta oraz daty jej ważności. To dane, które potrzebne są do wyprowadzenia pieniędzy z karty. Jeśli to zrobimy, oszust ma już wszystko, żeby nas okraść.

Sama platforma OLX uczula i ostrzega przed tymi, którzy wykorzystują naiwność użytkowników. Jeśli korzystasz z tej platformy ogłoszeń, warto zajrzeć na stronę pomoc.olx.pl.

Pamiętajmy! Aby otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot, wystarczy podać tylko numer konta. Nie podawaj żadnych danych związanych z Twoją kartą płatniczą. Nie aktywuj żadnych wysyłanych Ci linków. Oszuści przerabiają całe strony na swoich domenach, w ten sposób pokrzywdzony myśli, że dokonuje płatności na stronie OLX, a w rzeczywistości działają na stronie sprawcy, jest to przestępstwo tzw. phishingu - oszustwo komputerowe z art. 287 Kodeksu karnego.

ar / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.