Reklama

Wiadomości

  • 6 lipca 2021
  • wyświetleń: 5121

Spotkanie małych kobiórzan i wiceburmistrz z prezydentem

W niedzielę, 4 lipca Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach z okazji 100. rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego. Miały one miejsce w Parku Powstańców Śląskich w Katowicach. Wśród zaproszonych gości była Barbara Sopot-Zembok, która reprezentowała gminę Pszczyna. Dużym wyróżnieniem był udział w tych uroczystościach dzieci z Kobióra: przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej.

Zastępczyni burmistrza odebrała od prezydenta pamiątkową tablicę
Uroczystości z okazji 100. rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego w Parku Powstańców Śląskich w Katowicach. Zastępczyni burmistrza Barbara Sopot-Zembok odebrała od prezydenta pamiątkową tablicę - 04.07.2021 · fot. UM Pszczyna


Tego dnia pod pomnikiem Powstańców Śląskich kilkudziesięciu samorządowców z województwa śląskiego i opolskiego otrzymało od Prezydenta RP pamiątkowe tablice, wzorowane na powstańczym sztandarze "Tobie Polsko".

tablica tobie Polsko, Zastępczyni burmistrza odebrała od prezydenta pamiątkową tablicę
Zastępczyni burmistrza Barbara Sopot-Zembok odebrała od prezydenta pamiątkową tablicę · fot. UM Pszczyna


W trakcie uroczystości Prezydent RP na ręce rodziny Alfonsa Zgrzebnioka, dowódcy i uczestnika Powstań przekazał nadany pośmiertnie Order Orła Białego.

- Pochylam dziś nisko głowę po raz kolejny przed wszystkimi bohaterami wszystkich Powstań Śląskich. Nie tylko przed mężczyznami, którzy walczyli z bronią w ręku, lecz także przed wszystkimi, którzy byli na ich zapleczu: przed kobietami, które na nich czekały, wspierały ich i opatrywały rany, a czasem walczyły - śląskimi kobietami, tak silnymi; przed dziećmi, przed młodzieżą, przed wszystkimi, którzy wtedy za Polską tak mocno byli. Z całego serca dziękuję wszystkim śląskim rodzinom, w których familijnej pamięci są te wielkie akty patriotyzmu i odwagi. Szczęść Wam, Boże! Dziękuję za to po stu latach w imieniu dzisiejszej wolnej, suwerennej, niepodległej Polski. Dziękuję z całego serca, żeście byli zawsze za Polską, przy Polsce i że jesteście. Dziękuję za to z całego serca! - mówił do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Spotkanie najmłodszych kobiórzan z prezydentem Andrzejem Dudą w Katowicach - 04.07.2021 · fot. UG Kobiór


Na uroczystościach obecne były dzieci z Kobióra - przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej ubrane w stroje regionalne. Przeżyciem dla nich było spotkanie z prezydentem, rozmowa i wykonanie zdjęć oraz wpisu do księgi pamiątkowej szkoły i przedszkola.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.