pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 2 lipca 2021
  • wyświetleń: 1732

Uwaga przedsiębiorcy! Grasują oszuści "na dostawców energii"

W ostatnim czasie do komendy policji w Pszczynie wpłynęły niepokojące sygnały od przedsiębiorców o pojawiających się próbach kontaktu telefonicznego lub osobistego przedstawicieli dostawców energii. Osoby podają się za pracowników znanej spółki celem podpisania nowej umowy.

policja, wydział kryminalny, policjant, mundur, kryminalni
fot. KMP Bielsko-Biała


Oszuści, o których mowa, podają się za pracowników znanej firmy, niejednokrotnie legitymują się, a później manipulują rozmową w taki sposób, aby uzyskać jak największą liczbę informacji dotyczących aktualnych warunków umowy, a następnie oferują nowe, "lepsze" warunki dostawy energii elektrycznej. Po wyrażeniu zgody przez przedsiębiorcę dochodzi do podpisania całkowicie nowej umowy.

Często wśród ogromu dokumentów do podpisu przemycone jest wypowiedzenie umowy u obecnego dostawcy energii elektrycznej lub gazu. W konsekwencji okazuje się niestety, że doszło do oszustwa i zamiast atrakcyjnych warunków finansowych przedsiębiorca otrzymuje wysoki rachunek.

Prócz wyższych opłat za zużycie energii lub gazu dochodzą, nie małe, dodatkowe opłaty abonamentowe, czy kary za zbyt wczesne rozwiązanie umowy z poprzednim dostawcą.

Warto przypomnieć, że od 3 lipca 2021 roku zmieniają się przepisy prawa energetycznego, w tym między innymi w zakresie sposobu zawierania umów sprzedaży paliw gazowych, energii elektrycznej lub umów kompleksowych dotyczących dostarczania tych paliw lub energii. Oznacza to, że wszystkie umowy zawarte poza lokalem przedsiębiorstwa od dnia 3 lipca 2021 roku będą nieważne.

Próby oszustwa odnotowano w miejscach zamieszkania, ale także w placówkach przedsiębiorstwa. Policja apeluje o ostrożność. Warto także pamiętać, że nowe przepisy nie dotyczą umów zawartych na odległość, czyli przez kontakt telefoniczny lub internet.

Wszystkie jednostki policji obserwują ogromny wzrost przestępstw polegających na oszustwie. Zakres tego procederu jest coraz szerszy: na wnuczka, policjanta, przedstawiciela banku, ale także dopłata do oczekiwanej przesyłki, zakupy na znanym portalu sprzedażowym itd. Pomysłowość oszustów nie zna granic. Zachowajmy czujność podczas takich kontaktów, pamiętając o czytaniu umów.

ar / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.