pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 22 czerwca 2021
  • 24 czerwca 2021
  • wyświetleń: 3390

Naukowiec z okładki "Nature" odwiedzi w czwartek Pszczynę!

Za nami:

W ramach tegorocznej edycji Pszczyńskiego Forum Nauki odbędzie się kolejne wydarzenie - wykład otwarty profesora Jana Kisiela. Entuzjaści nauki są zaproszeni 24 czerwca o godzinie 16.00 do Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie. Po wykładzie wręczone zostaną nagrody w ramach konkursów przedmiotowych z fizyki i chemii, które odbyły się 10 czerwca.

Reklama

jan kisiel
Naukowiec z okładki "Nature" - Jan Kisiel odwiedzi w czwartek Pszczynę! · fot. materiały prasowe


Prof. Jan Kisiel należy do grupy badawczej fizyków, której wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym magazynie "Nature".

Podczas tegorocznego Pszczyńskiego Forum Nauki odbyło się wiele aktywności naukowych i popularyzujących naukę wykładów.

W czwartek, 15 kwietnia miała miejsce inauguracja Forum. Oficjalnego otwarcia Forum w przestrzeni wirtualnej dokonali: Starosta Pszczyński Barbara Bandoła, Dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie Teresa Musik, Prezes Okręgu Śląskiego ZNP Jadwiga Aleksandra Rezler, Prezes ZNP Sławomir Broniarz, pomysłodawcy Forum: Cezary Filipiuk i Mirosław Kozik.

Z okazji inauguracji wykłady wygłosili niezwykli popularyzatorzy nauki: prof. Łukasz Turski - jeden z inicjatorów budowy Centrum Nauki Kopernik oraz Prof. Mark Demiański, który był jednym z kierowników misji "Planck", będący równocześnie jednym z największych autorytetów w dziedzinie astrofizyki. 
  
Druga część wykładów odbyła się w piątek - 16 kwietnia o godzinie 18.00 na kanale YouTube. Swoją obecnością zaszczycili: Prof. Lawrence Krauss - fizyk teoretyczny, kosmolog, działacz ateistyczny. Specjalista w badaniach ciemnej materii, ciemnej energii, kwantowej teorii pola i grawitacji. Związany z badaniami nad czarnymi dziurami oraz ewolucją gwiazd, prof. Arizona State Uniwersity twórca The School of Earth and Space Exploration, Dyrektor The Origin Project w roku 2008 został członkiem Prezydenckiego (Prezydent Obama) Komitetu Polityki Naukowej, Narodowa Rada Nauki USA przyznała mu nagrodę za popularyzowanie nauki.

Udział w wydarzeniu wzięli również: prof. Marek Biesiada - polski astronom, prof. nauk fizycznych oraz lekarz medycyny, związany z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Śląskiego - od 2019 roku profesor zwyczajny z Zakładzie Astrofizyki Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Warszawie, dr hab. Janusz Leon Wiśniewski - polski pisarz, autor bestsellerów: "Samotność w sieci", "Bikini", fizyk, dr hab. nauk chemicznych, informatyk.

Wszystkie wykłady i prelekcje dostępne są na kanale YouTube:
www.youtube.com/channel/UC4fOqSi0PWlxNQ_jnw185Lg

Jan Kisiel, Pszczyńskie Forum Nauki

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.