Reklama

Wiadomości

  • 17 czerwca 2021
  • 19 czerwca 2021
  • wyświetleń: 5305

W Pszczynie może powstać antysmogowy mural! Jak to działa?

Radni Rady Miejskiej w Pszczynie wyszli z propozycją stworzenia antysmogowego muralu na terenie naszego miasta o właściwościach oczyszczających powietrze. Pomysł spodobał się burmistrzowi, który wskazuje, że będzie on elementem gminnej kampanii edukacyjnej. Jego lokalizację trzeba będzie przedyskutować z konserwatorem zabytków. Najpierw jednak gmina będzie musiała znaleźć pieniądze w budżecie.

Antysmogowy mural "Święto Drzewa" autorstwa Ewy Ciepielewskiej
Antysmogowy mural "Święto Drzewa" autorstwa Ewy Ciepielewskiej przy ul. Mickiewicza w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Pomysł ekologicznego muralu zrodził się w głowach Michała Ziebury, Moniki Rąby, Andrzeja Mańki oraz Marka Szklorza.

- Gmina Pszczyna niestety od wielu lat znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce i Europie. Smog jest ogromnym problemem, z którym naszym zdaniem należy walczyć wszystkimi możliwymi sposobami. Jednym z takich pomysłów jest wykonanie muralu antysmogowego za pomocą specjalnej farby pochłaniającej zanieczyszczenia z powietrza.

Jak to działa? Autorzy interpelacji tłumaczą:

- Pod wpływem promieniowania słonecznego zawarty w farbie fotokatalizator przyczynia się do rozkładu szkodliwych zanieczyszczeń powietrza i przekształcania ich w mniej szkodliwe substancje. Każda powierzchnia pokryta antysmogową farbą staje się aktywną powierzchnią oczyszczającą powietrze. Taką farbą można pomalować parkingi wewnętrzne oraz elewację domów i budynków w szczególności na obszarach miejskich o dużej gęstości zabudowy. Mural ekologiczny pod wpływem wody ma również właściwości samooczyszczające się - na jego powierzchni nie utrzymują się kurz, pyły i zarazki. Farba fotokatalityczna zapobiega również powstawaniu pleśni, grzybów i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Jeden metr pomalowany taką farbą obniża toksyczne tlenki azotu o ok. 0.44 g w ciągu jednego dnia co odpowiada skuteczności oczyszczania powietrza przez jedno dojrzałe drzewo. Sam mural nie zastąpi z pewnością drzew, ale wobec braku możliwości nasadzeń w samym centrum Pszczyny takie rozwiązanie miałoby pozytywny efekt.

- Sam mural nie tylko może przyczynić się do poprawy jakości powietrza, ale może także nieść przekaz edukacyjny (co przede wszystkim należy podkreślić) oraz nadać nowego bardziej estetycznego i atrakcyjnego wyglądu szarym miejscom naszego miasta. Mural na przykład z logiem "Gramy czysto! Smog Over" byłby dobrym połączeniem pszczyńskiej akcji edukacyjnej i konkretnego działania ekologicznego - przekonują przedstawiciele mieszkańców w Radzie Miasta.

Radni wskazują, że antysmogowe murale to stosunkowy nowy pomysł. Pierwsze takie ekologiczne malowidło powstało w 2018 roku w Rzymie, natomiast w 2020 roku na Własne eko-murale zdecydowały się takie miasta jak Warszawa, Zabrze, Bielsko-Biała, Kielce, czy Katowice.

Radni wytypowali swoje propozycje na lokalizację antysmogowego streetartowego dzieła. Wymieniają, że w Pszczynie eko-mural mógłby powstać np. na elewacjach obiektów oświatowych, np. na zachodniej ścianie elewacji Szkoły Podstawowej nr 6 lub zachodniej ścianie Urzędu Miejskiego.

Mural Święto drzewa, Bielsko
Mural "Święto drzewa" ożywia kamienicę przy Mickiewicza w Bielsku-Bialej · fot. UM Bielsko-Biała


Pomysł powstania takiego muralu pozytywnie przyjął burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol:

- Zaproponowane działanie wpisuje się w gminną koncepcję działań promocyjnych w zakresie poprawy jakości powietrza na terenie gminy Pszczyna. Każda inicjatywa, której następstwem będzie wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców, a tym samym poprawa jakości powietrza, jest cenna i zasługuje na poparcie. Wykonanie antysmogowego muralu nie wyeliminuje całkowicie smogu, jest jednak ciekawym środkiem wyrazu i traktowany jako działanie edukacyjne, może uświadamiać mieszkańców o zagrożeniach jakie niesie smog, co jest celem realizowanej gminnej kampanii Gramy Czysto - Smog Over - czytamy w odpowiedzi burmistrza.

Włodarz tłumaczy jedna, że realizacja wskazanego przedsięwzięcia związana jest ze znacznymi wydatkami finansowymi, gdyż koszt wykonania takiego muralu wynosi od 50 do nawet 100 tysięcy zł i jest to zadanie nowe, nie mające odzwierciedlenia w obecnie realizowanym budżecie gminy.

- Po podjęciu ostatecznej decyzji o realizacji zadania, w pierwszej kolejności, w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, przedyskutowana zostanie lokalizacja muralu w centrum miasta, tak aby jego przesłanie trafiło do jak największej ilości odbiorców. Proponuję, aby kwestia ta została przedyskutowana również w ramach prac komisji Rady Miejskiej. Po wykonaniu kosztorysu antysmogowego muralu, podjęte zostaną czynności w zakresie zabezpieczenia środków finansowych na jego realizację w ramach kolejnego budżetu gminy, z uwzględnieniem możliwości pozyskania środków zewnętrznych - zapowiada Dariusz Skrobol.

ar / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj