pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 16 czerwca 2021
  • 20 czerwca 2021
  • wyświetleń: 8767

[FOTO, WIDEO] Na ul. Słonecznej rośnie łąka. Chwali ją prof. Łuczaj

Na ul. Słonecznej w Pszczynie, pomiędzy pasami jezdni, rośnie łąka. Wprowadzenie takiego rozwiązania w tym miejscu pochwalił Łukasz Łuczaj - botanik z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który opracował specjalną mieszankę nasion zastosowanych w naszym mieście. Kilka dni temu spotkał się z Arkadiuszem Gardiaszem z zarządu osiedla Kolonia Jasna. Profesor odwiedził ul. Słoneczną oraz Rondo Miast Partnerskich, które również zamieniło się w bujną łąkę w środku miasta.

ReklamaŁąka kwietna na Słonecznej powstała z inicjatywy przewodniczącego zarządu osiedla Kolonia Jasna, Arkadiusza Gardiasza. W połowie maja pracownicy Miejskiego Zakładu Zieleni w Pszczynie wysiali nasiona, które zawierały mieszankę kwiatów polnych oraz polskiej łąki kwietnej autorstwa Łukasza Łuczaja: złocień, jaskier, firletka, czerwony mak, błękitny chaber, rumian, maruna, kremowa wyka, żółty złocień polny oraz różowy kąkol.

Ponadto wzdłuż ulicy pozostawiono nieskoszony pas zieleni. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z koszenia. Mając na uwadze zeszłoroczne doświadczenie oraz chęć adaptacji do zmian klimatu, w środkowym pasie zieleni ograniczono do minimum koszenie trawnika. Ma to na celu poprawę różnorodności i równowagi biologicznej.

Na ul. Słonecznej zasiano łąkę kwietną, a trawa koszona jest rzadziej - 16.06.2021 · fot. pless.pl, osiedle Kolonia Jasna


- Tradycyjny trawnik jest droższy w utrzymaniu, ponieważ wymaga ciągłej pielęgnacji. Poza aspektem estetycznym, trawniki wnoszą niewiele do ekosystemu, w przeciwieństwie do łąk kwietnych, które są domem oraz źródłem pożywienia dla wielu pożytecznych owadów, wspomagają bioróżnorodność. Bioróżnorodność w środowisku naturalnym jest podstawą równowagi w ekosystemie - mówi Arkadiusz Gardiasz, przewodniczący zarządu osiedla Kolonia Jasna.

- Pierwsza w Pszczynie łąka kwietna z mieszanki autorstwa prof. Łukasza Łuczaja rośnie na rondzie Miast Partnerskich, druga na ul. Słonecznej - przypomina A. Gardiasz - entuzjasta łąk w naszym mieście.

Na rondzie w połowie czerwca wykonano pokos. Chodziło o zróżnicowanie runi łąkowej. Rosną tu m.in. jaskier ostry, chaber, powój, łubin, wyka ptasia i brudnożółta, firletka, złocień, świeżbnica polna, krwawnik, marchew dzika.

Łąka Bielska, Cieszyńska, rondo miast partnerskich
Łąka na Rondzie Miast Partnerskich u zbiegu ulic Bielskiej i Cieszyńskiej · fot. pless.pl


Łąka Bielska, Cieszyńska, rondo miast partnerskich
Łąka na Rondzie Miast Partnerskich u zbiegu ulic Bielskiej i Cieszyńskiej · fot. pless.pl


Przypomnijmy, że na ul. Słonecznej w maju stanął hotel dla owadów. Piszemy o tym w artykule [FOTO] Na ulicy Słonecznej w Pszczynie powstał hotel dla owadów.

Na ulicy Słonecznej w Pszczynie powstał hotel dla owadów - 27.05.2021 · fot. pless.pl


Dr hab. Łukasz Łuczaj, prof. UR jest kierownikiem Zakładu Botaniki Wydziału Biotechnologii na Uniwersytecie Rzeszowskim, autorem książek "Dzikie rośliny jadalne Polski: przewodnik survivalowy", "Podręcznik robakożercy", "W dziką stronę", "Seks w wielkim lesie" oraz redaktorem monografii "Dzikie rośliny jadalne". Prowadzi także program "Dziki obiad Łukasza Łuczaja", emitowany na kanale KUCHNIA+, w którym dzieli się swoją szeroką wiedzą na temat gatunków dzikich roślin i ziół oraz prezentuje potrawy z ich wykorzystaniem. Współpracował z dawnym Wydziałem Etnologii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.