pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 4 lipca 2021
  • wyświetleń: 1946

Ustalmy historię pamiątkowego kamienia w lesie żwakowskim

W lesie żwakowskim, przy tzw. źródełku, spoczywa podstawa kamiennego obelisku upamiętniającego polowanie Jana Henryka XI, które miało miejsce w 1906 roku. Druga jego część przeniesiona została w 1964 roku do Kobióra i przez 57 lat upamiętniała opór leśników przed napaścią wojsk hitlerowskich w 1939 roku.

kamień, las żwakowski
Ustalmy historię pamiątkowego kamienia w lesie żwakowskim · fot. B. Albertusiak


Jakie były okoliczności obu zdarzeń? Co się wtedy działo? Kto uczestniczył w wydarzeniach? Czy są świadkowie, a może i zdjęcia z tych dni? Nadleśnictwo Kobiór zwraca się do wszystkich, którzy mogą pomóc w ustaleniu faktów i okoliczności tych zdarzeń - zaprasza do współpracy i podzielenia się wiedzą.

Nadleśnictwo pragnie odrestaurować obie części kamienia i opisać ich historię, zamieszczając stosowne tablice informacyjne. Ustalmy fakty, upamiętnijmy historię w miejscach jej powstawania!

Wszelkie informacje można kierować na adres kobior@katowice.lasy.gov.pl lub telefonicznie - tel. 32 218 81 81.

W czerwcu informowaliśmy, że pomnik został przeniesiony w uzgodnieniu z Gminą Kobiór oraz za zgodą konserwatora zabytków z pasa drogowego ul. Leśników na sąsiadujący teren parku nadleśnictwa. Więcej:
www.pless.pl/wiadomosci/69055-pomnik-pamieci-potyczki-lesnikow-z-hitlerowcami-przeniesiony-kobior

ar / pless.pl, źródło: Nadleśnictwo Kobiór

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.