pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 10 czerwca 2021
  • wyświetleń: 2008

Na konwencie o możliwościach współpracy z KSSE

Współpraca z Podstrefą Tyską Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Katowicach była głównym tematem czerwcowego posiedzenia włodarzy gmin i powiatu pszczyńskiego.

Reklama

Konwent KSSE, powiat, starostwo
Współpraca z Podstrefą Tyską Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Katowicach była głównym tematem czerwcowego posiedzenia włodarzy gmin i powiatu pszczyńskiego. · fot. powiat


W konwencie wzięli udział samorządowcy z wszystkich gmin, powiatu oraz przedstawiciele KSSE S.A. Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego odbył się 9 czerwca w pszczyńskim starostwie. Podczas posiedzenia Ewa Stachura-Pordzik, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Podstrefa Tyska wraz ze swoim zespołem przedstawiła korzyści płynące ze współpracy ze strefą.

Od 2018 roku inwestorzy mogą starać się o decyzje o wsparciu nowej inwestycji na terenie całej Polski włączając w to tereny specjalnych stref ekonomicznych. Inwestor ma możliwość uzyskania pomocy publicznej przez 10-12 lat dla projektów realizowanych poza granicami stref i 15 lat dla projektów realizowanych w granicach specjalnych stref ekonomicznych. Wielkość pomocy może wynieść od 25 do 45% kosztów planowanej inwestycji. Firmy zyskują wsparcie, region zwiększa swoją konkurencyjność, a samorządy - wzrost liczby inwestycji, dochodów mieszkańców i lokalnych budżetów, dzięki wpływom z podatków od osób tam pracujących.

Dobre doświadczenia we współpracy ze Strefą Jastrzębsko-Żorską mają gminy Pawłowice i Suszec.

- Z Podstrefą Tyską możemy iść dalej. Chodzi o to, by po pojawieniu się środków na transformację, wykorzystać je do pobudzenia gospodarczego regionu i umożliwienia powstawania i rozwoju firm odpowiadających charakterowi naszego powiatu - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Włodarze zaplanowali współpracę z KSSE w zakresie edukacji i pomocy młodym ludziom w wybieraniu takich kierunków dalszego kształcenia, w których będzie czekała na nich praca. Stworzona zostanie mapa terenów, które będą oferowane inwestorom. Zaplanowano także zorganizowanie spotkania z przedsiębiorcami zainteresowanymi inwestycjami przy współudziale KSSE.

Z danych strefy wynika, że w 2020 r. przedsiębiorcy w ramach KSSE zainicjowali 57 inwestycji wartych 4,9 mld zł. Niemal 67% z nich podjęły mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a takich jest w powiecie pszczyńskim kilkanaście tysięcy.

ar / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.