Wiadomości

  • 9 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1643

Jak zarabiać więcej jako opiekunka osób starszych w Niemczech? - Opieka Niemcy Praca

Materiał partnera:

Wciąż popularnym sposobem zarobienia za granicą jest zatrudnienie się jako opiekunka osób starszych. Warto wiedzieć, jak zwiększyć w tej pracy swoje zarobki.

Jak zarabiać więcej jako opiekunka osób starszych w Niemczech? - Opieka Niemcy Praca


Kwota zależna od zakresu obowiązków



Oczywiście, wynagrodzenie opiekunki osoby starszej będzie zależało w dużej mierze od zakresu obowiązków. Opieka nad osobą starszą może mieć bowiem bardzo zróżnicowany charakter. Czasem potrzebny jest ktoś, kto po prostu dotrzyma towarzystwa, zrobi zakupy, otoczy opieką podczas spaceru. Dużo bardziej skomplikowane jest zajmowanie się osobą przewlekle chorą, przykutą do łóżka. Wtedy opieka będzie polegać na karmieniu, myciu, podawaniu leków. Do trudności wykonywanych czynności powinna być dopasowana pensja. Istotny jest również czas pracy. Zarobki będą tym wyższe, im więcej czasu spędzamy z podopiecznym. Warto jednak, określając ilość godzin w ciągu dnia, w czasie których jesteśmy dyspozycyjni, jak bardzo wymagająca jest taka praca.

Jakie czynniki podnoszą możliwości zarobkowe



Rynek pracy w tej branży jest mocno wypełniony a konkurencja spora. Wyjazdy do Niemiec po to, żeby opiekować się osobami starszymi są wciąż popularne. Dlatego, warto postarać się o to, aby podnieść swoje kwalifikacje i móc wybić się wśród innych osób oferujących swoje usługi. W przypadku pracy w Niemczech istotne znaczenie będzie mieć znajomość języka niemieckiego, umożliwiająca płynne porozumiewanie się z podopiecznym. Warto pracować nad znajomością języka nawet we własnym zakresie. Samo rozmawianie z podopiecznym jest dobrą metodą szkolenia umiejętności językowych. Będąc za granicą dobrze jest też oglądać lokalną telewizję, czytać gazety. Pracodawcy raczej nie będą od nas wymagać certyfikatów językowych, niemniej jednak w czasie rozmowy kwalifikacyjnej na pewno zechcą sprawdzić nasz poziom znajomości języka.

Kolejnym, ważnym czynnikiem jest doświadczenie. Jeśli już opiekowaliśmy się osobami starszymi, zadziała to na naszą korzyść. Dobrze jest pokazać referencje, uzyskane w poprzednim miejscu pracy. Na pewno pomocne są również kwalifikacje zawodowe, wynikające z wykształcenia. Lepiej będą zarabiać na przykład pielęgniarki, które poradzą sobie z czynnościami takimi jak zrobienie choremu zastrzyku. Jeśli chcemy mieć szansę na wyższe zarobki, powinniśmy przemyśleć sobie jakie mamy wymagania i jakiego zakresu czynności możemy się podjąć. W cenie są gotowość do pracy i dyspozycyjność.

Z agencją czy nie



Wyjeżdżając do Niemiec warto zastanowić się nad tym czy pracy szukać na własną rękę czy przez agencję. Co do zasady, lepiej jest znaleźć renomowaną, sprawdzoną i istniejącą na rynku od dłuższego czasu agencję. Formalności jest całkiem sporo, więc ten aspekt łatwiej będzie załatwić przy udziale agencji. Dużo sprawdzonych ofert znajdziesz na specjalistycznym portalu z ogłoszeniami np. pracawopiece.pl. Pracując w Niemczech będziemy potrzebować ubezpieczenia zdrowotnego, opieka medyczna w szpitalach i przychodniach dla osób nieubezpieczonychjest bowiem bardzo kosztowna. Ponadto, dzięki agencji dowiemy się informacji o rodzinie, u której będziemy pracować, zorientujemy się w warunkach mieszkaniowych. W razie ewentualnych trudności będziemy zawsze mogli zwrócić się o pomoc do agencji. Nie dajmy się zwieść mitowi pracy nielegalnej, jako tej lepiej opłacalnej. Co więcej, eśli nie będziemy związani z żadną agencją i w Niemczech podejmiemy pracę bez umowy, w przypadku zaistnienia konieczności dochodzenia swoich praw, nie będziemy mieli żadnej podstawy.

Mity o pracy opiekunek


Mity o pracy opiekunek



Wiele osób, które po raz pierwszy wyjeżdżają do pracy do Niemiec ma wątpliwości odnośnie tego, jak ta praca wygląda i jakie wymagania stawiane są opiekunkom i opiekunom. Po pierwsze, warto wspomnieć, że coraz częściej w takim charakterze pracują również panowie, nie jest już tak, że zatrudnia się do opieki nad osobami starszymi tylko kobiety. Czasem jest też tak, że dany podopieczny lepiej będzie się czuł w towarzystwie osoby konkretnej płci i taka też będzie do pracy poszukiwana. Mitem jest też to, że opiekunka pracująca dla danej agencji musi sama opłacić koszty pobytu, dojazdu do miejsca pracy i powrotu. O takie kwestie dba agencja i to jest też kolejny powód, żeby nie szukać pracy w Niemczech w charakterze opiekunki na własną rekę. Czasem słyszanym mitem jest też ten o niemożności powrotu do domu przez bardzo długi czas - takie kwestie dogadać należy z agencją, przysługuje nam bowiem urlop.

Praca opiekuna nie dla każdego



Nie da się ukryć, że praca opiekuna nie jest dobra dla każdego. Na wyższe zarobki mogą też wpłynąć czysto personalne czynniki, które będą się przekładać na nasze zaangażowanie w pracy. Cierpliwość, empatia, umiejętność słuchania drugiego człowieka to cechy, które powinien mieć idealny opiekun osoby starszej. W takiej pracy istotne jest zbudowanie relacji. Dla opiekuna to też ważne, ponieważ praca za granicą wiąże się z wyjazdem, zostawieniem własnej rodziny, czasem poczuciem osamotnienia. Osoby, które mają problem z relacjami z ludźmi będą też miały kłopot ze znalezieniem zatrudnienia w roli opiekuna, albo nie uda im się utrzymać pracy przez dłuższy czas. Lepiej zarabiać będą opiekunki i opiekuni o dobrych rekomendacjach z poprzednich miejsc pracy, a te uzyskiwane są między innymi na podstawie stosunku podpopiecznego do opiekuna.