Wiadomości

  • 8 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1275

Jakie psy są przyjazne dla alergików?

Materiał partnera:

Zapadła decyzja - w domu pojawi się czworonożny członek rodziny. Teraz pozostaje wybrać rasę, a potem - imię dla psa. Jak nie pogubić się w wyborze rasy i podjąć dobrą decyzję?

Jakie psy są przyjazne dla alergików?


Psy z włosami czy z sierścią?



Psy z włosami - nie mające typowej psiej sierści, a włos przypominający w dotyku ludzki. Nie jest to jednak do końca prawda. Wszystkie psy mają sierść, jednak istnieją ogromne różnice w jej strukturze. Biorą się one przede wszystkim stąd, że poszczególne rasy psów były przeznaczone do różnych zadań, a ich sierść przez dziesiątki, a często setki lat hodowli dostosowano do tego, czym pies się docelowo miał zajmować. Dobierając odpowiednie osobniki do rozrodu uzyskiwano pożądany efekt. Na przykład rasy pasterskie, które spędzały wiele czasu na świeżym powietrzu, często przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, posiadają sierść składającą się z dwóch warstw: podszerstka i włosa okrywowego. Podszerstek chroni psa przez zimnem. Ma inną strukturę niż włos okrywowy: jest zazwyczaj bardziej puszysty, przypominający watę. Istnieją też rasy psów z włosami - mają oczywiście również sierść, lecz podszerstek w formie szczątkowej lub nie mają go wcale.

Psy z włosami to na przykład popularne Yorkshire terriery. Dawniej yorki wcale nie były pieskami kanapowymi, tylko pomagały... górnikom. Miały za zadanie między innymi pilnować ich jedzenia przed powszechnie występującymi w kopalniach szczurami. Ponieważ w kopalni utrzymuje się wysoka temperatura, yorki rozmnażano w taki sposób, by uzyskać osobniki praktycznie bez podszerstka. Mogły wówczas lepiej znosić ciepło. To dlatego mówimy o yorkach psy z włosami. Niestety wbrew powszechnie powielanemu mitowi psy z włosami nie są hypoalergiczne. Czynnikiem, który najczęściej nas uczula, jest psia ślina oraz naskórek, nie zaś sierść. Oczywiście niektóre rasy uczulają rzadziej, a inne częściej, jednak gwarancji braku alergii nie dostaniemy od żadnego szanującego się hodowcy. Zanim podejmiesz decyzję, jaką rasę wybrać, poszukaj informacji w Internecie, najlepiej w serwisie tematycznym takim jak zwierzaki.pl

Jak wybrać imię dla psa?



Wydawałoby się, że imię dla psa to prosta sprawa, a okazuje się, że z całą rodziną debatujecie nad tym tydzień. Imię dla psa to tak naprawdę poważna decyzja, bo zwykle nie jest ono zmieniane przez całe psie życie. Jakie więc powinno być? Przede wszystkim nieskomplikowane. Psy najlepiej reagują na słowa zawierające jedną lub dwie sylaby. Jeśli więc chcesz nazwać psa Maksymilian, może okazać się to kiepskim wyborem i lepiej będzie poprzestać na Maksie. Wybierając imię dla psa zwróć uwagę na to, czy nie przypomina ono imion osób z najbliższej rodziny. Imię dla psa powinno podobać się wszystkim w rodzinie i od początku należy psa uczyć reagowania na nie. Nawet dwumiesięczny szczeniak jest w stanie w ciągu kilku dni nauczyć się reagowania na imię, więc nauczenie psa tego nie jest wielkim problemem. Z czasem prawie każdy opiekun zwraca się do psa także innymi zdrobniałymi formami i pies również na nie reaguje. Psiaki tak naprawdę rozumieją określone tony, więc jest wielce prawdopodobne, że nasz czworonożny Karuś zareaguje także na Aruś i inne podobne zdrobnienia.

Mimo że psu tak naprawdę wszystko jedno, co oznacza jego imię, to jednak wymyślając je starajmy się, by nie było to słowo ośmieszające czy wulgarne. Pamiętajmy, że będziemy psa przywoływać na spacerach, gdzie słyszeć będą nas inni ludzie. Jeśli nawet nas śmieszy, że nazwaliśmy psa wulgarnie, nie znaczy to, że będzie to tak samo zabawne dla rodziców dzieci bawiących się na podwórku, po którym spacerujemy.

Z imieniem dla psa wiąże się jeszcze jedna istotna kwestia. Ważne jest, by nie używać go do karcenia psa. Pies ma swoje imię kojarzyć pozytywnie. Nie wykrzykujmy więc imienia rozzłoszczonym tonem, bo może się okazać, że psiak nie będzie miał wcale ochoty podejść do nas następnym razem, gdy go zawołamy. Na wyrażenie dezaprobaty wobec psich zachowań trzeba zarezerwować sobie inne słowa (na przykład "fe").