Reklama

Wiadomości

  • 2 czerwca 2021
  • 7 czerwca 2021
  • wyświetleń: 11376

[ZDJĘCIA] Strojenie i stawianie moika w Skansenie!

W niedzielę, 6 czerwca w pszczyńskim skansenie mogliśmy zobaczyć spektakl "Moik na ziemi pszczyńskiej" w wykonaniu Zespołu Regionalnego "Pszczyna". Moik na śląskich wsiach był oznaką nadejścia ciepłych dni. Udekorowany kolorowymi ozdobami pal stawiano także przed domami najpiękniejszych panien we wsi. Tradycja ta nieco odeszła już do lamusa, ale w niedzielę okazję do przypomnienia sobie tego zwyczaju. Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z tego wydarzenia.

Stawianie moika w Skansenie oraz występy zespołów regionalnych - 06.06.2021 · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


W niedzielę w pszczyńskim Skansenie miało miejsce "Spotkanie integracyjne członków zespołów folklorystycznych i organizacji pozarządowych gminy Pszczyna". Wzięło w nim udział ok. 150 osób zrzeszonych w Kołach Gospodyń Wiejskich oraz zespołach: Jankowiczanie, Studzieńczanie, Pioskowianie, Dolanie z Łąki, Czarkowianki, Wiślanie z Wisły Małej, Rudołtowice i Ćwwikliczanie.

Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach "Tradycje ziemi pszczyńskiej w perspektywie górnośląskiej ", poprowadzonych przez Aleksandra Lysko, trenera Obserwatorium Kultury Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach oraz Roberta Garstkę, etnologa Centrum Dziedzictwa również z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Oprócz tego, w programie spotkania znalazły się liczne konkursy ze znajomości gwary, tradycji i obyczajów śląskich, występ Zespołu Regionalnego "Pszczyna" w programie "Moik na ziemi pszczyńskiej", strojenie i stawianie Moika oraz występy samych uczestników, czyli zespołów folklorystycznych gminy Pszczyna. Rodzinna Kapela Fedaków zadbała o wspólną, dobrą zabawę licznie zgromadzonych w Skansenie osób.

Spotkanie udowodniło, że mimo ponad rocznej przerwy w działalności spowodowanej pandemią, zespoły folklorystyczne oraz organizacje pozarządowe naszej gminy mają się dobrze i zamierzają kontynuować działalność, nie zrażając się przeciwnościami.

Spotkanie zorganizowane było w ramach projektu "Kuźnia kapitału ludzkiego i społecznego" realizowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Ziemia Pszczyńska".

Również w niedzielę w skansenie trwał kiermasz lokalnych produktów. Więcej w artykule Festiwal Lokalnych Produktów - pokaz Oliwii Piech.

ar, ups / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj