pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 22 maja 2021
  • wyświetleń: 3002

Gniazdowanie łabędzi - zdjęcie słuchacza UTW nagrodzone!

18 maja odbył się finał IV Konkursu Fotograficznego UTW "Cztery Pory Roku" organizowanego przez Uniwersytety Trzeciego Wieku Akademii WSB! Laureatem II miejsca w kategorii "Wiosna" został słuchacz Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Grzegorz Englart.

Reklama

gniazdowanie łabędzi, Grzegorz Englart
Gniazdowanie łabędzi - II miejsce w V Konkursie Fotograficznym UTW "Cztery Pory Roku" · fot. Grzegorz Englart


Zdjęcie nosi tytuł "Gniazdowanie łabędzi". Przypomnijmy, że pan Grzegorz wiosną 2019 r. w konkursie fotograficznym organizowanym przez UTW w Dąbrowie Górniczej zdobył I miejsce w kategorii architektura, gdzie zaprezentował zdjęcie pt. "Arkady na Nikiszowcu".

Tak o fotografie pisała na łamach strony internetowej Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Barbara Solarska:

"Pasja - hobby może objawić się w każdym wieku, czasem wystarczy jakiś nowy impuls, bodziec, który przeradza się w głębsze zainteresowanie. Lubimy zajmować się tym coraz mocniej, częściej i już trudno zrezygnować z nowego okienka, które się w życiu otworzyło. U pana Grzegorza pasja fotografowania wzięła się z podziwiania krajobrazów podczas wspólnych z żoną trwających 5-7 dni wycieczek krajoznawczych. To na emeryturze znalazł się czas, żeby wędrować po Beskidach, ale głównie po Tatrach polskich i słowackich, po Pieninach. Górskie widoki należało zatrzymać w kadrze i tak się zaczęło.

Kiedy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pszczynie rozpoczął swoją działalność, pan Grzegorz zapisał się do sekcji fotograficznej i w czasie zajęć z instruktorem pogłębiał swoją wiedzę w zakresie techniki, wziął także kilka lekcji prywatnych u innego instruktora, w dalszym ciągu interesuje się nowinkami z tego zakresu w fachowych pismach. Od paru lat posługuje się aparatem Nikon lustrzanką, wcześniej robił zdjęcia małym aparatem kompaktowym. Uwiecznia głównie przyrodę (najchętniej krajobrazy, ptaki), ale także dokumentuje uroczystości i imprezy, przede wszystkim te związane z UTW, parafią, czy rodziną. Zdjęcia przechowuje na nośnikach komputerowych, udostępnia na portalach społecznościowych, na stronie internetowej UTW oraz w kronice uniwersytetu. Opracował dwa albumy fotograficzne - jeden z pleneru malarsko-fotograficznego organizowanego przez UTW w 2015 r., drugi z imprez i wycieczek UTW w roku akademickim 2016/2017. Jego więc zaangażowanie w życie uniwersytetu i tworzoną przez niego dokumentację fotograficzną bardzo sobie cenią członkowie zarządu pszczyńskiego UTW.

Grzegorz Englart
Grzegorz Englart · fot. archiwum prywatne / PUTW


Przy okazji wędrówek z żoną w r. 2016 dołączyli do akcji "Zdobywamy szczyty dla hospicjum" i "wydreptali", jak żartobliwie to ujął pan Grzegorz, brązowe medale.

Chętnie dzieli się swoimi wiadomościami, koledze, niestrudzonemu rowerowemu pielgrzymowi Jurkowi Kocurowi pomagał przy opracowaniu 150-stronicowego albumu ze zdjęciami z jego wędrówek.

Pan Grzegorz lubi fotografować Pszczynę, nie tylko w ciągu dnia, ale także wieczorową porą wynajdując ciekawe zakątki, detale architektoniczne, czy urokliwe miejsca w pszczyńskim parku, nie gubiąc równocześnie atmosfery, nastroju chwili. (...)


Przypomnijmy, że zdjęcia pana Grzegorza mogliśmy podziwiać wielokrotnie na łamach portalu pless.pl - przygotowywał fotorelacje z wydarzeń sportowych, czy dożynek, w kadrach uchwycił też piękno pszczyńskiej starówki.

ar / pless.pl
źródło: Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.