Reklama

Wiadomości

  • 21 maja 2021
  • 7 czerwca 2021
  • wyświetleń: 23456

[ZDJĘCIE] Festiwal Lokalnych Produktów i pokaz Oliwii Piech

W niedzielę, 6 czerwca w parku przy pszczyńskim skansenie odbyła się inauguracja Festiwalu Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej. Lokalni wytwórcy w ramach stoisk promowali swoje produkty i usługi. Gwiazdą pokazu kulinarnego była Oliwia Piech - półfinalistka programu Master Chef Junior. Lokalni Wytwórcy będą promować swoje wyroby i usługi także w pierwszy weekend lipca i sierpnia na parkingu przy goczałkowickiej zaporze

Festiwal Produktów Lokalnych przy Skansenie - 06.06.2021 · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Każdy, kto w niedzielę zajrzał do pszczyńskiego parku w okolicach skansenu mógł wziąć udział w Festiwalu Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej organizowanym przez Powiat Pszczyński.

- Na stoiskach oferowane były smaczne i zdrowe albo bardzo piękne produkty, które są dziełem i pomysłem mieszkańców ziemi pszczyńskiej. To jest ich wielka wartość. Warto promować naszych twórców i ich specjały. Cieszy nas, że zainteresowanie mieszkańców i turystów było ogromne - podkreśla Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Lokalni wytwórcy promowali produkty kuchni regionalnej oraz wyroby rękodzielnicze. Na smakoszy czekały między innymi naturalne sery, przetwory, makarony, miody, lokalne Dania, były także naturalne kosmetyki, wyroby z lawendy, piękne rękodzieło - torebki, maskotki i inne.

Gospodarstwo Przewoźnikówka to rodzinna zagroda w Pielgrzymowicach pachnąca serami. Prowadzą je Marlena i Piotr Przewoźnikowie, którym pomagają dzieci oraz mama pana Piotra. Rodzina zajmuje się produkcją serów z mleka zwierząt hodowanych we własnym gospodarstwie.

Pokaz kulinarny półfinalistki programu Master Chef Junior Oliwii Piech w Skansenie w Pszczynie- 06.06.2021 · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


- Mamy krowy rasy Jersey i kozy alpejskie. Robimy sery dojrzewające, świeże, twarogowe, oferujemy mleko, śmietanę, masło i maślankę. Podstawą jest dobrej jakości mleko oraz zioła, podpuszczka i sól. Najprostsze przepisy są najlepsze - mówi pani Marlena.

Fromażeria GRUNeR promowała sery wytwarzane wg receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie, Wiejska Chata oferowała makarony, jaja wiejskie, przetwory, chleb ze smalcem i inne smakołyki. Anna Mazur, która w Studzienicach prowadzi gospodarstwo "Lawenda pod lasem" oferowała sadzonki, bukiety, fusetki, susz oraz wodę lawendową.

Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Pszczyńskiej promowało różne rodzaje miodów, firma BeEco oferowała naturalnie wyrabiane kosmetyki i mydła, Rarytasy i Maszkety serwowały pyszne pierogi, krokiety, karminadle, a pani Bożena Rokita z Goczałkowic-Zdroju promowała ręcznie robione zabawki, serwetki, obrusy, torby.

W skansenie tajniki swojego kulinarnego warsztatu prezentowała Oliwia Piech, 13-letnia mieszkanka Studzienic, która dotarła do półfinału 6. edycji programu MasterChef Junior. Oliwia przygotowała tartaletki z kremem patissiere, tartaletki z kremem pistacjowym oraz pierś z kaczki z karmelizowanymi jabłkami. Licznie zgromadzona publiczność pytała o rady i kosztowała przygotowanych przez nią specjałów.

Lokalni twórcy będą promować swoje wyroby i usługi także w pierwszy weekend lipca i sierpnia na parkingu przy goczałkowickiej zaporze. Wcześniej wzięli udział w bezpłatnych warsztatach z zakresu promocji lokalnych produktów, które poprowadziła Olga Gałek z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych.

Warsztaty i festiwal organizowane są w ramach projektu "Kuźnia kapitału ludzkiego i społecznego - podnoszenie kompetencji społeczności lokalnej w zakresie promocji lokalnych produktów Ziemi Pszczyńskiej" realizowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Ziemia Pszczyńska".

ar, ups / pless.pl

źródło: Powiat

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj