pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 6 maja 2021
  • wyświetleń: 5881

W Miedźnej odsłonięto tablicę poświęconą Powstańcom Śląskim

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Miedźnej" podaj

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Miedźnej, w ramach setnej rocznicy III, a zarazem zwycięskiego Powstania Śląskiego, zorganizowała uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Powstańcom Śląskim z Gminy Miedźna, szczególnie kompanii miedźnieńskiej dowodzonej przez Ludwika Golusa.

W Miedźnej odsłonięto tablicę poświęconą Powstańcom Śląskim · fot. UG Miedźna


Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem zaproszonych gości. Marek Pacholik wygłosił krótki referat na temat zrywów powstańczych na terenie Miedźnej. Następnie niezwykłą opowieść o dziejach bohaterskich powstańców przedstawił Tomasz Waloszek, który przybliżył uczniom sylwetki bohaterów i wydarzenia tamtych dziejowych dni. Cykl wspomnień zamknęła wypowiedź Danuty Przybylskiej-Miki, emerytowanej dyrektorki placówki, wnuczki powstańca śląskiego, która przypomniała historię własnej rodziny. Podkreśliła także rolę, jaką odegrały kobiety w śląskim domu. Opowiedziała, w jaki sposób społeczność szkolna zadecydowała o wyborze zaszczytnego imienia: Powstańców Śląskich dla szkoły w Miedźnej.

Wójt Gminy Miedźna Jan Słoninka z dyrektorką szkoły Zofią Kempką dokonali uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Wójt podkreślił ważną rolę wychowania młodego pokolenia do wartości jaką jest patriotyzm. Zwrócił uwagę, że to młodzi są naszą przyszłością, to oni zadbają o naszą historię, a także pamięć o bohaterach. To oni będą dbali o ukochanie Śląska.

Na tablicy, oprócz dedykacji ku chwale uczestników kompanii z Miedźnej dowodzonej przez Ludwika Golusa, umieszczono słowa: "Człowiek rodzi się nie sobie, lecz dla swojej ojczyzny". To motto ma przyświecać uczniom i nauczycielom szkoły w ich codzienności. Ma podkreślić, że jako strażnicy pamięci o uczestnikach Powstań z Miedźnej musimy wszyscy kultywować tradycję i zachowywać pamięć o historii regionu oraz "Naszej Małej Ojczyzny".

BM / pless.pl
źródło: UG Miedźna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Miedźnej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Miedźnej" podaj