pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 maja 2021
  • wyświetleń: 3911

[WIDEO] Rekordowe środki unijne dla Polski i Śląska - konferencja

Nowe środki z UE dla województwa śląskiego w zasięgu ręki. Do Polski ma trafić rekordowe 770 mld zł, z czego ponad 2,2 mld dla powiatu pszczyńskiego. Środki finansowe pomogą wzmocnić gospodarkę oraz umożliwią szybsze wyjście z kryzysu wywołanego przez COVID-19. Briefing z udziałem posła Grzegorza Gaży i pszczyńskich samorządowców, podczas którego przedstawiono szczegóły dotacji, odbył się 4 maja o godz. 15.00 na Rynku w Pszczynie.Wsparcie dla samego Śląska wyniesie ponad 90 miliardów złotych. Środki unijne zostaną przeznaczone na rozwój, infrastrukturę, środowisko, edukację, zdrowie oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

We wtorek po południu odbyło się specjalne posiedzenie Sejmu w sprawie ratyfikacji zasobów własnych UE. Sejm przyjął rządowy projekt. Ustawa trafi teraz do Senatu. Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z budżetu UE na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy, z których Polska łącznie ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

- W ramach Krajowego Planu Odbudowy powiat pszczyński może zyskać 2 mld 237 mln 603 tys. 956 zł, a cały Śląsk ponad 90 miliardów złotych. Środki te mają zostać przekazane przedsiębiorcom na inwestycje strategiczne, by ratować gospodarkę przed skutkami pandemii. Pozwolą one m.in. na ratowanie miejsc pracy - powiedział poseł Grzegorz Gaża. - Środki zostaną przekazane na rozwój elektromobilności, na rozwój technologii pozyskiwania energii, na cele związane z budową infrastruktury, a także, co dla nas jest najistotniejsze, na wsparcie lokalnych przedsiębiorców - sprecyzował.

Briefing prasowy na pszczyńskim rynku - 04.05.2021 · fot. Grzegorz Załucki


Głos zabrał także radny powiatu pszczyńskiego, Krzysztof Spyra: - To są przede wszystkim środki dla przedsiębiorców: dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, również śląskich przedsiębiorców, na wzrost konkurencyjności, na dywersyfikację działalności, na tworzenie nowych miejsc pracy - mówił.

- Co mnie najbardziej cieszy, że w tej chwili na same szpitale powiatowe w Polsce będzie można przeznaczyć kwotę 12 miliardów. Potrzebujemy tych środków, bo zdrowie i życie mieszkańców powiatu i całej Polski jest najważniejsze. Chciałem tutaj podziękować rządowi i panu premierowi za tak wielkie wsparcie szpitali. To szczególnie ważna dziedzina życia, żebyśmy byli na odpowiednim poziomie leczeni - powiedział Aleksander Malcher, radny powiatu pszczyńskiego.

O dużej szansie dla regionu na wyjście z kryzysu dzięki środkom z Unii mówił też radny Rady Miejskiej w Pszczynie, Andrzej Mańka:- Chciałem wyrazić wielką radość z tego, co udało się wynegocjować polskiemu rządowi. My samorządowcy nie jesteśmy w stanie sami udźwignąć inwestycji. Tym bardziej cieszy ta kwota, która ma wpłynąć do powiatu pszczyńskiego, do województwa śląskiego, bo dzięki niej będziemy mogli zrealizować jakże wiele potrzebnych inwestycji: drogowych, oświatowych, czy tych związanych ze szpitalem. Chciałem podkreślić, że Pszczyna zmaga się ze smogiem. Na ten cel też te pieniądze mają trafić. Pierwsze 6 milionów dzięki zaangażowaniu posła Grzegorza Gaży już do nas trafiło na program pilotażowy. Mam nadzieję, że również kolejne środki tutaj trafią.

Rekordowe środki unijne dla Polski
Rekordowe środki unijne dla Polski - 28.04.2021 · fot. Patryk Pyrlik / UMWS


Dzięki unijnym pieniądzom w naszym regionie udało się do tej pory zrealizować m.in. na budowę wielu istotnych dla regionu odcinków tras drogowych, jak np. trasy N-S łączącej DTŚ z autostradą A4, stworzenie węzłów przesiadkowych w wielu miastach - m.in. w Katowicach, Pszczynie i Wiśle, czy projektów wspierających rozwój edukacji ekologicznej wśród młodzieży i dorosłych, czego najlepszym przykładem jest powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej w Katowicach-Murckach.

Środki z UE są impulsem rozwojowym dla wszystkich regionów w Polsce. W perspektywie 2014-2020 do województwa śląskiego trafiło prawie 3,5 mld euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Była to największa alokacja na RPO w Polsce. Również w nowej perspektywie województwo śląskie będzie zarządzało największą pulą regionalną. W ramach nowej perspektywy finansowej 2021-27 dla województwa śląskiego planowana jest kwota ok 4,5 mld euro z 3 funduszy (EFRR, EFS, FST).

Korzyści ze środków europejskich są bardzo realne. Pieniądze przeznaczane są na budowę dróg i autostrad, modernizację kolei, rozbudowę infrastruktury ochrony środowiska i energetycznej, dopłaty bezpośrednie dla rolników, wsparcie dla parków technologicznych i laboratoriów naukowych, rozwój infrastruktury społecznej, służby zdrowia, szkół, ośrodków naukowych i uczelni oraz kultury, sportu, rekreacji i turystyki.

BM, ar / pless.pl, źródło: Urząd Marszałkowski

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.