Wiadomości

  • 29 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1384

Przemalowanie ściany na biało po kolorze - jak się do tego zabrać?

Materiał partnera:

Marzą Ci się białe ściany, ale jak na razie pokrywa je kolor i to w dodatku intensywny? Nie wszystko stracone - Twoje ściany nadal mogą zachwycać śnieżną bielą i to bez nieestetycznych przebić koloru. Do takiej przemiany musisz się jednak odpowiednio przygotować. Spójrz jak zrobić to najefektywniej.

Od czego zacząć?



Nie istnieje jeden najlepszy sposób na przemalowanie kolorowych ścian na biel. Jest wiele metod i to Ty decydujesz, która z nich odpowiada Ci najbardziej. Możesz użyć dwóch różnych farb, gdzie jedna będzie pełniła funkcję gruntu, a druga farby nawierzchniowej, możesz użyć też farby białej podkładowej i następnie na nią położyć drugą warstwę już preparatu nawierzchniowego albo też skorzystać z barwionego gruntu. Jednym z najprostszych rozwiązań jest natomiast użycie farby o bardzo wysokim stopniu krycia. Białe farby do ścian od dekoratorium z pewnością zapewnią ten efekt.

Jedną z białych farb do ścian, która okaże się pomocna w trakcie metamorfozy Twojego wnętrza będzie Magnat Ceramic. To plamoodporna biała farba do ścian, dobrze kryjąca, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Produkt jest farbą ceramiczną i został stworzony w oparciu o najwyższej jakości pigmenty i żywice, biorąc pod uwagę potrzeby najbardziej wymagających klientów. MAGNAT Ceramic zapewnia trwały kolor, który wiele zniesie, również trudne plamy takie jak olej słonecznikowy, kredki i pisaki, szminkę, ketchup oraz musztardę. Warunkiem jest pozbycie się plam z tych substancji przed upływem godziny. Co więcej, powłoka nie zaabsorbuje także na stałe plam z kawy, herbaty czy wina, pod warunkiem, że zareagujesz do 15 minut i pozbędziesz się zabrudzeń z użyciem wilgotnej ściereczki z dodatkiem łagodnego detergentu. To idealna farba do zadań specjalnych, czyli również do użycia na przykład w pokoju dziecięcym.

Czy wiesz, że biel bieli nierówna?



Decydując się na przemalowanie ścian z koloru na biel musisz pamiętać o tym, że nie ma jednego rodzaju bieli. Jest wiele odcieni tej barwy, począwszy od bieli naturalnej, przez ciepłą, aż po biel zimną. Jeśli decydujesz się na przemalowanie ścian, które wcześniej były w kolorze, dobrym pomysłem będzie wybór bieli naturalnej albo tytanowej, która cechuje się wysokim indeksem białości. Zazwyczaj farby o bieli tytanowej charakteryzują się wysoka wydajnością, dobrym poziomem krycia oraz niskim indeksem zażółcenia, co sprawi, że farba nie tylko zakryje kolor, ale i nie będzie szybko żółkła już nałożona na ścianę.

Z drugiej strony lepiej jest unikać preparatów, które odznaczają się niskim indeksem białości. To bowiem oznacza, że farba będzie miała niewiele pigmentów, a dużo wypełniaczy. Taka proporcja może sprawić, że farba będzie nie tylko mniej wydajna, ale nie zapewni odpowiedniego krycia. Kupując białą farbę upewnij się więc, że ma ona wysoki indeks białości oraz niski indeks zażółcenia. Indeks ten określany jest w skali od 0 do 100.

Przemalowanie ściany z koloru na biel krok po kroku



Udało Ci się znaleźć odpowiednią farbę? Świetnie - to teraz można zabrać się już do malowania. Malowanie rozpocznij od oczyszczenia (może wystarczyć jej odkurzenie lub przemycie z wykorzystaniem mydła malarskiego) oraz oceny stanu technicznego ściany. Czy znajdujesz na niej rysy i ubytki? Jeśli tak, to konieczne będzie ich zaszpachlowanie. W tym celu użyj szpachlówki o podobnym uziarnieniu co faktura tynku tak, by miejsca zaszpachlowane nie przyciągały wzroku.

Czy farba, która pokrywała ścianę wcześniej ma połysk lub jest półmatowa? Jeśli tak, to będzie wymagała zmatowienia przy użyciu papieru ściernego. Gdy zakończysz szlifowanie z użyciem papieru ściernego o drobnym ziarnie pamiętaj jeszcze, by ścianę dokładnie oczyścić lub odpylić.

Teraz czas na malowanie. Jeśli poprzednio ścianę pokrywał kolor, ale w jasnym odcieniu typu beż, jasny róż, czy miętowy, wówczas może okazać się, że przy wybraniu odpowiedniej, dobrze kryjącej farby wystarczy nawet jedna warstwa preparatu. By mieć jednak pewność, że efekt końcowy będzie jak najlepszy, warto zastosować jedną z metod opisanych powyżej, czyli przed nałożeniem farby nawierzchniowej pokryć powierzchnię ściany farbą gruntującą lub gruntem.

Niezależnie od tego czy malujesz dopiero farbą gruntującą, czy już nawierzchniową, pamiętaj o złotych zasadach malowania. Po pierwsze, dobrze wymieszaj farbę w kuwecie. Uważaj jednak jeśli zaczęła w niej wysychać - wówczas niezbędne jest oczyszczenie kuwety i nalanie do niej nowego porcji. Po drugie, maluj zawsze rozpoczynając od sufitu, chyba że Twoim celem jest wyłącznie odmalowanie ścian. Jeśli tak, wtedy zacznij od wewnętrznych narożników. Po trzecie, dostosuj rodzaj narzędzia do etapu pracy. Duże powierzchnie najlepiej malować wałkiem, dzięki któremu Twoja praca przyspieszy. Pamiętaj jednak, że im gładsze ściany, tym wałek powinien mieć krótsze włosie. Gdy ściany w Twoim mieszkaniu pokrywa gładź, bez oporów wybierz wałek o krótkim włosiu. Natomiast do trudno dostępnych miejsc, na przykład w pobliżu kaloryferów, zaopatrz się w pędzel, który pozwoli Ci dokładnie pomalować nawet najmniejsze zakamarki.