pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 29 kwietnia 2021
  • 24 października 2021
  • wyświetleń: 10306

Park i Zamek Pomnikiem Historii - prezydent wręczył tablicę

Wiosną informowaliśmy, że "Pszczyna - zespół zamkowo-parkowy" został uznany za Pomnik Historii na podstawie Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 kwietnia 2021 r. W czwartek, 21 października odbyła się w Pałacu Prezydenckim uroczystość wręczenia okolicznościowych tablic gospodarzom obiektów wpisanych na listę Pomników Historii. Tablicę dla Pszczyny odebrał dyrektor Muzeum Zamkowego - Maciej Kluss. W wydarzeniu udział wziął również burmistrz Dariusz Skrobol.

Park i Zamek Pomnikiem Historii - prezydent wręczył tablicę
Park i Zamek Pomnikiem Historii - prezydent RP wręczył tablicę dyrektorowi Muzeum Zamkowego Maciejowi Klussowi · fot. UM Pszczyna


W 2017 roku Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaopiniował pozytywnie zasadność uznania tego zabytku za Pomnik Historii. Jak czytamy w opinii:

"Zespół pałacowo-parkowy w Pszczynie jest jednym z najcenniejszych, okazałych, pięknych i doskonale zachowanych zespołów rezydencjonalnych w Polsce z bogatą historią, ukształtowany przez kolejne pokolenia arystokratyczne, począwszy od 2 ćw. XV w. do 3 ćw. XIX w. Na tle innych obiektów tego typu wyróżnia się niemal oryginalnym wystrojem wnętrz pałacowych oraz w dużej mierze kompletnym wyposażeniem z końca XIX i początku XX w., które ocalało w czasach wojen. Otaczający pałac malowniczy park z 2 poł. XVIII w. i XIX w. jest częścią większego założenia krajobrazowego i stanowi jedno z cenniejszych założeń ogrodowych w kraju. Od 1946 r. w pałacu funkcjonuje Muzeum, dzięki któremu zabytek został udostępniony szerokiemu gronu odbiorców, a systematyczne badania muzealników podnoszą jego walor edukacyjny i naukowy. Na uznanie zasługuje staranność prowadzonych prac konserwatorskich, w wyniku których w oparciu o bogatą ikonografię i archiwalia odtworzono brakujące elementy wystroju i przywrócono dawne funkcje i aranżacje wnętrz.

zamekpszczyński,muzeumzamkowewpszczynie,pszczyna,pless,lovepless,jesień,parkpszczyński,paźd
"Pszczyna - zespół zamkowo-parkowy" został uznany za Pomnik Historii · fot. pless.pl


Dotychczas wpisem do rejestru zabytków nieruchomych objęto jedynie część elementów wchodzących w skład zespołu: pałac, park krajobrazowy o pow. ok. 48 ha, oficynę pałacową, bramę wjazdową tzw. "Wartę" (Bramę Wybrańców), zabudowania gospodarcze pałacu - dawne stajnie (Stajnie Książęce) i wozownię. Ponadto, w rejestrze zabytków ruchomych figurują: zespół sześciu nagrobków rodziny Anhaltów na terenie parku oraz wystrój rzeźbiarsko-kamieniarski bramy wjazdowej. Pozostałe elementy na terenie zespołu nie są chronione indywidualnym wpisem do rejestru, ale są integralnym i historycznym elementem założenia"
.

Loading...


Jak informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 113 zabytkom. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju.

- To piękny prezent na zbliżające się 75. urodziny Muzeum. Cieszymy się niezmiernie, rozpiera nas duma! - czytamy na stronie Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Poniżej transmisja z uroczystości wręczenia tablic:

Loading...

ar, BM / pless.pl
źródło: Muzeum Zamkowe, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.