pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 3372

Radny zabiega o wykonanie projektów dwóch ulic w Studzionce

W ostatnim czasie radny Łukasz Tetla wystosował interpelację do burmistrza Pszczyny w sprawie wykonania projektów budowy ul. Teligi oraz Karolinki w Studzionce. Jak podkreślił, drogi te są w opłakanym stanie.

radny Łukasz Tetla
Radny Łukasz Tetla zabiega o wykonanie projektów budowy ul. Teligi i Karolinki w Studzionce; zdj. archiwalne · fot. BM / pless.pl


W piśmie do burmistrza czytamy, że mieszkańcy do poruszania się pieszo tymi drogami muszą zakładać obuwie gumowe, żeby nie zniszczyć sobie butów. Ponadto kierowcy systematycznie muszą usuwać awarie zawieszenia swoich samochodów, co związane jest z olbrzymimi dziurami na tych drogach.

- Chciałbym po raz kolejny zaznaczyć, że ulica Teligi jest również drogą graniczną z gminą Pawłowice i poruszają się nią również mieszkańcy tej gminy, stan tej drogi nie świadczy dobrze o zarządzających gminą Pszczyna, o czym często słyszę od mieszkańców Pawłowic "Pszczyna o was nie dba" - pisze Łukasz Tetla.

Radny zauważa, że ulica Karolinki w 2018 roku została wykorytowana, z małymi brakami na jednym i drugim końcu ulicy. Miało to być przygotowanie pod wykonanie nakładki asfaltowej w roku następnym. Od tej pory stan nawierzchni tej drogi bardzo się pogorszył, powypadało wiele dziur, droga podmokła, rozjechała się.

- Położenie nakładki asfaltowej w 100% rozwiązałoby problem tejże drogi - uważa radny i dodaje: - Zgodnie z ustaleniami po spotkaniu z generalnym wykonawcą drogi wojewódzkiej 933 firmą Strabag zostanie wymieniona systematycznie nakładka na ulicy Robotniczej, o której naprawę również się ubiegałem jako radny Rady Miejskiej w Pszczynie.

Zdaniem Łukasza Tetli zaprojektowanie i wykonanie generalnego remontu ul. Teligi i Karolinki rozwiązałoby kompletnie problemy z drogami w tej części sołectwa.

- Nie raz miałem przyjemność słyszeć wypowiadane przez Pana Burmistrza słowa o zrównoważonym rozwoju gminy Pszczyna. Pragnę przypomnieć, że Studzionka mimo tego, że jest najdalej oddalonym sołectwem od Pszczyny, jest częścią gminy Pszczyna a mieszkańcy Studzionki są również mieszkańcami gminy Pszczyna, którzy płacą podatki. Moi mieszkańcy również chcą mieć drogi oraz infrastrukturę na miarę XXI wieku, a nie średniowiecza - podkreślił radny.

Łukasz Tetla w interpelacji zwrócił także uwagę, że w budżecie gminy na 2021 rok zabezpieczono środki na wykonanie 12 projektów dróg i 4 inwestycji drogowych na terenie gminy Pszczyna. Ze zmian budżetowych możemy dowiedzieć się o wprowadzeniu do budżetu w miesiącu marcu wykonania kolejnych 4 projektów przebudowy dróg. - Jeżeli się da wprowadzić do realizacji wykonanie innych dróg, proszę o to samo w stosunku do dróg w Studzionce - pisze Ł. Tetla i dodaje: - W związku z powyższym proszę Pana o wykonanie projektów w/w dróg w sołectwie Studzionka, aby można było wnioskować o środki zewnętrzne na wykonanie tych inwestycji. Systematyczne wykonywane generalne remonty dróg oraz inwestycje drogowe w Studzionce całkowicie rozwiążą problemy z naszymi drogami.

burmistrz Dariusz Skrobol
Burmistrz Dariusz Skrobol udzielił odpowiedzi na interpelację radnego; zdj. archiwalne · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


W odpowiedzi na interpelację burmistrz Dariusz Skrobol poinformował, że w budżecie gminy Pszczyna na 2021 r. nie zabezpieczono środków na realizację wymienionego wyżej zadania inwestycyjnego. Dodał także, że w bieżącym roku w Studzionce w ramach inwestycji drogowych zaplanowano budowę odcinka chodnika przy ul. K. Miarki na wysokości boiska oraz budowę parkingu przy tej ulicy.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Urząd Miejski planuje przeprowadzenie w roku bieżącym i w roku następnym remontu nawierzchni ul. Robotniczej w Studzionce. Koszt szacunkowy całego zadania to ok. 600 tys. zł. Rozmowy w sprawie udziału w remoncie firmy STRABAG są obecnie prowadzone.

- Odnosząc się do Pana uwag dotyczących zrównoważonego rozwoju gminy Pszczyna, należy w pierwszej kolejności zaznaczyć, że w skład naszej gminy wchodzą 24 jednostki pomocnicze - 12 osiedli oraz 12 sołectw. Dokładamy starań, aby w ramach każdego budżetu wygospodarowane zostały środki finansowe na zadania własne gminy wykonywane w każdej jednostce - zapewnił Dariusz Skrobol.

Burmistrz wskazał, że w sołectwie Studzionka w ostatnich latach w ramach modernizacji dróg wykonano: przebudowę ulic Boya-Żeleńskiego, ul. Henryka Wieniawskiego oraz ul. Juliusza Ligonia, remont chodnika wzdłuż ul. Jordana w Studzionce po obu stronach drogi na odcinku od skrzyżowania z ul. Jedności do wjazdu do szkoły, przebudowę ul. Rolniczej, przebudowa ul. Polnej, odnowienie nawierzchni na ul. Adelajdy, podbudowę drogi tłuczniowej ul. Karolinki. Poza modernizacją dróg środki budżetowe gminy Pszczyna były wydatkowane również na inne zadania realizowane na terenie Studzionki.

- Wszystkie przedstawione wyżej dane wskazują jednoznacznie, że w Studzionce inwestycje drogowe realizowane są w zakresie nie mniejszym niż w pozostałej części gminy Pszczyna - zakończył odpowiedź burmistrz.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.