pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 22 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 3254

Dotacja na prace konserwatorskie w kościele św. Klemensa w Miedźnej

W marcu tego roku Gmina Miedźna udzieliła dotacji celowej w wysokości 20 000 zł dla Parafii Rzymskokatolickiej Św. Klemensa w Miedźnej w celu przeprowadzenia prac konserwatorskich przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

Kościół św. Klemensa Papieża w Miedźnej · fot. UG Miedźna


Kościół św. Klemensa Papieża w Miedźnej jest największym na ziemi pszczyńskiej kościołem drewnianym. Leży on na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

- Na terenie naszej gminy znajduje się wiele cennych zabytków. Są to prawdziwe perły architektury. Prace konserwatorskie i restauratorskie są kosztowne, ale konieczne. Dlatego jako gmina wspieramy starania osób dbających o dziedzictwo naszej gminy. Każdy zabytek to wytwór działalności człowieka, będący świadectwem minionej epoki (pamiątką przeszłości), posiadający wartość historyczną, artystyczną, naukową, a także emocjonalną. Bo każdy dzień jest kawałkiem historii i nikt nie jest w stanie opowiedzieć jej do końca, ale poprzez wspieranie prac konserwatorskich przy zabytkach pozwalamy jej trwać... - mówi Jan Słoninka, wójt gminy Miedźna.

Kościół św. Klemensa Papieża w Miedźnej
Kościół św. Klemensa Papieża w Miedźnej · fot. UG Miedźna


Parafia Miedźna istniała już w roku 1326, jak wynika ze spisu świętopietrza. Parafia w Miedźnej w obszernym dekanacie pszczyńskim najdłużej pozostała katolicka. Dopiero w 1594 roku parafię objął pastor. Pierwszy po reformacji proboszcz katolicki rozpoczął w Miedźnej swe urzędowanie dopiero w 1653 roku.

Kościół zbudowano prawdopodobnie w XVII w., na miejscu wzmiankowanego w 1326 roku. Świątynia powiększona została w XVIII w. poprzez wydłużenie nawy. Kościół jest orientowany, ma konstrukcję zrębową i wieżę o konstrukcji słupowej. Prezbiterium zamknięte jest ścianą prostą, z zakrystią od północy. Nawa zbudowana została na planie wydłużonego prostokąta z wieżą od zachodu. Wieżę podbito gontem z nadwieszoną izbicą szalowaną deskami i hełmem baniastym z latarnią. Świątynię otaczają soboty.

Wyposażenie kościoła jest głównie barokowe. Ława kolatorska pochodzi z XVIII w. We wschodnim oknie prezbiterium znajduje się kopia gotyckiego witraża ze sceną Ukrzyżowania, natomiast oryginał stanowi eksponat Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Z wyposażenia na uwagę zasługuje również ołtarz główny z XVIII wieku z bramkami i obejściem, zdobiony bogatą, polichromowaną snycerką. W ołtarzu obraz z wizerunkiem św. Klemensa papieża, który przysłaniany jest XIX wiecznym wizerunkiem Madonny.

W bocznym ołtarzu po stronie ewangelii umieszczony jest obraz z XVIII wieku, przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem. Początkowo obraz miał kształt owalny, później dorobiono dolną część sukienki. Całość jest pozłacana.

BM / pless.pl, źródło: UG Miedźna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.