pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 19 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 2286

Leukocytoza - przyczyny, objawy i metody leczenia choroby

Materiał partnera:

Leukocytoza jest stanem organizmu, kiedy liczba krwinek białych poważnie przekracza normę. Lekarze wyróżniają leukocytozę fizjologiczną, która stanowi naturalne zjawisko, jak również leukocytozę patologiczną. Przyczyną tej drugiej może być tocząca się w organizmie choroba - od infekcji po białaczkę.

Leukocytoza - przyczyny, objawy i metody leczenia choroby


Leukocytoza - przyczyny jej występowaniaLeukocytoza ujawnia się na skutek badania krwi pacjenta. Warto mieć świadomość, że w przypadku osób zdrowych optymalna ilość leukocytów w 1 mm3 krwi wynosi 4000-10000. W przypadku pacjentów, u których diagnozuje się leukocytozę, poziom białych krwinek znacząco przekracza 10 tysięcy komórek na 1 mm3 krwi. U podłoża występowania tego stanu może znajdować się bardzo wiele zjawisk czy chorób. Jedną z nich jest zakażenie bakteryjne, w tym gruźlica czy błonica, lub zakażenie wirusowe. Inną przyczyną występowania leukocytozy może być choroba Leśniowskiego-Crohna, marskość wątroby czy nowotwory. Stan ten może pojawić się także jako skutek uboczny usunięcia wątroby lub zachorowania na białaczkę. W tym ostatnim przypadku liczba leukocytów może przekraczać 30000 na 1 mm3 krwi. Źródło: Wylecz to.

Co ciekawe, niektóre przyczyny występowania leukocytozy mogą nie mieć powiązania z poważną chorobą. Nie trzeba więc od razu wpadać w panikę po otrzymaniu wyników krwi, gdyż stan ten może nie musi być powiązany z niczym poważnym. Należy do nich emocjonalne napięcie, palenie papierosów czy duży wysiłek fizyczny, które poprzedzają samo pobranie krwi. Wówczas wynik badania morfologicznego będzie wskazywać na większą liczbę leukocytów. Rzadko, choć i tak bywa, że stan leukocytozy objawia się w czasie ciąży, u osób chorych na epilepsję (tuż po napadzie) czy u chorych cierpiących na znaczną otyłość.

Najpowszechniejsze objawy leukocytozyGeneralnie leucytoza nie wiąże się z pojawieniem się żadnych objawów odczuwalnych dla pacjenta. Diagnozuje się ją na podstawie badania krwi. Jednakże przy bardzo dużej liczbie białych krwinek pacjenci mogą uskarżać się na uczucie zmęczenia czy ból głowy. W skrajnych przypadkach może dojść także do zatoru, co jest jednak sytuacją dość rzadką.

Jakie są metody leczenia leukocytozy?Do wyleczenia leukocytozy potrzeba postawienia właściwej diagnozy, co leży u podstaw zwiększenia się liczby białych krwinek. Dopiero wejście w proces leczenia choroby, która stała się przyczyną podwyższenia liczby leukocytów może dać odpowiednie rezultaty. Dobrym przykładem jest zastosowanie antybiotykoterapii w przypadku, gdy pacjent cierpi na infekcję bakteryjną. Wyleczona dolegliwość pozwoli obniżyć poziom białych krwinek i doprowadzić sytuację do normy. Do prawidłowego skontrolowania procesu leczenia oraz stanu zdrowia chorego niezbędne będzie regularne poddawanie się badaniu morfologii krwi w celu oznaczenia liczby leukocytów w jej 1 mm3. Jeżeli do powstawania leukocytozy przyczyniła się choroba nowotworowa, lekarz prowadzący zaleci terapię onkologiczną, która poprawi stan zdrowia i jakość życia pacjenta.