Wiadomości

  • 12 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1774

Bezdech senny to nie wyrok

Materiał partnera:

Zastanawiasz się czym jest bezdech senny i kto może na niego cierpieć? Odpowiedź brzmi: każdy. Czym jest to schorzenie? Podczas snu rozluźniają się mięśnie kontrolujące górne drogi oddechowe. Ich nadmierne rozluźnienie spowoduje opadnięcie miękkiego płata i języczka, a tym samym zwężenie górnych dróg oddechowych. Tak właśnie zaczyna się bezdech - w sposób całkiem zwyczajny.

Co się dzieje? Jakie są pierwsze objawy? Zazwyczaj to chrapanie, chociaż spokojnie -nie każda osoba, która chrapie musi od razu cierpieć na bezdech senny. Jest to jednak symptom który może nam pomóc postawić właściwą diagnozę. Drogi oddechowe, które są zbyt wąskie, mogą powodować problemy z oddychaniem, a ich całkowita niedrożność może spowodować czasowe zatrzymanie oddychania - tak zwany obturacyjny bezdech senny. Ten rodzaj bezdechu może trwać od kilku sekund do kilku sekund i powtarzać się nawet setki razy w nocy. Występuje uczucie uduszenia, po którym następuje przebudzenie i przywrócenie ruchów oddechowych. Pałkarz zwykle nie pamięta nocnych epizodów bezdechu sennego.

Bezdech to schorzenie, które może dotyczyć wielu osób, w związku z tym nad tą przypadłością wciąż pracują naukowcy. Badania mają na celu pokazać, w jaki sposób ta przypadłość wpływa na nasz organizm oraz w jaki sposób możemy sobie z problemem radzić. Niedawne badania wykazały, że istnieje związek między spożywaniem pokarmu a bezdechem sennym a wieloma poważnymi schorzeniami. Nieleczony bezdech senny mogą powodować nadciśnienie, problemy z układem krążenia, choroby serca, udar, cukrzycę typu 2, stany lękowe i depresję. Dlaczego? Wszystko przez złą jakość snu oraz niedotlenienie mózgu, które jest bardzo niebezpieczne. Bezdech senny jest również niebezpieczny dla kierowców. Przerwa Oddychanie podczas snu ogranicza dopływ tlenu do krwi. W ten sposób tlen nie jest dostarczany do naszego mózgu. W efekcie powodują niedotlenienie całego organizmu i jego narządów. Zwykle nieleczone osoby z bezdechem sennym budzą się senne, mają problemy z koncentracją i drzemią w ciągu dnia. Dzieje się tak, ponieważ jakość snu się obniża, a niedotlenienie również pogarsza nasze samopoczucie. Siadanie za kierownicą może się niestety skończyć bardzo źle. Oczywiście bezdech nie dopadnie nas, gdy nie śpimy, jednak obniżona koncentracja może mieć katastrofalne skutki. Prowadzenie samochodu przez nieleczoną osobę z bezdechem sennym jest równie niebezpieczne, jak prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Brzmi przerażająco? Niestety, nasz organizm przez bezdech senny może być w bardzo złym stanie. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia, dzięki którym komfort naszego życia nie spadnie.

Kiedy organizm wykryje, że oddech zatrzymał się podczas snu, ośrodek kontrolny w mózgu budzi się, aby wdychać i wznawiać oddychanie, a następnie zasypia. Takie przebudzenia jednak mają kolosalne znaczenie dla jakości naszego snu. Kiedy śpisz, te cykle się powtarzają. Może ich być w nocy kilkaset (może ciężko w to uwierzyć, ale organizm ludzki potrafi być zadziwiający) Niedotlenienie i szybkie i regularne odzyskiwanie oddechu godzina po godzinie, w nocy Wieczorem - bardzo obciążają organizm, nawet jeśli pacjent rano czuje się trochę zmęczony, to procesy zachodzące w organizmie są bardzo groźne dla jego zdrowia. Nieleczony bezdech senny może doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji. Istnieje kilka możliwości leczenia osób z bezdechem sennym. Wybór najbardziej odpowiedniej metody należy omówić z lekarzem. To bardzo ważne, ponieważ nieskuteczna terapia nie tylko nam nie pomoże, ale może nawet zaszkodzić. Ciągłe dodatnie ciśnienie jest uważane za najskuteczniejsze leczenie obturacyjnego bezdechu sennego. Dzięki aparatom cpap jakość naszego życia może ulec znacznej poprawie. Najczęstsze objawy, które skłaniają pacjentów do wizyty u lekarza w gabinecie lekarskim to gdy pojawią się różnego rodzaju dolegliwości z powodu bezdechu. Może to być zwyczajne przemęczenia, ale mogą to być również poważne schorzenia. W związku z tym nie zawsze spodziewamy się akurat zdiagnozowania bezdechu sennego, czasem może nam się wydawać, że choroby świadczą o czymś zupełnie innym. . Zwykle choroby te są bardziej uciążliwe dla osób, które mieszkają z chorymi w tej samej sypialni i to właśnie te choroby motywują pacjentów do szukania pomocy. I zgłoszenia się do lekarza, co jest w tej sytuacji najlepszym wyjściem. Należy jednak pamiętać, że zespół bezdechu sennego nie tylko powoduje objawy w nocy, ale także wpływa na życie pacjenta w ciągu dnia. W zależności od nasilenia objawów chorobowych pacjenci kwalifikują się do różnych metod leczenia. Te jednak bezwzględnie muszą być skonsultowane z lekarzem po postawieniu diagnozy. Pacjentom z obturacyjnym bezdechem sennym należy doradzić, aby schudli (z nadwagą lub otyłością), stosowali zdrowe ćwiczenia fizyczne, stosowali dietę, unikali tabletek nasennych i nie spożywali alkoholu, zwłaszcza przed snem.

Zastosowanie nowoczesnej aparatury (aparat CPAP) jest uważane za najprostsze i najskuteczniejsze leczenie obturacyjnego bezdechu sennego. Przyłóżkowe urządzenie CPAP ostrożnie dostarcza powietrze pod ciśnieniem przez rurkę i małą maskę lub system poduszki nosowej. Ciśnienie działa jak "wsparcie pneumatyczne" i utrzymuje otwarte górne drogi oddechowe, zapobiegając w ten sposób bezdechowi. To metoda skuteczna i wbrew pozorom stosunkowo mało uciążliwa. Ta metoda leczenia obturacyjnego bezdechu sennego nie wymaga przyjmowania leków ani operacji. Jest uznawana za najmniej inwazyjną. Dzięki niej tysiące ludzi na całym świecie może dobrze spać I żyj zdrowiej. Może również zapomnieć o chronicznym zmęczeniu i złym samopoczuciu. W wielu przypadkach, zwykle w pierwszą noc użytkowania, można od razu odczuć korzyści płynące z używania aparatów CPAP. Do maski trzeba się przyzwyczaić, ta jednak, co do zasady, jest stosunkowo mało uciążliwa. Zasada działania jest bardzo prosta. W większości przypadków przyczyną bezdechu jest zapadanie się tkanki gardła podczas snu i blokowanie dróg oddechowych. Aby temu zapobiec, stosuje się przepływ powietrza, który można regulować pod ciśnieniem. Powietrze jest wtłaczane ze specjalnej maszyny (aparat CPAP) za pośrednictwem maski. Utrzymuje otwarte górne drogi oddechowe i zapobiega wystąpieniu bezdechu. Sprężone powietrze jest wytwarzane przez małe urządzenie i wtłaczane do maski do spania, którą nosisz. Dopóki pacjent wdycha ciśnienie powietrza wybrane przez lekarza, bezdech nie będzie zakłócał snu.

Wybór odpowiedniej maski do leczenia bezdechu sennego jest bardzo ważny dla prawidłowego przebiegu i przebiegu leczenia oraz komfortu użytkownika. Jeśli zadasz sobie pytanie "Jaka maska CPAP jest dla mnie odpowiednia?". Jeżeli chodzi maski do apartów cpap mamy bardzo dużą różnorodność. Szeroki wybór masek zapewnia nam możliwość dostosowania produktu do swoich potrzeb. Jakie maski są dostępne? Przede wszystkim maski nosowe silikonowe cieszą się duszą popularnością. Nie zasłaniają nam całej twarzy, są więc najmniej uciążliwe i najłatwiej się do nich przyzwyczaić. Dla osób, które mają alergię na silikon polecane są maski nosowe żelowe, które nie powodują alergii. Co jednak, jeżeli mamy tendencję do oddychania przez usta? Wtedy możemy zdecydować się na maski ustno-nosowe silikonowe lub na maski ustno-nosowe żelowe (również dostępne w dwóch wersjach, ze względu na alergików). Te pomagają nam zarówno w przypadku, gdy oddychamy przez nos, jak i gdy zaczniemy oddychać przez usta. Podsumowując, maski podnosowe, czy maski donosowe powinny być stosowane, gdy oddychamy tylko przez nos, jednak gdy oddychamy przez usta, pozostają nam maski całotwarzwe.