REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 9 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 3750

Czy maty do jogi z naturalnego kauczuku są dobre? Wady i zalety produktu

Materiał partnera:

Decydując się na rozpoczęcie przygody z jogą warto mieć świadomość tego, że w tym przypadku najważniejszy jet wybór odpowiedniej maty - to właśnie wokół niej będą się kręcić wszystkie ćwiczenia. Bardzo często wybór pada na matę wykonaną z naturalnego kauczuku. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Czy maty do jogi z naturalnego kauczuku są dobre? Wady i zalety produktu


Mata z naturalnego kauczuku - charakterystyka



Kauczuk jest w pełni naturalnym materiałem, nic więc dziwnego w tym, że to pierwszy wybór osób poszukujących idealnej maty do ćwiczeń jogi, którym zależy na dbałość o środowisko naturalne. Kauczuk stosowany w produkcji mat pochodzi z soku mlecznego roślin kauczukodajnych (w zdecydowanej większości przypadków jest to drzewo kauczukowca brazylijskiego). Jest to materiał o bardzo dobrych właściwościach antypoślizgowych, co zapewnia nie tylko komfort, ale również i bezpieczeństwo ćwiczeń. Należy również pamiętać o tym, że kauczuk nie należy do najlżejszych materiałów. W tym przypadku nie jest to jednak zbyt wielki problem, bowiem dzięki temu będzie miała ona znacznie lepszą przyczepność. Ze względu na to, że kauczuk jest materiałem naturalnym, z oczywistych względów maty, które zostały z niego wykonane będą się zużywały znacznie szybciej niż te, które wykonano z produktów syntetycznych. Ponadto zbyt łatwo poddaje się działaniu promieni słonecznych, co przyspiesza proces jego starzenia się, w efekcie czego szybko zostają utracone najcenniejsze jego właściwości. Wiele osób choć ceni sobie maty kauczukowe za ich właściwości, w początkowej fazie użytkowania narzeka na nieprzyjemny i dość intensywny zapach. Na szczęście po pewnym czasie powinien zanikać samoistnie.

W przypadku mat do jogi, dla zachowania ich właściwości i użyteczności istotne znaczenie ma utrzymywanie właściwej higieny - mata powinna być czyszczone regularnie. W przypadku modeli kauczukowych, czyszczenie należy prowadzić przy wykorzystaniu wilgotnej ściereczki i preparatów, które zostały przeznaczone do wykorzystania przy tego typu materiałach.

Maty kauczukowe ze względu na swoje właściwości nie będą się zbyt dobrze sprawdzały przy dynamicznych stylach jogi. Nike tylko szybciej się zużywają, ale również ich powierzchnia jest dość szorstka, co może stanowić poważne utrudnienie w wykonywaniu płynnego przejścia pomiędzy poszczególnymi pozycjami.

Zalety i wady stosowania mat wykonanych z naturalnego kauczuku



Mata do jogi z kauczuku w zależności od konkretnego przypadku może się sprawdzać doskonale podczas praktyki. Jeśli chodzi o zalety, to w tym przypadku z całą pewnością jest to:

  • dobra izolacja od podłoża;
  • doskonała przyczepność, dzięki chropowatości powierzchni;
  • właściwości antypoślizgowe - spocone stopy i dłonie nie będą powodowały dyskomfortu czy stwarzały zagrożenia w czasie ćwiczeń;
  • dostępność różnych grubości mat;
  • naturalność materiału, ceniona przede wszystkim przez miłośników ochrony środowiska.


Za wady kauczukowych mat do jogi można uznać przede wszystkim:

  • znacznie szybsze zużycie, niż w przypadku mat wykonanych z tworzywa sztucznego;
  • zapach, który co prawda w wyniku właściwej pielęgnacji szybko mija, jednak na początku jest nieprzyjemny i drażniący;
  • wysoka cena w porównaniu do mat wykonanych z syntetycznych materiałów - w tym przypadku za mate należy zapłacić co najmniej 150 zł, choć dostępne są też znacznie droższe;
  • wagę (nawet do 3 kg), która w niektórych przypadkach może utrudniać przemieszczanie się z nią.


Wybierając matę do jogi należy pamiętać przede wszystkim o tym, że powinna być dobrana nie tylko do stylu ćwiczenia, ale również i indywidualnych preferencji jej użytkownika.