pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 31 marca 2021
  • wyświetleń: 594

Jak wyleczyć astygmatyzm?

Materiał partnera:

Zniekształcenie widzenia, mrużenie i pieczenie oczu, a także ból głowy to tylko niektóre z objawów astygmatyzmu. Jest to wada, która polega na niesymetryczności rogówki oka i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na szczęście leczenie astygmatyzmu w dobie nowoczesnych technologii jest coraz bardziej skuteczne.

Jak wyleczyć astygmatyzm?


Specjaliści często porównują zdrowe oko do zwykłej piłki, a oko astygmatyka do piłki rugby. W zdrowym oku światło załamuje się w jednym punkcie, a w oku z astygmatyzmem w kilku, przez co ulega rozproszeniu, a widzenie staje się niewyraźne. Taki stan rzeczy wynika z nieprawidłowości w budowie rogówki i jej nieregularnego kształtu. Astygmatyzm jest najczęściej wadą wrodzoną i dość powszechną. Może być jednak również wynikiem urazów rogówki lub deformacji gałki ocznej. W każdym przypadku należy oczywiście wprowadzić odpowiednie leczenie astygmatyzmu.

Leczenie astygmatyzmu soczewkami lub "cylindrami"Astygmatyzm bardzo często bywa powiązany z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Podobnie jak w przypadku tych wad, zwykle leczy się go szkłami korekcyjnymi lub soczewkami, jednak mają one inną konstrukcję.

Szkła cylindryczne w leczeniu astygmatyzmu. Przypominają wycinek cylindra - w jednym przekroju nie posiadają mocy, a w drugim mają wartość, która jest dopasowana do stopnia astygmatyzmu konkretnej osoby. Tego typu korekcja wzroku nie jest jednak skuteczna, jeśli mamy do czynienia z zaawansowanym astygmatyzmem. Widzenie nie będzie wystarczająco wyraźne ze względu na odległość gałki ocznej od szkła okularów.

Soczewki toryczne. Mają specyficzny kształt, grubszą strefę wolną, co zapobiega rotacji, a w każdym południku posiadają inny promień krzywizny. Dzięki temu można je lepiej dopasować do stopnia astygmatyzmu i to właśnie prawidłowy dobór pod okiem doświadczonego specjalisty pełni kluczową rolę. Możemy wybierać między miękkimi soczewkami (hydrożelowymi lub silikonowymi), sztywnymi (przy wysokim stopniu astygmatyzmu) i hybrydowymi.

Leczenie astygmatyzmu korekcją laserowąSzkła i soczewki pozwalają na skorygowanie wady wzroku, jednak nie leczą astygmatyzmu całkowicie. Jedyną metodą, która pozwala na trwałe wyeliminowanie tej wady jest laserowa korekcja wzroku, która pozwala zapomnieć o soczewkach, okularach i problemach z widzeniem. Dzięki zaawansowanej technologii, zabieg z użyciem lasera pozwala na leczenie astygmatyzmu do ok. 6 dioptrii.

Laserowa korekcja wzroku jest bezbolesna, ponieważ przebiega w znieczuleniu miejscowym (pacjentowi podaje się specjalne krople do oczu) i trwa nie więcej niż dwadzieścia minut. Zabieg jest bezpieczny. Poprzedza go szereg badań, które mają wykluczyć przeciwskazania do jego wykonania. Laser działa bardzo precyzyjnie i zatrzymuje się w razie przypadkowego poruszenia gałką oczną, aby uniemożliwić ryzyko niepożądanych cięć.

Leczenie astygmatyzmu laserem polega na wymodelowaniu rogówki do kształtu, dzięki któremu światło będzie się odbijać w prawidłowy sposób, a co za tym idzie, ostrość widzenia stanie się nienaganna.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://blikpol.pl/astygmatyzm-co-to-leczenie