pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 23 marca 2021
  • wyświetleń: 2376

Fotowoltaika dla rolnika - zobacz ile zaoszczędzisz

Materiał partnera:

W Polsce jest już blisko pół miliona małych, domowych instalacji fotowoltaicznych. Darmowy prąd i duże dopłaty do fotowoltaiki kuszą coraz więcej osób. Razem z firmą Sunvival.pl przygotowaliśmy kalkulację ile można zaoszczędzić dzięki dotacjom, uldze na podatku rolnym oraz na samych rachunkach za prąd.

Fotowoltaika dla rolnika - zobacz ile zaoszczędzisz


Czy fotowoltaika dla rolnika to dobre rozwiązanie?Gospodarstwo rolne to najczęściej bardzo dobrze zorganizowane przedsiębiorstwo. Mechanizacja produkcji ułatwia i przyspiesza pracę, ale wymaga inwestycji oraz energii. Fotowoltaika dla rolników może być sposobem na obniżenie podatków i oszczędności na prądzie liczone w tysiącach złotych rocznie.

Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zapewnić darmowy prąd przez cały rok. Jedyną pozycją do zapłacenia z rachunku w takim przypadku pozostaje opłata stała za przesył. Wynosi ona przeważnie od 8 zł do 16 zł miesięcznie. Znajduje się ona na każdym rachunku za prąd.

kalkulator fotowoltaiczny Sunvival.pl 500zł


Gospodarstwo rolne które zużywa prądu za około 500 zł miesięcznie, po zamontowaniu fotowoltaiki, co miesiąc zaoszczędzi około 488 zł. Przez rok oszczędność wyniesie więc około 5800 zł. Biorąc pod uwagę, że właściwie co roku prąd drożeje i raczej się to nie zmieni, własny i darmowy prąd to sposób na ucieczkę od podwyżek.

Instalacja fotowoltaiczna składająca się z dobrych elementów i profesjonalnie zainstalowana, może pracować bezawaryjnie przez kolejne 30-40 lat. Nawet okresy gwarancji dawane przez producentów są bardzo długie. Polski producent paneli fotowoltaicznych Selfa daje gwarancję na swoje produkty od 12 do 15 lat. Do tego dochodzi tak zwana gwarancja na uzysk która wynosi 25-30 lat. Oznacza ona, że przez cały ten okres panele będą zachowywać odpowiednie parametry a ich wydajność nie spadnie drastycznie po kilkunastu latach użytkowania.

Równie trwałe są falowniki które sterują całą instalacją. Austriacki Fronius objęty jest 7 letnią gwarancją a amerykański Solar Edge aż 12 letnią gwarancją na produkt. Jeśli instalacja ma pracować przez 30 lat, to lepiej jest użyć komponentów wysokiej jakości, zwłaszcza, że różnica w cenie nie jest aż taka duża. Zaoszczędzony tysiąc zł na komponentach w tej chwili może zemścić się za kilka lat.

Dotacje na fotowoltaikę dla rolnikówRolnicy mogą skorzystać z rządowych programów dopłat do fotowoltaiki. Najpopularniejszy jest rządowy program Mój Prąd. Nabór wniosków do 3 edycji zacznie się 1 lipca 2021. Jednak zgodnie z informacją na stronie NFOŚiGW dopłatą Mój prąd 3.0 zostaną objęte również instalacje, które zostały zakupione po 31.01.2021.

Czyli już teraz można założyć fotowoltaikę a wniosek o dotację Mój prąd złożyć po rozpoczęciu programu lub zlecić to firmie która montowała fotowoltaikę. Im szybciej zostanie złożony wniosek tym szybsza będzie wypłata. Warto zwrócić uwagę na to, że w Sunvival.pl po montażu fotowoltaiki, w imieniu klienta załatwiane są wszystkie formalności.

W poprzednich edycjach dopłata wynosiła maksymalnie 5 000. Według zapewnień ministerstwa i NFOŚiGW Mój prąd 3.0 będzie dopłatą nie tylko do fotowoltaiki ale też magazynów energii i źródeł ciepła takich jak pompy ciepła czy kotły elektryczne.

Drugim popularnym programem dotacji na fotowoltaikę jest Czyste powietrze. W ramach programu można dostać zwrot kosztów wymiany kotła na bardziej ekologiczny i przy okazji dotację na fotowoltaikę. Dopłata do kotłów uzależniona jest od osiąganych dochodów i rodzaju kotła. Dotacja może wynieść od 30% do 70% poniesionych kosztów. Przy okazji wymiany kotła można również dostać dotację na fotowoltaikę w wysokości 5 000 zł.

Ulga w podatku rolnym fotowoltaikaRolnicy mogą odliczyć fotowoltaikę od podatku jako ulgę inwestycyjną. Odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego może wynieść 25% kosztów, pomniejszonych o dotacje. Jest to bardzo korzystna ulga. Osoby które rozliczają się z podatków na zasadach ogólnych mogą odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej tylko 17% (dla I progu podatkowego) lub 32% (dla II progu podatkowego) kosztów fotowoltaiki. Przedsiębiorcy płacący podatek liniowy z kolej mogą odliczyć 19% kosztów.

Jeżeli kwota odliczenia jest większa niż roczny podatek, można ją rozłożyć nawet na 15 lat. Podatek rolny w 2021 roku wyniesie 146,38 zł za hektar przeliczeniowy. Duże gospodarstwo z dobrymi gruntami może więc zaoszczędzić kilka tysięcy złotych dzięki uldze w podatku rolnym na fotowoltaikę.

Fotowoltaika dla rolnika to duże oszczędnościWłaściciel gospodarstwa rolnego w którym rachunki za prąd wynoszą 500 zł powinien zamontować instalację o mocy 8.8-9 kWp aby zapewnić sobie przez cały rok darmowy prąd. Tej mocy instalacja fotowoltaiczna, na dobrych podzespołach w Sunvival.pl kosztuje około 35 500 zł.

Od tej ceny można odliczyć dotację i z programu Mój prąd 3.0 lub Czyste powietrze w wysokości 5 000 zł. Po odjęciu dotacji, od podatku rolnego można odliczyć 25% z kwoty 30 500 zł czyli 7625 zł.

To oznacza, że ulga w podatku rolnym i dopłata do fotowoltaiki w tym konkretnym przypadku pozwoli zaoszczędzić 12 625 zł na samej instalacji. Czyli realnie koszt instalacji wyniesie mniej niż 23 000 zł. A instalacja fotowoltaiczna tej wielkości pozwoli co roku zaoszczędzić kolejne 5 800 zł.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących dopłat oraz rozwiązań fotowoltaicznych zapraszamy do kontaktu z Sunvival.pl, czy to za pomocą formularza na stronie internetowej www.sunvival.pl, pod numerem telefonu: 22 113 45 44, czy przez e-mail: kontakt@sunvival.pl.