pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 18 marca 2021
  • wyświetleń: 1892

Deklaracje PIT-36 i PIT-36L - do kiedy i na jakich zasadach?

Materiał partnera:

PIT-36 i PIT-36L to dwa formularze podstawowe przede wszystkim dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą lub specjalne działy produkcji rolnej. W przypadku PIT-36 jest jeszcze kilka innych grup podatników, którzy rozliczać się będą na tym formularzu.

1. Do kiedy PIT-36 i PIT-36L?
2. Deklaracja PIT-36 i PIT-36L - czym się różnią?
3. Dla kogo jest PIT-36?
4. Jak prawidłowo wypełnić PIT-36 lub PIT-36L?Do kiedy PIT-36 i PIT-36L?Niezależnie od tego, na którym formularzu i zgodnie z jakimi zasadami opodatkowania będziesz się rozliczać, termin złożenia deklaracji to koniec kwietnia w roku następującym po okresie, który rozliczasz. Data ta może się przesunąć o jeden dzień, jedynie w sytuacji, gdy koniec kwietnia wypadałby w niedzielę. W tym roku nie ma takiej sytuacji, a więc wszyscy rozliczający się przez PIT-36, PIT-36l (a także większość podatników korzystających z innych formularzy) rozlicza się do 30 kwietnia 2021 roku. Nie warto jednak zwlekać z rozliczeniem do samego końca, tym bardziej że do dyspozycji mamy obecnie narzędzia ułatwiające wypełnianie formularzy.

Deklaracja PIT-36 i PIT-36L - czym się różnią?PIT 36 to niewątpliwie najpopularniejszy rodzaj deklaracji podatkowej dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Między PIT-36 a PIT-36L podstawowa różnica dotyczy skali opodatkowania. Podatnicy rozliczający się na PIT-36 podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych a więc 17% i 32% (po przekroczeniu tzw. II progu podatkowego). W przypadku deklaracji PIT-36L mowa o tzw. opodatkowaniu liniowym, czyli stałej wysokości opodatkowania na poziomie 19% niezależnie od wypracowanego dochodu. Do skorzystania z tego drugiego rozwiązania zachęca przede wszystkim możliwość uniknięcia ponoszenia podatku w wysokości 32% po przekroczeniu granicy II progu. Oczywiście jest to kwestia kalkulacji, jeśli w II próg wchodzisz dopiero pod koniec roku, być może bardziej opłacalne jest dalej podleganie opodatkowaniu ogólnemu. Trzeba także pamiętać, że z opodatkowania liniowego nie mogą skorzystać wszyscy, który wcześniej wypełniali PIT-36. Ważne jest także, że aby móc rozliczać PIT 36L, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Należy zgłosić go nie później niż do 20 dnia następnego miesiąca po założeniu działalności lub też do 20 lutego roku, w którym chce się przejść na tę formę opodatkowania.

Dla kogo jest PIT-36?PIT-36 to formularz podatkowy, który stosują podatnicy, którzy:
  • prowadzili działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych,
  • prowadzili działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach ogólnych.


W tych dwóch przypadkach podatnicy, którzy chcą zrezygnować z ogólnych zasad opodatkowania, mogą (oczywiście we właściwym terminie) złożyć wniosek o przejście na podatek liniowy. Wtedy będą wypełniać PIT-36L.

PIT-36 obejmuje jednak nie tylko te dwa obszary działalności. Opodatkowaniu na zasadach ogólnych, rozliczeniu przez PIT-36 podlegają również podatnicy, którzy uzyskali przychody:
  • z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub podobnego rodzaju umów, gdzie przychody te opodatkowane są na zasadach ogólnych,
  • od których płatnik nie przekazywał informacji o wysokości dochodów, a więc nie przekazywał zaliczek na podatek,
  • z przychodów uzyskanych poza granicami Polski.


Te dochody nie podlegają możliwości opodatkowania liniowego. Jeśli jednak jesteś opodatkowany liniowo, to na tej samej deklaracji możesz rozliczyć:
  • niepobrany przez płatnika podatek ryczałtowy z kapitałów pieniężnych (art. 29, 30 i 30a ustawy o podatku dochodowym),
  • zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (dochodów) uzyskanych poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.


Jak prawidłowo wypełnić PIT-36 lub PIT-36L?Ogromną pomocą w wypełnianiu deklaracji jest PIT 36 online i analogiczna wersją dla podatku liniowego. Wiele osób nie do końca orientuje się, co i jak może rozliczyć, szczególnie jeśli ma kilka odmiennych źródeł przychodu. Formularze ePIT nie tylko pozwalają szybko zorientować się, z których deklaracji trzeba skorzystać, co można wypełnić na danym dokumencie, a co trzeba rozliczyć na innym. Dodatkowo, automatycznie dokonywane są wszystkie obliczenia, co znacznie upraszcza rozliczenie i chroni przed ewentualnymi błędami. Te przy samodzielnym liczeniu zawsze się przecież mogą zdarzyć. Korzystając z ePIT, minimalizujesz takie ryzyko właściwie do zera. Ponadto, program kontroluje, czy wszystkie dane zostały uzupełnione, także te osobowe, korespondencyjne. Masz pewność, że nie wyślesz niekompletnego zgłoszenia, z którego trzeba się potem będzie w US tłumaczyć. Plusem rozwiązań typu ePITy jest także możliwość bezpośredniej wysyłki zeznania podatkowego do właściwego US. Wybierając formę elektroniczną, skracasz także czas oczekiwania na ewentualny zwrot nadpłaconego podatku. Podpisanie dokumentu także jest obecnie coraz prostsze - wybrać możesz z kilku możliwości, podpis kwalifikowany to tylko jedna z nich. Nie musisz nigdzie jeździć, stać w kolejkach, wysyłać dokumentów pocztą. Wszystkie rozliczenia zapisujesz w programie lub na dysku komputera, co ułatwia ci także ich odnalezienie w razie potrzeby.