pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 marca 2021
  • wyświetleń: 2311

Zasiej łąkę dla pszczół! Gmina Pawłowice włącza się w działania

Już w najbliższy piątek, 19 marca klienci Urzędu Gminy Pawłowice otrzymają nasiona łąki kwietnej, które mogą wysiać w swoim ogrodzie albo balkonowej skrzynce na kwiaty. Gmina Pawłowice jest partnerem projektu "Cud miód" realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju (PSPO) z Warszawy. W planach jest kampania edukacyjna dla mieszkańców oraz utworzenie przy inhalatorium w Pawłowicach miejsca przyjaznego pszczołom.

nasiona łąki kwietnej
Zasiej łąkę dla Pszczół! Gmina Pawłowice rozda nasiona! · fot. UG Pawłowice


W ramach projektu Stowarzyszenie przeprowadzi szereg działań, których celem jest zwrócenie uwagi na ważną rolę pszczół w środowisku i korzyści wynikające ze współpracy producentów rzepaku i pszczelarzy, a także działania edukacyjne dla dorosłych i dzieci sprzyjające tworzeniu miejsc przyjaznych pszczołom oraz promocji miodu i produktów pszczelich z polskich pól i pasiek.

Wśród zadań zaplanowanych do realizacji w ramach projektu znalazło się m.in. promowanie bioróżnorodności poprzez zachęcanie do zakładania przydomowych łąk kwietnych. Wiosna to idealny czas na tego typu działania. Stowarzyszenie wspólnie z Fundacją Łąka przygotowało fiolki z mieszanką polnych kwiatów i instrukcją uprawy jednorocznej miniłączki, którą można wyhodować w gruncie lub donicy. Nasionka wystarczą do obsiania około dwóch metrów kwadratowych powierzchni.

Fiolki trafiły już do gminy Pawłowice i będą rozdawane w urzędzie 19 i 22 marca, a 25 marca pracownicy urzędu pojawią się z nimi na eko-targu. Promocja łąk kwietnych odbędzie się również w niedzielę, 28 marca, podczas jarmarku wielkanocnego.

W planach jest jeszcze m.in. dystrybucja kolorowanki z zadaniami i łamigłówkami dla dzieci w wieku 5 do 10 lat z terenu gminy, dotarcie do rolników - producentów rzepaku z publikacją na temat stosowania środków ochrony roślin w sposób bezpieczny dla owadów zapylających oraz utworzenie w Pawłowicach przy inhalatorium miejsca przyjaznego pszczołom, które będzie trwałym śladem partnerstwa Stowarzyszenia i gminy. Rośliny miododajne, domki dla owadów, ule pokazowe będą wykorzystywane przez gminę do działań edukacyjnych. Uczestnicy odbywających się w tym miejscu warsztatów czy pikników będą mogli otrzymać miód rzepakowy, które PSPO kupi w jednej z lokalnych pasiek.

Wszystkie działania finansowane są z Funduszu Promocji Roślin Oleistych, którym administruje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

ar / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.