pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 12 marca 2021
  • wyświetleń: 2171

Jak poradzić sobie z najczęstszymi urazami stawu skokowego?

Materiał partnera:

Staw skokowy jest jednym z najważniejszych w ludzkim ciele. To dzięki niemu możemy zachować sprawność nóg - chodzić, skakać czy biegać. Jednak wystarczy jeden niefortunny ruch, aby go uszkodzić i utracić wszystkie te zdolności na pewien czas. Jakie są najczęstsze urazy stawu skokowego? Co zrobić, żeby ich uniknąć? Jak poradzić sobie z nimi, jeśli się już pojawią?

Jak poradzić sobie z najczęstszymi urazami stawu skokowego?


Najczęstsze kontuzje stawu skokowegoZłożona budowa stawu skokowego, składająca się z połączeń kości, ścięgien i mięśni, pozwala nam na wykonywanie wielu ruchów w jego obrębie. Uszkodzenie którejkolwiek z jego części sprawia, że zdolności te zostają utracone. Pojawiają się trudności z chodzeniem, niemożliwe jest wykonywanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, a próba stawania na uszkodzonej w obrębie kostki stopie przynosi ogrom bólu. Wszystkie te objawy powinny zmobilizować nas do wizyty u lekarza i zdiagnozowania powstałego uszkodzenia.

Wśród najczęstszych urazów w obrębie stawu skokowego wyróżnia się skręcenie lub zwichnięcie kostki. Pierwsze z nich zachodzi, gdy uszkodzeniu ulegają torebka stawowa i otaczające kostkę więzadła. Skręcenie może mieć charakter supinacyjny, kiedy stopa wywija się na zewnętrzną krawędź, bądź pronacyjny, kiedy stopa zostaje wywinięta na krawędź wewnętrzną. Zwichnięcie zaś jest zdecydowanie poważniejsze - dochodzi tu do przesunięcia się względem siebie powierzchni stawowych kostki. W efekcie następuje rozerwanie torebki stawowej i więzadeł, a wszystkiemu towarzyszy ogromny ból.

Bardzo popularny jest również podział kontuzji kostki ze względu na nasilenie na:

  • Stopień I: lekkie - gdy dochodzi do niewielkiego naciągnięcia więzadeł i torebki stawowej, które objawiają się lekkim bólem np. w momencie stawania na palcach;
  • Stopień II: umiarkowane - kiedy uraz skutkuje częściowym przerwaniem więzadeł i torebki stawowej, pojawia się spory obrzęk i krwiak;
  • Stopień III: ciężkie - gdy następuje całkowite zerwanie więzadeł i torebki stawowej, ból jest silny i długotrwały i uniemożliwia chodzenie, a dodatkowo pojawia się wyraźny obrzęk i duży krwiak.


stabilizator na kostkę


Orteza na kostkę - niezawodny sposób na stabilizację uszkodzonego stawuW momencie powstania urazu nie należy zwlekać z jego odpowiednim zabezpieczeniem, a następnie leczeniem. Raz uszkodzony i niewyleczony staw skokowy bardzo szybko ponownie ulegnie kontuzji, dlatego też należy jak najszybciej zapewnić mu odpowiednie odciążenie. Jeśli doszło do poważnego urazu, nie zwlekaj i udaj się do lekarza. Wskaże Ci on odpowiednie leczenie, a także zaleci właściwie dobrany stabilizator na kostkę.

Orteza kostki zabezpieczy ją przed pogłębianiem się urazu poprzez zapewnienie jej odpowiedniej pozycji. Jest to możliwe, ponieważ sklepy medyczne proponują je w różnych formach - od całkowicie sztywnych, poprzez półsztywne do elastycznych. Dobrze dobrany usztywniacz na kostkę może więc stać się alternatywą dla gipsu lub stanowić miękką formę usztywnienia po rehabilitacji czy w czasie aktywności fizycznej. W sprzedaży znajdziesz je, zależnie od stopnia uszkodzenia, w modelach pod postacią m.in. elastycznych opasek bądź skarpetek, zapinanych stabilizatorów, ortezy z dociągiem czy sztywnego stabilizatora w kształcie litery T.

Wybierz spośród nich najodpowiedniejszy dla siebie i zapewnij swojemu uszkodzonemu stawowi skokowemu najlepszą opiekę, a zyskasz pewność, że uraz już nie powróci.