pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 marca 2021
  • wyświetleń: 3828

Lato bez komarów? W Pawłowicach zakupiono domki lęgowe dla ptaków

Gmina Pawłowice kupiła 220 drewnianych domków lęgowych do samodzielnego złożenia. Z budek lęgowych będą korzystać wróble, mazurki, pleszki czy sikorki - naturalne odkomarzacze.

Leon, domek lęgowy
Pierwszą samodzielną próbę skręcenia domku podjął Leon, uczeń klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 1 w Pawłowicach · fot. UG Pawłowice


Większość z domków trafi do uczniów i uczennic klas czwartych szkół podstawowych. Każde dziecko zabierze budkę do domu, złoży ją w jedną całość korzystając z załączonej instrukcji (być może również pomocy rodzica) i zamontuje na drzewie.

Zakładając gniazdo i wychowując młode, oczyszczą powietrze z niezbyt lubianych przez ludzi owadów, przede wszystkim komarów. Tylko jedna sikorka w okresie lęgowym jest w stanie zutylizować aż 75 kg tych krwiopijców! Jest więc naturalną bronią w walce z komarami w sezonie letnim. Wszystkie domki są wykonane według zaleceń ornitologicznych i mają pozytywną opinię Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dla uczniów wykonanie budki lęgowej będzie szansą na zdobycie wiedzy zarówno z dziedziny przyrody, jak i zajęć technicznych.

W zadaniu pomagał mu pracownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Efekty ich pracy można zobaczyć na filmie.

ar / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.