Reklama

Wiadomości

  • 26 lutego 2021
  • wyświetleń: 5935

[FOTO] Cukiernicy z PZS nr 2 mają nowoczesną pracownię

W nowej pracowni cukierniczej uczniowie mają do dyspozycji najnowocześniejsze urządzenia, które odzwierciedlają pracę w profesjonalnych firmach. Prace budowlane oraz wyposażenie nowej pracowni kosztowały ponad 540 tys. zł i zostały wykonane dzięki środkom Unii Europejskiej.

Cukiernicy z PZS nr 2 mają nowoczesną pracownię - 02.2021 · fot. Powiat


Choć podczas pandemii nauka w szkołach ponadpodstawowych prowadzona jest zdalnie, uczniowie mają zajęcia praktyczne w szkołach lub u pracodawców. Dlatego uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie cieszą się, że w placówce została oddana do użytku nowoczesna pracownia cukiernicza.

- Szkolne pracownie powinny tak naprawdę wyprzedzać to, co dzieje się na rynku. Dobra szkoła musi nadążać za technologicznymi rozwiązaniami. Udaje nam się to dzięki funduszom unijnym. Powiat pszczyński jest skuteczny w ich pozyskiwaniu. W szkole najważniejsi są uczniowie, którym życzę, by jak najwięcej w tej nowej pracowni się nauczyli - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Najpierw w internacie PZS nr 2 przeprowadzone zostały niezbędne prace budowlane i instalacyjne. Za ok. 260 tys. zł powstały tu pomieszczenia dla pracowni, wyremontowano także klatkę schodową, korytarz oraz toaletę dla osób z niepełnosprawnościami. 280 tys. zł kosztowało wyposażenie - meble ze stali nierdzewnej, szafy, stoły, urządzenia chłodnicze, kuchnie, roboty kuchenne oraz wiele specjalistycznych zestawów i urządzeń. Łączny koszt projektu to ok. 540 tys. zł, a 85% jego wartości stanowi dofinansowanie unijne.

Cukiernicy z PZS nr 2 mają nowoczesną pracownię - 02.2021
Cukiernicy z PZS nr 2 mają nowoczesną pracownię - 02.2021 · fot. Powiat


- Mamy cztery stanowiska egzaminacyjne w pełni wyposażone pod egzamin zawodowy i w czerwcu po raz pierwszy uczniowie będą mogli zdawać go w naszej szkole. Obecnie mamy w szkole pierwszą klasę cukierników, a jest już zainteresowanie naborem na nowy rok szkolny - mówi Piotr Cygan, dyrektor PZS nr 2. Z pracowni będą korzystać również przyszli kucharze oraz technicy żywienia i usług gastronomicznych.

Przypomnijmy, że w poprzednich latach w PZS nr 1 oraz PZS nr 2 utworzonych zostało dziewięć nowoczesnych pracowni do nauki zawodu. Ich uruchomienie kosztowało niemal 2,8 mln zł, jednak ok. 2 mln zł powiat pozyskał na ten cel ze środków unijnych.

W PZS nr 1 wykonana została również pracownia programowania. Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja kolejnego projektu ze środków unijnych. W Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie za 900 tys. zł powstaną cztery pracownie kształcenia zawodowego - fryzjerska, elektryczna, obrabiarek oraz motoryzacyjna.

BM / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj