pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

 • 18 lutego 2021
 • wyświetleń: 709

Co jeść przy cukrzycy?

Materiał partnera:

Cukrzyca jest przewlekłą choroba układu metabolicznego. Jest bardzo częsta wśród populacji. Objawia się podwyższonym poziomem cukru we krwi z powodu niewłaściwego działania insuliny. Prawidłowa dieta odgrywa bardzo ważną rolę, tak samo jak i aktywność fizyczna. Dieta ma regulować poziom glikemii. Właściwe komponowanie posiłków gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu osoby chorej.

Co jeść przy cukrzycy?


Jakie produkty należy spożywać?Rozróżnia się różne typy produktów w zależności od indeksu glikemicznego. Najlepiej jest komponować posiłki z produktów o niskim i średnim poziomie glikemicznym, aby zachować równowagę w organizmie. Dieta cukrzycowa ma na celu utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Utrzymanie go na odpowiednim poziomie jest bardzo ważne. Oprócz zdrowego odżywiania stosowane są również leki farmakologiczne oraz insulinoterapia w zależności od typu cukrzycy.

Produkty o niskim poziomie glikemiczny to między innymi: • warzywa zielone, czyli szpinak, fasola szparagowa sałata, brukselka; pomidory, papryka,
 • jajka,
 • owoce takie jak agrest, jeżyny, borówki, maliny, awokado, czerwona porzeczka,
 • orzechy laskowe, włoskie, nerkowca i migdały,
 • ciecierzyca, soczewica,
 • mleko roślinne i spożywcze, twaróg chudy, kefir, jogurt naturalny.

Produkty o średnim indeksie glikemicznym to: • bób, bataty, groszek konserwowy,
 • zielone winogrono, śliwki i morele suszone, niedojrzały banan, ananas,
 • makaron razowy, otręby owsiane i pszenne, chleb orkiszowy, ryż brązowy, kasza bulguar, kasza gryczana,
 • sok jabłkowy lub grejpfrutowy bez cukru.


Indeks glikemiczny to rozróżnianie żywności pod kątem jej wpływu na poziom cukru we krwi po 2 lub 3 godzinach po posiłku.

Zobacz: https://poprostuzdrowo.pl/badania-na-cukrzyce

Dieta w cukrzycy typu 1 i typu 2Cukrzyca typu 1 występuje niezbyt często w społeczeństwie i najczęściej dotyka osoby młode. W jej przypadku powoduje niewystarczające wydzielanie insuliny przez trzustkę. Ludzie chorzy są leczeni za pomocą insuliny, której dawkę należy dostosować w zależności od spożywanych posiłków. Czyli od ilości białek, tłuszczy i węglowodanów. W celu obliczeń stosuje się tak zwane wymienniki pokarmowe. Ich skróty to kolejno WBZ, WT i WW. W tym przypadku dieta jest ustalana przez lekarza, który dostosowuje ją pod względem wieku, trybu życia, masy ciała, zapotrzebowania kalorycznego oraz poziomu glikemii. Wszystkie te czynniki pozwalają na odpowiednie dawkowanie insuliny.

Cukrzyca typu 2 jest najbardziej powszechna i polega na upośledzeniu wrażliwości na insulinę. W efekcie trzustka produkuje jej więcej co zaburza produkcję tego hormonu. Co jest tutaj główną przyczyną ? Niestety jest to otyłość. Dlatego też w przypadku tego typu cukrzycy ważna jest redukcja masy ciała. Następnie prawidłowe jej utrzymanie. W tym przypadku zaleceniem jest stosowanie suplementacji, aby uzupełnić niedobory witaminowe w organizmie. Dodatkowo powinny one regulować poziom cukru we krwi i oczywiście dostarczać cennych składników odżywczych. Składniki, które między innymi powinny się znaleźć w składzie produktu to chrom, witaminy B6, B12, C, E oraz kwas foliowy. Chrom pomaga normalizować poziom cukru we krwi a witaminy poziom homocysteiny. Cynk i selen chronią komórki przed stresem oksydacyjnym.

Zobacz: https://poprostuzdrowo.pl/choroby-przewlekle

PodsumowanieW zależności od typu cukrzycy kluczowym aspektem jest wprowadzenie odpowiedniej terapii z uwzględnieniem dobrze zbilansowanych posiłków oraz uprawianiem aktywności fizycznej. Drugi typ nie jest tak bardzo rygorystyczny i nie wymaga przyjmowania insuliny. Jednak zarówno w jednym i drugim przypadku należy stosować się do zaleceń. W porozumieniu z lekarzem stosuje się plan realizacji i trzymanie się go zapewni szansę na normalne funkcjonowanie. Życie osób chorych na pewno nie jest łatwe. Wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń, ale stosując się do zaleceń daje szansę na spokojną egzystencję i możliwość korzystania z życia. Poprawia ogólne samopoczucie i zapewnia spokój wewnętrzny. Dobrze dobrana dieta normalizuje poziom glukozy oraz może spowolnić rozwój choroby jak i zniwelować wystąpienie powikłań z nią związanych.