pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 15 lutego 2021
  • wyświetleń: 890

Kotły na ekogroszek i ekologia

Materiał partnera:

Kotły CO na ekogroszek są dość popularnym sposobem na ogrzewanie domu. Warto wiedzieć co nieco o ich wielkich zaletach, nielicznych ograniczeniach, technologii, obsłudze, wpływie na środowisko, słowem o wszystkim tym, co o kotłach na ekogroszek wiedzieć warto.

Kotły na ekogroszek i ekologia


Kotły CO na ekogroszek są dość popularnym sposobem na ogrzewanie domu. Warto wiedzieć co nieco o ich wielkich zaletach, nielicznych ograniczeniach, technologii, obsłudze, wpływie na środowisko, słowem o wszystkim tym, co o kotłach na ekogroszek wiedzieć warto.

Dziś w Polsce obowiązują dość wyśrubowane normy dotyczące dostępnych na rynku kotłów CO na ekogroszek. Przyjęte przed dwoma laty regulacje są próbą obniżenia poziomu emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a co za tym idzie poprawy fatalnego stanu jakości powietrza w Polsce. Zanieczyszczenia, które mają największy wpływ na powstawanie smogu pochodzą przede wszystkim ze starych węglowych kotłów zasypowych, które są tanie, ale za to charakteryzują się niską efektywnością i wysoką emisją zanieczyszczeń. Tę sytuację i władze centralne, i samorządy usiłują zmienić choćby wprowadzając programy dopłat do wymiany starych pieców na nowe.

Nowe, dostępne na rynku piece na ekogroszek muszą zgodnie z obowiązującymi przepisami spełniać normy dla kotłów klasy 5, czyli wymagania normy PN-EN 303-5:2015. Oznacza to, że instalowane w domach nowe kotły na ekogroszek z ręcznym podajnikiem paliwa nie mogą emitować więcej niż 60 mg/m3 cząstek stałych, 30 mg/m3 organicznych związków gazowych i 700 mg/m3 tlenku węgla. W przypadku kotłów z automatycznym podajnikiem normy te wynoszą odpowiednio - 40, 20 i 500 mg/m3. Te parametry oznaczają, że nowoczesne piece na ekogroszek mogą emitować trzykrotnie mniej pyłu, pięciokrotnie mniej organicznych związków gazowych i ponad sześciokrotnie mniej tlenku węgla niż kotły klasy 3, czyli tych, które można było instalować przed wprowadzeniem nowych norm.

Kotły ecodesignW tej chwili wielu producentów, także polskich, np. firmy Stalmark, ma w ofercie kotły na ekogroszek posiadające certyfikat Ecodesign. W kotłach na ekogroszek oznaczonych tym certyfikatem emisja tlenków azotu ograniczona jest do nie więcej niż 350 mg/m3. Poza tym takie kotły na ekogroszek spełniają normy dotyczące emisji zanieczyszczeń nie tylko pracując z maksymalną mocą, ale także z mocą częściową, zredukowaną do wartości 30% mocy nominalnej. Bo też większość kotłów pracuje podczas sezonu grzewczego z mocą dużo niższą niż nominalna. Kotłów na paliwa stałe bez certyfikatu Ecodesign nie można w ogóle instalować w niektórych regionach kraju, np. w województwie małopolskim, co wynika z regionalnych przepisów antysmogowych.

Pierwsze kotły na ekogroszek z automatycznymi podajnikami, zwane retortowymi pojawiły się na rynku w latach 90. ubiegłego wieku. Już wtedy były to najbardziej ekologiczne kotły na paliwa stałe. Dzisiaj wśród kotłów z certyfikatem Ecodesign, oprócz kotłów na ekogroszek, dostępne są także kotły przeznaczone do spalania antracytu, koksu lub węgla brunatnego, ale kotły na ekogroszek są obok kotłów na pellet rozwiązaniem najbardziej przyjaznym środowisku. Także z tego powodu, że aby uzyskać ekologiczny certyfikat Ecodesign, kocioł na ekogroszek nie może mieć rusztu awaryjnego, pozwalającego na ręczną obsługę pieca, np. gdy wystąpi awaria prądu. Jego stosowanie zostało zabronione w obawie przed wykorzystywaniem takiego rusztu do spalania śmieci.

Kotły na ekogroszek musiały w ostatnich latach zostać znacznie zmodernizowane, aby spełniały podwyższone wymogi co do efektywności energetycznej oraz emisji zanieczyszczeń. Muszą być także opatrywane etykietami energetycznymi, podobnie jak lodówki czy pralki. Emisja zanieczyszczeń w nowoczesnych kotłach jest mniejsza w stosunku do tych starych kotłów. zmniejszyć koszty ogrzewania, a po drugie spełnić wymogi ekologiczne. Kotły na ekogroszek osiągają zazwyczaj klasę energetyczną B, co oznacza, że współczynnik efektywności energentycznej (EEI) wynosi w tych kotłach na poziomie 82-90.

Kotły na ekogroszek są zatem nie tylko popularnym i ekonomicznym sposobem na ogrzewanie domu, ale też muszą spełniać wysokie wymagania certyfikatu Ekodesign, by emitowały trzykrotnie mniej pyłu i pięciokrotnie mniej szkodliwych organicznych związków gazowych. Kolosalna różnica dotyczy także zmniejszenia emisji tlenku węgla. Niskoemisyjne kotły na ekogroszek są dziś projektowane z troską o środowisko oraz o wygodę użytkowania. Dzięki sterownikom elektronicznym użytkownik ma stałą kontrolę nad prawie wszystkimi parametrami pracy kotła, od czasu pracy wentylatora, przez regulację temperatury dobowej aż po programowanie okresowych przerw w ogrzewaniu.

Kotły na ekogroszekPrzykładem nowoczesnego kotła na ekogroszek jest kocioł EkoVegas produkowany przez firmę Stalmark. To urządzenie zaprojektowane z myślą o praktycznie każdym domu, zarówno niewielkim, jak i całkiem dużym - od 110 do 700 m2. Kocioł EkoVegas został wyposażony w wymiennik poziomy kotła. Pozwala to na prosty sposób czyszczenia urządzenia. Wyjście czopucha kominowego pod kątem 45 stopni umożliwia montaż komina w pozycji pionowej lub poziomej. Kompaktowa wielkość kotła na ekogroszek to gwarancja, że zmieści się on do nawet niewielkiej piwnicy, albo kotłowni. Kocioł na ekogroszek EkoVegas zaopatrzony jest w wygodny sterownik zarządzający pracą kotła. Pozwala on na obsługę czterech niezależnych układów grzewczych plus zaworu mieszającego. Kocioł dostępny jest w kilku mocach grzewczych od 11kW do 70kW. Kocioł posłuży przez długie lata nawet przy intensywnym użytkowaniu, został bowiem zbudowany z odpornej na korozję stali kotłowej, a na szczelność poszczególnych elementów udzielana jest pięcioletnia gwarancja. Kotły na ekogroszek marki Stalmark po przeprowadzeniu badań w specjalistycznych instytutach otrzymały certyfikat Ecodesign. Spełniają zatem wszystkie normy dotyczące ochrony środowiska i niskoemisyjności, a tym samym kwalifikują się do rządowych i gminnych programów dofinansowań do wymiany starych kotłów na nowe.