pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 15 lutego 2021
  • wyświetleń: 627

Wapń - pierwiastek niezbędny do życia

Materiał partnera:

Wapń pod względem budowy chemicznej należy do metali. Jest składnikiem skał takich jak marmur, czy kreda. Występuje powszechnie w przyrodzie, a dla człowieka jest niezbędny do życia. Dostarczamy go z pożywieniem oraz poprzez suplementację. Jakie role pełni wapń w naszym organizmie?

Prawidłowe kurczenie się mięśniMięśnie nie tylko odpowiadają za budowę naszej muskulatury. Układ mięśniowo - szkieletowy, zbudowany jest z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej. Pamiętajmy, że mięśnie znajdują się także w przewodzie pokarmowym - jest to jednak tak zwana tkanka mięśniowa gładka, która różni się budową od mięśniówki szkieletu. Trzecim rodzajem tkanki mięśniowej jest tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana serca. Dzięki swojej budowie jest zdolna do pracy w ciągłym wysiłku. Do prawidłowej pracy każdego rodzaju tkanki mięśniowej potrzebne są jony wapnia. Jego funkcją jest stabilizowanie białek takich jak troponiny czy miozyny. Dodatkowo, oprócz wpływu na krzepliwość krwi, wapń jest zaangażowany w rozprzestrzenianie się przekaźnictwa nerwowego, np. w mięśniu sercowym.

Krzepnięcie krwiKrzepnięcie krwi jest skomplikowanym procesem, który chroni organizm przed utratą krwi w wyniku uszkodzenia naczynia krwionośnego. Proces krzepnięcia krwi uzależniony jest między innymi od tak zwanych czynników krzepnięcia, które znajdują się w osoczu krwi. Wapń pełni również ważną rolę w prawidłowym krzepnięciu - aktywuje czynniki krzepnięcia (oznaczane symbolami II, V, VII, IX, X oraz vWF)

Kości i zęby


Wymienione funkcje wapnia ograniczały się do działania na poziomie komórkowym i okazuje się, że zaangażowany w te procesy wapń stanowi zaledwie 1% jego ilości w organizmie człowieka. Zdecydowana jego większość (nawet 99%!) zdeponowana jest kościach oraz zębach, gdzie pełni funkcje strukturalne (odpowiada za strukturę + twardość). W organizmie ludzkim dochodzi do wymiany wapnia, który znajduje się w kościach oraz we krwi, w celu ciągłego zapewnienia jego odpowiedniego stężenia w ustroju. W przypadku niewystarczającej podaży wapnia z diety może dochodzić do jego nadmiernej resorpcji z kości, doprowadzając do ich osłabienia.

PodsumowanieWapń jest niezwykle ważnym dla naszego życia pierwiastkiem. Prawidłowe wchłanianie uzależnione jest między innymi od witaminy D.

Źródło:

Paulina Nowaczyk, Katarzyna Kozanecka, Joanna Bajerska, Spożycie wapnia a gęstość mineralna kośćca i ryzyko złamań u wegetarian i wegan, www.phie.pl/pdf/phe-2018/phe-2018-4-303.pdf [dostęp: 30.05.2020].