pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 9 lutego 2021
  • wyświetleń: 3386

Ukryci pod naczepą Afgańczycy zatrzymani w Warszowicach

5 lutego policjanci z Pawłowic poinformowali Straż Graniczną o trzech cudzoziemcach ujawnionych na terenie agencji celnej w Warszowicach. Zatrzymano obywateli Afganistanu za nielegalne przekroczenie czesko-polskiej granicy państwowej.

Obywatele Pakistanu i Afganistanu zatrzymani w Warszowicach
Obywatele Pakistanu i Afganistanu zatrzymani w Warszowicach · fot. Straż Graniczna Racibórz


Przybyli na miejsce zdarzenia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej ustalili, że trzej mężczyźni to prawdopodobnie obywatele Afganistanu, którzy wjechali do Polski ukryci pod naczepą bułgarskiego samochodu ciężarowego. Żaden z nich nie posiadał dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP, w związku z czym zostali oni zatrzymani. Podczas prowadzonych czynności wyjaśniających, w obecności tłumacza, potwierdzono afgańskie obywatelstwo i dane osobowe zatrzymanych mężczyzn. W związku z popełnieniem przestępstwa polegającego na nielegalnym przekroczeniu granicy z Czech do Polski przy użyciu podstępu, wobec Afgańczyków wszczęto postepowanie karne z art. 264 § 2 kodeksu karnego. Cudzoziemcy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia, a następnie poddali się karze uzgodnionej z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Cieszynie.

Obywatele Pakistanu i Afganistanu zatrzymani w Warszowicach
Obywatele Pakistanu i Afganistanu zatrzymani w Warszowicach · fot. Straż Graniczna Racibórz


Dzień później funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali na stacji paliw w Żorach kolejnych trzech cudzoziemców, którzy ukryci w naczepie tira jadącego z Bułgarii przekroczyli granicę wbrew przepisom z Czech do Polski. Oni również nie posiadali dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP. Podczas prowadzonych czynności wyjaśniających, w obecności tłumacza, ustalono, iż dwoje z nich to obywatele Afganistanu a jeden to Pakistańczyk. Tym mężczyznom również przedstawiono zarzut z art. 264 § 2 kodeksu karnego. Wszyscy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia, a następnie poddali się karze uzgodnionej z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Cieszynie.

Obywatele Pakistanu i Afganistanu zatrzymani w Warszowicach
Obywatele Pakistanu i Afganistanu zatrzymani w Warszowicach · fot. Straż Graniczna Racibórz


Funkcjonariusze z PSG w Bielsku-Białej prowadzą czynności zmierzające do przekazania wszystkich cudzoziemców do Rumunii w ramach tzw. procedury dublińskiej. Do tego czasu, na podstawie decyzji sądu, obcokrajowcy będą przebywać w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

ar / pless.pl, źródło: Straż Graniczna Racibórz

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.