pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

 • 5 lutego 2021
 • wyświetleń: 5636

Policja apeluje: nie dajmy się okraść - zamykajmy swoje domy

W ostatnich dniach pszczyńska policja odnotowała kilka zgłoszeń o osobach, które wchodzą na teren posesji i szukają sposobu, by dostać się do domostw. Policjanci przypominają, że wielu kradzieżom możemy zapobiec sami, poprzez swoje rozsądne zachowanie.

Do dyżurnego pszczyńskiej jednostki trafiają zgłoszenia dotyczące osób, które wchodzą na teren prywatnych posesji i usiłują dostać się do domostw. Informacje napływają z kilku miejscowości w powiecie. Takie osoby wchodzą na teren posesji, sprawdzają czy drzwi do budynków są otwarte, a czasem pytają o możliwość wynajęcia pokoju. Pojawiły się także informacje, że osoby te zostawiają kartkę z prośbą o kontakt w sprawie naprawy dachu czy ogrodzenia.

- Apelujemy o zachowanie ostrożności. Zadbajmy o zabezpieczenie swoich posesji. Zamykajmy drzwi do budynków mieszkalnych, ale także do domków gospodarczych. To często w nich przechowujemy narzędzia, rowery bądź inne wartościowe przedmioty - mówią policjanci i dodają: - Jeśli nie mieliśmy umówionych spotkań z budowlańcami dotyczącymi ewentualnych remontów, nie oddzwaniajmy na pozostawione przez "fachowców" numery telefonów. Może się okazać, że za takie połączenie słono zapłacimy.

Jeśli zauważymy osoby, które swoim zachowaniem wzbudzają nasze podejrzenia, poinformujmy o tym fakcie służby pod numerem alarmowym 997 bądź 112. Jak zapewniają policjanci, każde takie zgłoszenie będzie szczegółowo sprawdzane.

Korzystaj z zabezpieczeń technicznych:
 • wyposaż drzwi i okna w odpowiednie zamki patentowe - wykazy tych zamków posiadają firmy ubezpieczeniowe i specjalistyczne sklepy;
 • jeżeli to możliwe, pomyśl o zabezpieczeniu swojego dobytku system alarmowym; wybierz firmę, której systemy ochronne gwarantują uzyskanie zniżki ubezpieczeniowej;
 • w drzwiach zamontuj zabezpieczenia przeciwwyważeniowe;
 • w mieszkaniach w bloku warto jest obić blachą standardowe drzwi, zastąpić je drzwiami z drewna lub zamontować drugie dodatkowe drzwi;
 • zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch lub inny element ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer;
 • dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi - włamywacz unika miejsc oświetlonych;
 • mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe - warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (w sprzedaży są klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek;
 • doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, warto wpajać tą zasadę również innym.


Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym:
 • zabezpiecz go poprzez okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku;
 • nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
 • zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.


Nie ryzykuj niepotrzebnie:
 • unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności. Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;
 • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania;
 • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów, takich jak: aparat, komputer, telewizor, kamera, video itp. oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów m.in. biżuterii, antyków, cennych obrazów, zegarków itp. - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.
 • Nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w 100% zabezpieczenie naszego mienia przed złodziejami. Równoległe z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.
 • Przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem czy mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.