pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 5 lutego 2021
  • wyświetleń: 897

Kalendarz szczepień psa - jak często i na co szczepić?

Materiał partnera:

Decydując się na posiadanie psa, należy mieć na uwadze, że trzeba będzie być za niego odpowiedzialnym. Oznacza to nie tylko karmienie swojego pupila i wychodzenie z nim na spacer, ale również szereg innych zobowiązań. Jednym z nich są na przykład szczepienia. Niektóre są obowiązkowe, inne można wykonać dodatkowo. Warto z weterynarzem ustalić dokładny kalendarz szczepień dopasowany w sposób indywidualny do naszego pupila.

Kalendarz szczepień psa - jak często i na co szczepić?


Kiedy konieczne jest zaszczepienie szczeniaka?Prawo mówi jasno, że każdy szczeniak OBOWIĄZKOWO musi zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie do 4 miesiąca życia. Żaden właściciel w Polsce nie może swobodnie decydować czy do tego szczepienia chce ze swoim pupilem podejść czy też nie. Trzeba to zrobić i koniec. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wścieklizna jest niezwykle groźną chorobą, która zazwyczaj prowadzi do śmierci. Najgorszy jest fakt, że może się przenieść na człowieka. Bez tej szczepionki nie ma najmniejszych szans na wyjazd z pieskiem za granicę. Jeśli pies niezaszczepiony ugryzie inne zwierzę lub człowieka, może skończyć się to przykrymi konsekwencjami (nawet uśpieniem pupila). Na wściekliznę konieczne jest szczepienie psa co roku.

Kalendarz szczepień psa  • 1. Prawo dokładnie reguluje kiedy powinno podać się psu pierwszą szczepionkę przeciw wściekliźnie. Ustawodawca podaje widełki czasowe, w których właściciel ma obowiązek podjąć się tego szczepienia wobec psa. Jest to 30 dni od ukończenia 3 miesiąca życia.
  • 2. Pierwsze szczepienie szczeniaka wykonuje się jednak dużo szybciej, około 6 tygodnia życia. Jest to szczepionka przeciw nosówce i parwowirozie.
  • 3. Między 9 a 10 tygodniem podawane jest szczepienie na choroby takiej jak: nosówka, parwowizora, koronowiroza, choroba Rubartha, kaszel kenelowy oraz leptospiroza.
  • 4. Trzeci raz szczeniak musi zjawić się u weterynarza między 12 a 13 tygodniem życia. Szczepionka ta obejmuje nosówkę, parwowirozę, koronawirozę, chorobę Rubartha, kaszel kenelowy oraz leptospiroza.


Na co i jak często szczepić psa?Szczepienia z kalendarza szczepień są tymi podstawowymi, które pomagają chronić przed najpopularniejszymi chorobami zakaźnymi. Choroby te mogą mieć bardzo ciężki przebieg, a nawet kończyć się śmiercią. To właśnie dlatego ważne jest szczepienie swoich pupili. chcemy przecież dla nich wszystkiego co najlepsze. Warto zwrócić uwagę również na szczepienia dodatkowe. Szczególnie szczepionka przeciwko boreliozie jest warta uwagi, ponieważ kleszczy z roku na rok jest coraz więcej i nawet najlepsze preparaty mogą nie uchronić przed boreliozą. Pierwszy raz na boreliozę można zaszczepić psa w 12 tygodniu życia, powtórzyć trzeba je po 3-4 tygodniach. Pies musi być szczepiony co roku, przede wszystkim na wściekliznę.

Kto decyduje o programie szczepień?To World Small Animal Veterynary Association jest organizacją, która decyduje o tym, jak wyglądać ma kalendarz szczepień dla psów. Mimo wszystko każde szczenię musi zostać indywidualnie zbadane przez lekarza zanim do jakichkolwiek szczepień przystąpi. Przede wszystkim psiak musi być zdrowy, dobrze gdy wcześniej zostanie również odrobaczony. Oczywiście kalendarz jest jedynie pomocą w planowaniu terminów szczepień. To lekarz weterynarii podejmuje ostateczną decyzję. Ma na to wpływ ogólny stan zdrowia zwierzęcia. Tylko szczepionka na wściekliznę jest tak naprawdę obowiązkowa według prawa, jednak nie warto zastanawiać się nad szczepieniem przeciwko pozostałym chorobom z kalendarza szczepień. Szczepienia chronią życie naszych pupilów, a choroby wymienione w kalendarzu mogą prowadzić do szybkiej śmierci. Koszty szczepień nie są aż tak wysokie, by ryzykować śmierć swojego ukochanego zwierzaka.

Co może zaniepokoić po szczepieniu?Zaraz po wykonanym szczepieniu należy dokładnie obserwować psa. Ważne jest szczególnie pierwsze pół godziny, gdyż to właśnie wtedy może wystąpić reakcja anafilaktyczna lub silny odczyn poszczepienny. Psa obserwować trzeba również kilka dni po szczepieniu. Zdarzyć się może, że będzie on osowiały i niechętny do jedzenia. W miejscu wkłucia może pojawić się obrzęk. W takich sytuacjach warto skonsultować tę sytuację z weterynarzem.

Lepiej zapobiegać niż leczyćSzczepienia psów są równie ważne, jak te dla ludzi. Nie można ich odwlekać i bagatelizować. Każdego dnia właściciele psów karmią je, kupują zabawki i organizują spacery pełne atrakcji. Naprawdę pamiętajmy również o wizytach u weterynarza i szczepieniach - również tych nieobowiązkowych, które mogą uchronić od okrutnych konsekwencji chorób zakaźnych.

Więcej informacji na temat szczepienia psa znajdziesz na prowadzonej przez lekarzy weterynarii stronie Co w Sierści Piszczy https://cowsierscipiszczy.pl/