pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 3 lutego 2021
  • wyświetleń: 1163

Czarter jachtów na Bałtyku. Sposób na udane wakacje.

Materiał partnera:

Morze Bałtyckie to nie tylko świetne miejsce na relaks na plaży czy spacery wzdłuż morza, ale także okazja do aktywnego wypoczynku. Stąd duża popularność żeglarstwa. Wybrzeże Morza Bałtyckiego podziwiane z pokładu jachtu jest naprawdę piękne. Do rejsu trzeba się jednak przygotować. Najważniejsza sprawa to odpowiedni wybór jachtu.

Czarter jachtów na Bałtyku. Sposób na udane wakacje.


Horyzont, który wydaje się nie mieć końca, zapierający dech w piersiach ogrom morza, zachody słońca i urokliwe zatoczki. To tylko niektóre z atrakcji, na które można liczyć żeglując po Bałtyku. Warto pamiętać, że rejsy po Bałtyku różnią się od pływania po jeziorach, gdzie woda niemal cały czas jest spokojna. Bałtyk to morze z charakterem, warto więc przygotować się na to, że niekiedy może trochę bujać. Taka forma wypoczynku nie jest jednak zarezerwowana tylko dla wąskiej grupy osób mających doświadczenie żeglarskie, ale również dla tych, którzy nigdy wcześniej nie żeglowali.

Wakacje spędzone na rejsie z pewnością będą niezapomniane. Będzie to więc dobry sposób na udane wakacje i urlop w roku 2021. Nierzadko atrakcją jest już sam jacht pełen udogodnień, o nowoczesnym wyglądzie i odpowiedniej przestrzeni. Rejs statkiem to zupełnie inny sposób zwiedzania. Wiele miejsc z perspektywy wody prezentuje się jeszcze piękniej niż od strony lądu. Rejsy statkiem po Bałtyku to jedna z lepszych możliwości zwiedzania położonych nad nim krajów, takich jak Litwa, Łotwa czy Estonia, a także podziwiania urokliwych wybrzeży czy np. wysp polskich, duńskich, szwedzkich czy niemieckich. To także świetna okazja do tego, aby zwiedzić całe polskie wybrzeże i odkryć miejsca niedostępne dla przeciętnego turysty.

Jaki jacht wybrać?Wbrew pozorom wybór jachtu nie jest sprawą łatwą. Wystarczy wpisać w internetową wyszukiwarkę hasło czarter jachtów Bałtyk, aby uzyskać bardzo różnorodną ofertę firm czarterowych. Aby podjąć najlepszą decyzję należy dokładnie przemyśleć swoje potrzeby. Ważny będzie cel rejsu, liczba uczestników oraz wyposażenie jachtu. Przy wyborze jachtu nie należy się jednak kierować tylko ceną. Często wyższa cena czarteru jest adekwatna do jakości i komfortu rejsu. Każdy uczestnik rejsu musi mieć zapewnioną wygodę i bezpieczeństwo. Najlepiej szukać takiej firmy czarterowej, która posiada jachty w klasie, której poszukujemy. Osobom niezdecydowanym na konkretny model jachtu można polecić np. jacht Bavaria C50, który można wynająć np. w marinie Kołobrzeg. Jest to komfortowy jacht dla 12 osób z pięcioma dwuosobowymi kabinami, obszernym salonem i 3 łazienkami. Będzie to spory komfort zwłaszcza przy dużej liczbie uczestników rejsu. Wrażenie robi też funkcjonalna i niezwykle estetyczna designerska zabudowa.

Bavaria C50 to doskonale znana i ceniona jednostka zaprojektowana tak, aby ułatwić użytkowanie i eksploatację, zapewniając jednocześnie doskonałe parametry nautyczne. Dzięki nowej technologii jacht jest lżejszy i szybszy od innych jednostek tego typu. Jako że pogoda nad Bałtykiem bywa kapryśna to plusem będzie miękka owiewka chroniąca uczestników rejsy przed zimnym wiatrem, a także ogrzewania WEBASTO. Co ważne, pomimo swoich wymiarów jacht ten bardzo dobrze sprawuje się w bałtyckich marinach. Dodatkową zaletą jachtu Bavaria C50 jest to, że większość urządzeń jachtowych można obsługiwać na panelu dotykowym oraz za pomocą smartfona lub tabletu. Duża ilość okien i włazów powoduje z kolei niezwykle jasną dużą przestrzeń mieszkalną. Przy słonecznej pogodzie dużym plusem jest spory pokład z miejscem do opalania czy odchylana platforma kąpielowa na rufie. Warto też zwrócić uwagę na to, że liny w tego typu jachtach są wyprowadzone po obydwu burtach do stanowisk sterowych co wpływa na łatwą obsługę jachtu przez jedną osobę. Można dzięki temu zabierać na rejs osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z żeglarstwem. W marinie Kołobrzeg można wynająć również mniejsze ale równie komfortowe jachty takie jak np. Sun Odyssey 379 z renomowanej francuskiej stoczni Jeanneau.

O czym pamiętać czarterując jacht?Po pierwsze warto dobrze zaplanować termin rejsu. Najlepiej zarezerwować termin na początku sezonu, aby uniknąć tłumów. Ceny są tez wtedy niższe. Zanim zdecydujemy się na czarter warto też dowiedzieć się, czy jacht można wynająć razem z profesjonalnym skipperem czy też możliwe jest tylko wynajęcie jachtu samodzielnie i tym samym w rejsie musi uczestniczyć osoba z umiejętnościami żeglarskimi. Przed podpisaniem umowy na czarter jachtu koniecznie trzeba wcześniej ustalić dokładną godzinę odbioru i zdania jachtu oraz ewentualne dopłaty za opóźnienie. Trzeba też dokładnie sprawdzić stan techniczny i upewnić się, że jacht rzeczywiście posiada oferowane wyposażenie.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy czarter obejmuje ubezpieczenie oraz co dokładnie jest wliczone w wynajem i czy np. wyposażenie takie jak środki czystości, zalane do pełna zbiorniki z wodą pitną, zatankowany zbiornik paliwa, butla gazu czy wyposażenie kambuza w naczynia i sztućce zostało już zawarte w cenie czy też musimy dokupić je dodatkowo. Koniecznie należy też dogadać się z właścicielem jachtu co do odpowiedzialności za ewentualne zniszczenie elementów wyposażenia. Zazwyczaj przed wyruszeniem w rejs należy zapłacić kaucję, która zostanie zwrócona, gdy jacht zwrócimy w nienaruszonym stanie. Przed podpisaniem umowy i wpłatą zaliczki warto dokładnie zapoznać się z umową i warunkami czarteru. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości natychmiast należy je wyjaśnić. Proces czarteru jachtu powinien być jak najbardziej uproszczony, z zachowaniem jednocześnie wszystkich procedur i z dbałością o komfort wynajmującego.