pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 lutego 2021
  • 7 lutego 2021
  • wyświetleń: 9447

Europoseł interweniuje w Komisji Europejskiej ws. wycinki drzew

Ciąg dalszy walki z wycinkami drzew w Pszczynie. Inwestycji przygląda się Łukasz Kohut - działacz społeczny i europoseł, któremu kwestie środowiskowe są bardzo bliskie, a walka o czyste powietrze na Górnym Śląsku to jedno z jego priorytetowych działań. W sprawie trwającej wycinki drzew w ciągu DW 939 złożył interpelację do Komisji Europejskiej.

Europoseł interweniuje w Komisji Europejskiej ws. wycinki drzew
Europoseł Łukasz Kohut interweniuje w Komisji Europejskiej ws. wycinki drzew · fot. materiały prasowe


O trwającej wycince drzew informowaliśmy na naszym portalu w artykule: Wycinka drzew przy drodze w Łące. To przygotowania do budowy ścieżki. Niedługo potem w sieci pojawiła się petycja pt. "Uratujmy drzewa w powiecie pszczyńskim". 1 lutego Stowarzyszenie Pszczyna Miasto Zielone złożyło pismo w Urzędzie Miejskim w Pszczynie.

W związku z petycją, którą podpisało na chwilę obecną już ponad 2400 osób oraz w odpowiedzi na apel aktywistek i aktywistów Stowarzyszenia Pszczyna Miasto Zielone, europoseł Łukasz Kohut skierował do Komisji Europejskiej interpelację dotyczącą projektu "Budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego w Pszczynie wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą".

- Zgodnie z zasadą przyznawania dofinansowania ze środków unijnych - a projekt realizowany jest z wykorzystaniem tych funduszy - nie może to pogarszać stanu środowiska. Tymczasem, z informacji przekazanych przez protestujących wynika, że właśnie tego rodzaju efekt może zostać "osiągnięty", jeżeli budowa ścieżki będzie dalej realizowana. Poseł Kohut poprosił więc Komisję o analizę realizowanej inwestycji - wyjaśnia Inga Rudecka, doradczyni parlamentarna MEP Łukasza Kohuta.

- Zawsze reaguję na sygnały społeczeństwa obywatelskiego. Jeżeli mieszkańcy jakiejś miejscowości, członkowie jakiejś społeczności lokalnej sygnalizują, że coś jest nie w porządku, to trzeba się tym zainteresować. W tej sytuacji protestujący dodatkowo podnosili brak wystarczających konsultacji społecznych, a to dla mnie zawsze dzwonek alarmowy - mówi Łukasz Kohut. - Czyste środowisko i czyste powietrze na Śląsku to, bez przesady, sprawa życia i śmierci. Więc jeżeli są wątpliwości, to należy je rozstrzygnąć; przeanalizować rozwiązania alternatywne. Zadaniem władzy publicznej jest dialog z mieszkańcami - dodaje europoseł.

Wycinka drzew przy ul. Turystycznej w Łące pod budowę ścieżki rowerowej - 28.01.2021 · fot. BM / pless.pl


Interpelacja europosła Łukasza Kohuta

Przedmiot: Wycinka drzew na potrzeby ścieżki rowerowej w Pszczynie

W ramach projektu "Budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego w Pszczynie wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą", który finansowany jest przy pomocy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, realizowana jest wycinka 252 drzew w większości w dobrym stanie fitosanitarnym. Drzewa rosną na terenie zaplanowanym pod budowę ścieżki rowerowej.

Przeznaczone do wycinki drzewa położone są przy samej granicy obszaru chronionego Natura 2000 "Dolina Gómej Wisły". Wiele z nich może stanowić miejsce gniazdowania rzadkich i chronionych gatunków ptaków występujących w obszarze Natura 2000.

Przydrożna lokalizacja drzew sprawia, że pełnią one cenne funkcje klimatyczne, które zostaną utracone w przypadku ich wycięcia.

Zgodnie z zasadą przyznawania dofinansowania ze środków unijnych finansowane projekty nie mogą pogarszać stanu środowiska. Muszą być również konsultowane ze społecznością lokalną -tymczasem, mieszkańcy Pszczyny w protestacyjnej petycji kierowanej do Burmistrza Miasta podnoszą fakt niewystarczających konsultacji.

Biorąc pod uwagę powyższe, chciałbym zapytać:

1. Czy Komisja analizowała dokumentację projektu "Budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego w Pszczynie wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą"?
2. Jak Komisja ocenia fakt realizowania projektu infrastrukturalnego kosztem znacznych szkód środowiskowych?
3. Jak Komisja ocenia zakres konsultacji społecznych przedmiotowego projektu w kontekście Zielonego Ładu oraz właściwego stosowania Dyrektywy 2011/92/UE w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko?

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.