pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 2 lutego 2021
  • wyświetleń: 2790

Proboszcz z Golasowic konsekrowany na Ewangelickiego Bpa Wojskowego

Ks. Marcin Makula, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Golasowicach został konsekrowany na Ewangelickiego Biskupa Wojskowego.

Ks. Marcin Makula, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Golasowicach został konsekrowany na Ewangelickiego
Ks. Marcin Makula, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Golasowicach został konsekrowany na Ewangelickiego Biskupa Wojskowego · fot. Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe


Uroczystość odbyła się w Katedrze Ewangelickiej Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach w sobotę, 30 stycznia. Przewodniczył jej zwierzchnik kościoła ewangelickiego w Polsce ks. biskup Jerzy Samiec, któremu towarzyszył m.in. ks. Marian Niemiec, gospodarz katowickiej parafii i biskup diecezji katowickiej. Konsekrowanemu biskupowi w imieniu gminy Pawłowice gratulacje i życzenia zdrowia, siły, odwagi i wsparcia ze strony parafian oraz mieszkańców złożył wójt gminy Franciszek Dziendziel. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne nie wszyscy mogli być obecni w katedrze, dlatego uroczystość była również transmitowana on-line.

Ks. biskup Marcin Makula nadal będzie proboszczem golasowickiej parafii, a działalność na rzecz społeczności ewangelickiej w gminie Pawłowice będzie łączył ze służbą na rzecz duszpasterstwa wojskowego.Ewangelicki Biskup Wojskowy jest zwierzchnikiem Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, które zapewnia opiekę duszpasterską żołnierzom kontraktowym, żołnierzom zawodowym, pracownikom cywilnym wojska oraz ich rodzinom. Formami działalności są nabożeństwa wojskowe, odwiedziny duszpasterskie, dni skupienia dla żołnierzy, seminaria i konferencje dla kadry, udział w uroczystościach wojskowych i państwowych. Terenem działalności duszpasterstwa jest cały obszar Rzeczypospolitej Polskiej, zaś opiekę nad żołnierzami w polskich kontyngentach wojskowych za granicą realizuje poprzez odwiedziny kapelanów.

Duszpasterstwo pielęgnuje również tradycję i historię ewangelików w Wojsku Polskim. Na podstawie porozumień zawartych między władzami Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego z Kościołami Ewangelicko-Reformowanym, Ewangelicko-Metodystycznym, Chrześcijan-Baptystów i Adwentystów Dnia Siódmego Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe obejmuje swą działalnością także wyznawców tych Kościołów, związanych z Wojskiem Polskim.

BM / pless.pl, źródło: Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.