pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 1 lutego 2021
  • wyświetleń: 549

Jak przygotować się do wizyty u dentysty?

Materiał partnera:

Wizyta u dentysty dla wielu osób wiąże się z ogromnym stresem. Ogarnia ich paniczny lęk, zwany dentofobią. Tymczasem wizyta u stomatologa jest jedną z standardowych procedur medycznych, chociaż ma swoją specyfikę. Do pójścia do dentysty, podobnie, jak do każdego innego lekarza, należy się odpowiednio przygotować.

Jak przygotować się do wizyty u dentysty?


Estetyka zębówPrzed wizytą u dentysty najważniejsza jest higiena jamy ustnej. Trzeba zęby dokładnie umyć, aby pozbyć się z nich brudu i spróbować odświeżyć oddech. Są przypadki, gdzie kwestia nieświeżego oddechu będzie objawem choroby. Wskazane jest, aby umyć język tylną stroną szczoteczki oraz starannie wyczyść przestrzenie międzyzębowe nićmi dentystycznymi. Dzięki temu można się pozbyć resztek jedzenie. Na koniec należy przepłukać jamę ustną płynem do płukania. Przed wizytą u stomatologa nie zaleca się jedzenia. Pić można tylko wodę niegazowaną. Przygotowanie zębów do kontroli dentystycznej najlepiej jest wykonać tuż przed wyjściem do lekarza.

Skompletowanie dokumentówWizyta u dentysty po wielu latach lub pierwsze spotkanie z nowym stomatologiem, wymaga zabrania ze sobą dokumentów, np.: dowodu osobistego, dowodu ubezpieczenia zdrowotnego oraz dokumentacji wcześniejszego leczenia stomatologicznego. Warto spisać wszystkie objawy, np.: w którym zębie jest odczuwany ból i od jak dawna, czy nastąpiło krwawienie z dziąseł. Dokładne informacje plus dokumentacja lekarska z wizyt sprzed lat, ułatwiają wizytę i postawienie diagnozy.

dentysta-bezpieczestwo


Odpowiednie nastawienie psychiczneWizyty u dentysty boi się wiele osób. Wciąż panuje przekonanie o jakimś strasznym bólu i narzędziach niczym z horroru. Tymczasem współczesna stomatologia oferuje wiele zabiegów, które leczą i upiększają zęby, a znieczulenia są bardzo skuteczną. Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym nie należy wpadać w panikę. Dobrze jest wyluzować się, wziąć gorącą kąpiel, przeczytać książkę, posłuchać muzyki, wyjść na spacer, czyli robić wszystko, aby nie myśleć o umówionej wizycie u dentysty. Dobre nastawienie to połowa sukcesu, ponieważ łatwiej będzie wejść do gabinetu i zacząć rozmowę z lekarzem. Lęki z dzieciństwa w tym zakresie można przezwyciężyć, tłumacząc sobie, że dzięki leczeniu stomatologicznemu uśmiech znów będzie piękny. Lekarze w miarę możliwości zaczynają leczenie od zabiegów, do których nie potrzeba znieczulenia, ponieważ nie są one bolesne. Jeżeli pacjent zjawia się z bólem zęba, na który nie działa żadna tabletka przeciwbólowa, to musi się liczyć z tym, że wizyta może wiązać się z dyskomfortem.

Lekarza trzeba poinformować o ciąży, stosowanych na stałe lekach, o niedawnym zażywaniu antybiotyków, paleniu tytoniu oraz o przeziębieniu. Podczas wizyty zazwyczaj trzeba podać numer PESEL. Lekarz - dentysta działa w interesie pacjenta i robi wszystko, aby wizyta była, jak najmniej stresująca dla pacjenta. Dokładnie wyjaśni zaobserwowane problemy z jamą ustną chorego i zaproponuje skuteczne metody leczenia. Warto zaufać jego doświadczeniu i wiedzy.

Sprawdź: Bezpieczny stomatolog FreshMED