pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 1 lutego 2021
  • wyświetleń: 585

Dlaczego powinniśmy zacząć oszczędzać wodę tak szybko jak to możliwe?

Materiał partnera:

Każdy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, jakie znaczenie w jego życiu ma woda. Większość uważa ją jednak za coś oczywistego, ponieważ ma do niej stały dostęp. Woda butelkowana sprzedawana jest w sklepach, ludzie posiadają na swoich podwórkach studnie, z kranu zawsze leci świeży strumień wody. Jednak nie we wszystkich zakątkach świata sytuacja wygląda tak kolorowo. W Afryce wiele osób nie ma stałego dostępu do wody. Każdego dnia ktoś musi przemierzać niekiedy nawet kilometry, w celu naczerpania wody dla całej rodziny. Jej braki zaczynają być jednak zauważalne nie tylko na terenie Afryki, ale nawet i w Europie.

Dlaczego powinniśmy zacząć oszczędzać wodę tak szybko jak to możliwe?


Jakie znaczenie strategiczne miał i nadal ma Nil?Nil ma niecałe 6700 km długości. Płynie ona ze środkowej Afryki, zmierzając wprost do Morza Śródziemnego. Je wody są schronieniem dla wielu zwierząt, w tym również dla słynnego krokodyla nilowego. Rzeka ta już w starożytności miała kluczowe znaczenie dla życia człowieka. Ludzie mieszkający nad Nilem lub też w jego pobliskich okolicach nie wyobrażali sobie tego, aby miało jej zabraknąć. To ona nawadniała pola, użyźniała je, gwarantowała wodę ludziom oraz zwierzętom. Była także znanym kanałem transportowym, umożliwiała handel na bardzo szeroką skalę. To od niej zależało zatem życie ludzi w tamtejszym regionie.

Jak natomiast sytuacja przedstawia się dziś? Na ten moment ludzie mieszkający w okolicach Nilu wciąż korzystają z jej dobrodziejstw pełnymi garściami. Pobierają z niej wodę dla siebie oraz swoich zwierząt. Nadal służy ona także do nawadniania pól, ponieważ w Afryce wiele osób trudni się rolnictwem, nawet jeśli tereny do upraw są trudne. Nie bez powodu nazywa się ją zatem rzeką życia. Więcej na temat tego wyjątkowego zbiornika wodnego, można przeczytać pod tym linkiem: https://nawakacje.eu/nil-rzeka-zycia/

Umierające jezioro WiktoriiJezioro Wiktorii jest największym z jezior znajdujących się na terenie Afryki. Jest ono przykładem tego, jak człowiek ingerując w naturę, potrafi ją wręcz nieodwracalnie zniszczyć. Dziś szacuje się, że jeżeli nie zostaną podjęte żadne kroki w tej kwestii, jezioro to umrze w ciągu 50 lat.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest między innymi kłusownictwo oraz bardzo duże ilości odławianych ryb. Ponadto w jeziorze znajdują się gigantyczne ilości śmieci, a każdego roku trafiają do niego również nieoczyszczone ścieki. Na wskutek ocieplenia klimatu, jezioro odparowuje i wysycha. Mimo tego sytuację wciąż można przeczytać. Jezioro Wiktorii jest imponującym miejscem, o którym więcej możecie przeczytać tutaj.

Jak oszczędzać wodę?Rzeki są źródłami życia, a działania ludzi mogą powoli doprowadzać je do "śmierci". Na takie sytuacje ma wpływ oczywiście życie każdego człowieka. Każdy może przyczynić się do poprawy tej sytuacji, ale również i do jej pogorszenia. Sposobów na oszczędzanie wody jest wiele. Warto korzystać z takich opcji jak: zakręcanie wody podczas mycia zębów, mycie naczyń w zmywarce, brania prysznica czy też podlewanie wodą deszczową kwiatów. Dziś wiele mówi się o oszczędzaniu wody deszczowej i specjalnych zbiornikach, które temu służą. Jeśli jest możliwość ustawienia takiego zbiornika u siebie, to warto się nad tym zastanowić.