pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 1 lutego 2021
  • wyświetleń: 800

Minimalne konieczne wyposażenie nowego laptopa

Materiał partnera:

Zakupiliśmy nowy laptop i oczywiste jest, że chcemy jak najbardziej efektywnie z niego korzystać. Powinien on być więc funkcjonalny, a przy tym bezpieczny. W zależności od przeznaczenia laptopa, będziemy potrzebować różnego oprogramowania. Podpowiadamy, jak sprawić, aby praca z nim była komfortowa, a bezpieczeństwo danych zapewnione.

Minimalne konieczne wyposażenie nowego laptopa


System operacyjnyNa ogół nowe laptopy sprzedawane są z dołączonym systemem operacyjnym. Obecnie standardem jest Windows 10, który został wprowadzony w połowie 2015 roku. Wcześniej najpopularniejszy był Windows 7, do tej pory uważany za jeden z lepszych systemów operacyjnych, a wielu użytkowników przedkłada go nad "dziesiątkę", mimo że "siódemka" nie otrzymuje już oficjalnego wsparcia technicznego producenta - firmy Microsoft. Laptopy z Windows 7 można wciąż kupić jako outlet lub na rynku wtórnym. Jednak znaczenie "siódemki" stale maleje i prędzej czy później zniknie ona z rynku, mimo że funkcjonowanie "dziesiątki" budzi ciągle zastrzeżenia.

Po dostosowaniu systemu operacyjnego według własnych potrzeb (klawiatura, język, itp.) łączymy się z Internetem, wówczas Windows pobiera wszystkie aktualizacje. Po ich zainstalowaniu należy zresetować komputer, po czym można przystąpić do konfiguracji ustawień osobistych (kolorystyka, tło, czcionki, itp.) oraz instalowania aplikacji.

Instalacja przeglądarki internetowejNiezależnie od wbudowanej w system operacyjny przeglądarki Microsoft Edge, warto wybrać przeglądarkę zewnętrzną, z której będziemy korzystać. Jest ich wiele, ale najpopularniejsze to Mozilla Firefox, Opera lub Chrome. Wszystkie trzy są funkcjonalne, mają spore możliwości, a wybór zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Na rzecz Chrome przemawia jej pełna synchronizacja z Google i to decyduje o przewadze tej przeglądarki nad pozostałymi. Natomiast Opera posiada np. wbudowaną blokadę reklam i darmową usługę VPN.

Niezależnie od tego, jaką przeglądarkę wybierzemy, warto zainstalować dodatkową aplikację do blokowanie reklam, także wyskakujących, np. najpopularniejszego Adblocka. Natomiast dla bezpieczeństwa przydałaby się aplikacja HTTPS Everywhere, wymuszająca łączenie z każdą witryną za pomocą szyfrowanego protokołu HTTPS zamiast niezabezpieczonego HTTP.

Oprogramowanie antywirusoweW sieci można znaleźć mnóstwo darmowych programów antywirusowych. Niemniej, bezpieczeństwo danych jest sprawą podstawową w pracy z komputerem, dlatego zalecany jest zakup komercyjnego programu antywirusowego w pełnej wersji. Możemy zdecydować się na płatny program Kaspersky, uchodzący za jeden z najlepszych, 360 Total Security w wersji Premium lub ESET NOD32 Antywirus. Są one na bieżąco aktualizowane i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Wprawdzie w systemie operacyjnym Windows 10 obecny jest automatycznie program Windows Defender, jednak użytkownicy zgodnie uznają go za absolutnie niewystarczający.

Microsoft OfficeJest to pakiet, bez którego praca z komputerem w zasadzie nie jest możliwa. MsOffice jest standardem pracy na całym świecie. Edytor tekstu Word, arkusz kalkulacyjny Excel, program do prezentacji PowerPoint, program do tworzenia i zarządzania bazami danych Access to podstawowe składniki pakietu. Wersje profesjonalne zawierają też programy pomocnicze (Ms Binder i Ms Mail) oraz aplikacje, z których korzystają cztery podstawowe programy (np. Ms Graph - edytor wykresów, Ms Equation - edytor równań matematycznych, itp.).

Pakiet można kupić na własność, można również go zaabonować. W wersji Home roczny abonament kosztuje 299 zł. Istnieją oczywiście darmowe odpowiedniki Ms Office (np. LibreOffice, całkowicie kompatybilny z MsOffice), jednak dla zastosowań zawodowych znacznie lepsze jest zaopatrzenie się w oryginał.

Inne oprogramowanieJeżeli zamierzamy tworzyć grafikę, warto pomyśleć o zainstalowaniu dobrego programu graficznego. Największą popularnością cieszy się CorelDraw, jest też dostępny w wersji polskiej i bardzo łatwy w obsłudze. Do obróbki zdjęć najlepszy będzie popularny Adobe Photoshop. Jeżeli chodzi o muzykę, można pobrać z sieci odtwarzacz VLC lub aplikację Spotify albo Tidal.

Warto także zainstalować program do kompresji plików, przydatny w sytuacji, kiedy chcemy przesyłać e-mailem obszerne treści lub aby otworzyć przesłany do nas skompresowany plik. Najczęściej używane to WinRar lub 7-Zip.

Na koniec rzecz niezwykle istotna - tworzenie kopii zapasowych. Windows 10 ma wbudowaną tę funkcję. Należy wejść w ustawienia, wybrać Aktualizacja i zabezpieczenia, a następnie Kopia zapasowa. Gotowe. Jest to konieczne, zwłaszcza jeżeli laptop służy do pracy, a nastąpi nieprzewidziana awaria, po której odzyskiwanie danych może być problematyczne, dlatego w razie wypadku lepiej zlecić je profesjonalistom.